Bugüne kadar; dünyanın en ıssız yerlerini, bilinmeyen şehirlerini, gitmek için bin bir zahmete katlanmak durumunda kalacağınız kasabaları yazdım. Bu yazımda ise olayı bir tık daha ileri taşıyıp asla gidemeyeceğiniz bölgelerden bahsedeceğim. Dünyayı gezip her karışına ayak basabilmek hepimizin hayali elbet ama maalesef dünyada ABD başkanının bile giremeyeceği yerler var. Yani acı gerçek şu ki, dünyanın bütün şehirlerini gezmiş olsanız dahi hala göremediğimiz ve hiç göremeyeceğimiz yerler mutlaka olacak. Yasak olan hep daha çok merak edilir derler… Birazdan bahsedeceğim bölgelerin neden yasak olduklarını söylediğimde eminim merakınız iki katına çıkacak.

Şehir Altı Tünelleri – Moskova

2. Dünya Savaşı’nda, Almanların yıkıcı bir saldırı gerçekleştirme ihtimaline karşılık yapıldığı bilinen 30.000 kişinin sığabileceği bu tünellerin, tüm şehrin altından dolaştığı söyleniyor. Özellikle 90’lı yıllarda bu tünellerin gizli bir metro hattı olduğu yönündeki dedikodular uzun süre konuşuldu. Stalin zamanında yapılan bu tünelleri istediğiniz kadar merak edebilirsiniz ama bir şekilde içine girip gezmek isterseniz karşınızda KGB ajanlarını bulursunuz!

Shi Huang Bölgesi – Çin

1974 yılında bir çiftçi, Çin’in Shaanxi eyaletinde her biri farklı yüz ifadesine sahip askerler buldu. Bu topraktan yapılmış binlerce askerin ne amaçla yapıldığı ve neye hizmet ettikleri bilinmiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından araştırmaların ve girişlerin kısıtlandığı bölgedeki toprak askerlerin boyları, 1.83 ve 1.95 cm arasında değişiyor. 520 at, 130 savaş arabası, 150 süvari atı ve 8000 askerin bulunduğu tahmin edilen bu alan, gizemini halen koruyor. Gerçek boyutlarında yapılmış bu askerler, 2000 yıldır yıkılmadan, bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Pişmiş topraktan yapılan askerlere, o dönemdeki gerçek kişilerin modellik ettiği düşünülüyor.

Çin Seddi’ni inşa ettiren, Qin Hanedanlığı’nın kurucusu ve günümüzde bile devam eden sistemlerin kurucusu olan ilk Çin imparatoru Çin Şi Huang’ın, ölümden çok korktuğu için topraktan yaptırdığı askerlerle mezarını koruduğu tahmin ediliyor.

toprak askerler

Çin Şi Huang’ın ölümden korktuğu için yaptırdığı toprak askerlerle mezarını korumak istediği tahmin ediliyor.

Mount Weather – ABD

Amerika’da Blue Ridge Dağları’nın eteklerinde bulunan bölge, Rusya’nın 1958’de fırlattığı Sputnik uydusunun ardından savunma amaçlı kurulmuştur. Acil durumlarda toplanılan bu bölge, olası bir felaket durumunda, seçilmiş insanların kullanabileceği bir yer altı ve yer üstü sığınak alanı aynı zamanda. Abd’nin üst bürokratlarının bile giremediği bu bölge, Virginia’da yer alıyor.

51. Bölge – ABD

Abd’nin gizli araştırmalar yaptığı yer olarak bilinen 51. bölgede, düşman silahları ve uçaklar incelenip analiz ediliyor. Abd’nin Las Vegas eyaletinde, Groom Gölü yakınlarında bulunan bölgeye ufoların uğradığı ve ele geçirilen uzaylıların/uzay dairelerinin test edilip, incelendiği bir askeri üs olduğu iddia ediliyor.
Abd yapımı bir bilim kurgu filmi olan Independence Day’de uzaylıların dünyayı ele geçirdikleri anlatılır ve film 51. Bölge’den de bahseder. Bugüne kadar 51. Bölgeyi konu alan sayısız film çekilmiştir.

Bu bölümden emekli olan bilim insanlarına konuşma yasağı konmuştur. Ünlü bilim insanı Boyd Bushman da bu bölgede görev yapmış olup, ölümünden önce uzaylıların gerçek olduğunu söylediği ve elindeki uzaylı fotoğraflarını gösteren bir video çekti. 51. Bölgede uzaylıların ikiye ayrıldığını, yaklaşık 20 tanesi ABD hükümeti için çalışan uzaylıların bazılarının 250 yaşında olduğunu ve çok gizli araştırmalar yapılan bir bölge olduğunu söyleyen bilim insanına Amerika’dan herhangi bir yalanlama gelmedi.

Dünyanın en iyi korunan bölgesi olduğu iddia edilen 51. Bölgedeki askeri görevlilerin, bölgeye havadan ve karadan hiç kimseyi yaklaştırmadığı, öldürme yetkilerinin bulunduğu bilinmektedir.

51. bolge

51. bölgedeki askeri görevlilerin, bölgeye havadan ve karadan izinsiz giren hiç kimseyi yaklaştırmadığı, öldürme yetkilerinin bulunduğu bilinmektedir.

Yılan Adası – Brezilya

Dünyanın en zehirli yılanlarının bulunduğu 110 dönüm adada, metrekare başına 5 yılanın düştüğü ve dinlenmek için adaya konan göçebe kuşların yılanlar tarafından kısa sürede öldürüldüğü biliniyor. Bu nedenle dünyanın en tehlikeli adaları arasında yer alan Ilha de Queimada Grande Adası’na giriş, ordu tarafından kesinlikle engellenmiştir.

Adaya düşen birinin hayatta kalmasının imkansız olduğu adada, bir insanı kısa sürede öldürüp derisinin erimesini sağlayacak derecede zehirli yılanlar bulunuyor.

Sadece bu adada bulunan mızrak başlı yılanın zehrini akıttığı kurban, yüzde 0.5 ihtimalle kurtulma oranına sahip. Adada, uzunluğu 50 ile 70 cm arasında değişen 4000 adet engerek yılanı bulunuyor ve bu yılanlar Brezilya’da yılanlar tarafından meydana gelen ölümlerin yüzde 90’ını oluşturuyor.

Cansu Yıldız

Yorumlar