Dünyanın her yerine uçakla seyahat edenlerin bile iniş ve kalkışlar esnasında heyecanlanıp, koltuğuna iyice yerleşeceği türden bir deneyim yaşayacağı, en ilginç havalimanlarını yazdım. Yapay buzdan yapılanından, çok kısa piste sahip olduğu için yalnızca tecrübeli pilotların kullanabildiği alanlara kadar en heyecan verici havalimanları için buyurunuz:

Cebelitarık Havalimanı – Cebelitarık

1939’da inşa edilen Cebelitarık Havalimanı, Birleşik Krallık’a bağlı olup, Cebelitarık Boğazı’nda yer alıyor. Şehre sadece 500 m mesafede olan havalimanının pisti ile şehrin ana caddesi kesişmiş durumda. Bu yüzden uçakların iniş ve kalkışları esnasında araçlara kırmızı ışık yanıyor. Günde ortalama 7 uçağın inip kalktığı havalimanından geçen kara yolu, günde 2 saate yakın bir süre kapatılıyor.

Dünyadaki sayılı A sınıfı pistlerin arasında yerini alan Cebelitarık Havalimanı’nda (yani aynı zamanda caddede), bugüne kadar herhangi bir kaza meydana gelmedi.

Bu ilginç havalimanının içinde, 5 bin kişilik kapasitesiyle Victoria Stadyumu’nun bulunduğunu da hatırlatalım…

gibraltar havalimani

Havalimanının pisti ile ana caddenin kesiştiği Cebelitarık Havalimanı’nın içinde 5 bin kişilik kapasitesiyle Victoria Stadyumu bulunuyor.

Svalbard Havaalanı – Norveç

Kuzey Buz Denizi’nde, dünyanın en kuzeyinde bulunan idari merkez konumundaki Longyearbyen’e bağlı olan bir takım ada Svalbard…

Kutba en yakın ticari havaalanı olan Svalbard Havaalanı, yapay kar ve buz kullanılarak yapılmış. 1975 yılında permafrost adı verilen donmuş toprak kullanılarak yapılan havaalanında, küresel ısınma sebebiyle erimenin önlenmesi için özel soğutma sistemi kullanılıyor.

Kansai Havaalanı – Japonya

Osaka Körfezi açıklarında bulunan 4 km uzunluğa ve 2,5 km genişliğe sahip Kansai Havaalanı, 10.000 işçi ve 80 gemi ile 3 farklı tepeden 21 milyon metre küp toprak kullanılarak oluşturulan yapay bir ada üzerine kurulu.

Japonya’da havaalanı yapılabilecek kara parçası bulunmadığından, Osaka’ya yakın olabilecek bir noktaya inşa edilen Kansai Havaalanı, bir mimarlık ve mühendislik harikası olarak kabul ediliyor. 1100 hektar üzerine kurulu olan bu dolgu alan başlarda korku yaratsa da neredeyse hiç hasar almadan atlattığı Kobe depremi ve sayısız büyük tufandan sonra insanların güvenini kazanmayı başardı. Havaalanına çok yakın bir mesafede gerçekleşen depremde sadece birkaç camın kırıldığı alan, Japonya’daki ekonomik kriz döneminde yapıldığından halkın tepkisine maruz kalınmıştı. Paris’in Eyfel’i gibi yapım aşamasında halkın büyük tepkisiyle karşılanan Kansai Havaalanı, şu an Uzak Doğu’nun en yoğun havaalanlarından biri.

2001 yılında Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu’nun, 20. yıla damgasını vuran 10 milenyum yapı arasında 2. sıraya koyduğu havaalanı; 2006 yılında Yılın Havaalanı ödüllerinde 4. Olmuştur. Hem demir yolu hem de kara yolu ile ulaşılabilen yapının karayla bağlantısını sağlayan köprü, 3750 m uzunluğunda olup, dünyanın en uzun iki katlı köprülerinden biri.

Havaalanı ile ilgili bir diğer enteresan bilgi ise açıldığı yıl olan 1994’ten beri tek bir yolcu bavulunun bile kaybolmaması.

kansai havaalani

Japonya’da havaalanı yapılabilecek kara parçası bulunmadığından, Osaka’ya yakın olan bir noktaya inşa edilen Kansai Havaalanı…

Juancjo E. Yurausquin Havaalanı – Saba Adası

Karayipler’de bulunan 13 km2’lik yüzölçümüne sahip Saba Adası’nın tek havalimanı olan Juancjo E. Yurausquin Havaalanı, adanın büyük bir bölümünü kaplıyor. İki ucunda deniz bulunan dünyanın en kısa uçak pistine sahip havalimanında, sadece zor şartlarda uçuş yapabilen pilotlar çalışabiliyor.

Juancjo E. Yurausquin Havaalani

İki ucunda deniz bulunan dünyanın en kısa uçak pisti…

Princess Juliana Havaalanı – Saint Martin Adası

Saint Martin Adası’nın Hollanda’ya bağlı olan bölgesinde hizmet veren Princess Juliana Havaalanı, (Sint Maarten Havaalanı olarak da biliniyor) şehrin plajına çok yakın mesafede olduğundan, kumsalda güneşlenen insanların birkaç metre üstünden geçiyor.

Özel sertifikalı pilotların uçabildiği bu alanda pist çok kısa olduğundan (2180 m) tekerleğin en erken şekilde yere değmesi gerekiyor. Bu yüzden de plajdan itibaren alçak uçuşa geçiliyor. Karayiplerin en yoğun havaalanlarından biri olan Princess Juliana Havaalanı’nda şu ana kadar hiç kaza yaşanmamış.

Princess Juliana Havaalani

Princess Juliana Havaalanı’nda uçaklar, güneşlenen insanlara çok yakın bir mesafeden uçuyor.

Courchevel Havaalanı – Fransa

Fransa’da yer alan Courchevel, dünyanın en büyük kayak merkezine sahip olup, kayağı bir tutku haline getirenlerin favori mekanı olmuş durumda. Fransız Alpleri’nde konumlanan Courchevel Havaalanı ise dünyanın en kısa pistlerinden birine sahip.

18,5 derecelik bir eğime sahip olan havaalanı, 525 m uzunluğunda. Heyecan ve macerasever biriyseniz, yüksek dağlarla çevrili bu havaalanını kullanarak dünyanın en zor inişlerinden birine şahit olabilirsiniz.

Courchevel Havaalani

Heyecan ve macerasever biriyseniz, yüksek dağlarla çevrili bu havaalanını kullanarak dünyanın en zor inişlerinden birine şahit olabilirsiniz.

Madeira Havaalanı – Portekiz

Pistin kısa olması sebebiyle 1977 yılında yaşanan kaza sonucu 131 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza sonrasında pistin, birkaç kolon daha eklenerek uzatılmasına karar verildi.

Avrupa’nın en zorlu havaalanı olarak ün yapmış Madeira Havaalanı’na iniş yapan pilotların, dağ sırası ve okyanus arasında kalan çizgiyi takip etmeleri ve piste iniş yaparken rüzgarın etkisiyle Atlantik’e savrulmamak için son anda sağa dönmeleri gerekiyor.

Cansu Yıldız

Yorumlar