Yaz aylarının sıcaklarında gezemeyenler ya da yaz aylarında tatile doyamayanlar burada mı? Sonbaharın gelmesi, tatilin bittiği anlamına gelmiyor. Deniz, kum ve güneş geride kalmış olabilir ama hala gezmeye doyamadıysanız ve zamanınız da varsa geriye sadece pasaport ve vizenizi alıp yola koyulmak kalıyor.

Sonbahar demek hem daha uygun hem de daha az kalabalık tatil anlamına geliyor. Ben de sizin için sonbahar tatilinde gidebileceğiniz alternatif seyahat rotalarını derledim.

İşte sonbaharda Avrupa’da gezebileceğiniz yerler!

Brugge, Belçika

Bir Ortaçağ şehri olan Brugge’e sonbahar çok yakışıyor. Altın ve kızıl sarmaşıkların sardığı tarihi binalar, zengin güz ışığıyla birleşince harika bir manzara ortaya çıkarıyor. Kanallarda göze çarpan yansımalarıyla binalar, kontrastı arıtılmış fotoğraflar gibi çok romantik bir sahne oluşturuyor. Kasım ayında açılmaya başlayan pazarlarda vakit geçirebilir, dillere destan Belçika çikolatasının tadına bakabilir ve muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ortaçağ kenti, Brugge!

Ortaçağ kenti, Brugge!

Bavyera, Almanya

Güney Almanya’da sonbaharın kızıllığına kapılıp, fonda Alpler’in doruklarında bulunan kar manzarasına hayran kalabilirsiniz. Alpler’de yürüyüş yapabilir veya bölgede bulunan 25 şato ve kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Kim bilir belki de bu ziyaretlerden sonra romantik dönem sanatçıları gibi geçmiş zamanları özlemle anarsınız.

Şato ve kaleleri ile geçmişe özlem duyuruyor.

Şatoları ile Almanya, geçmişe özlem duyuruyor.

Wicklow, İrlanda

İrlanda’nın Wicklow Dağları her mevsim bir başka… Fakat sonbahardaki kadar parlak mavi bir gökyüzünü, altın sarısı ağaçları, yaz mevsiminden sonra çağlamaya başlayan şelaleleri diğer mevsimlerde görmeniz pek olası değil. Doğa tatili severler için Wicklow biçilmiş bir kaftan. Sonbahar’da İrlanda Turu‘na gidip eğlenceli vakit geçirmenin tam vakti!

Doğa ile baş başa güzel bir tatil...

Doğa ile baş başa güzel bir tatil…

Lugano, İsviçre

Lugano, İtalya sınırında Alpler’in güneyinde Lugano Gölü’nın kenarında yer alıyor. Bu bölgede sonbaharla beraber gözleriniz en güzel pitoresk görüntülere şahitlik edecek. Hava biraz soğuk olsa da gitmişken Sonbahar Festivali’ne katılabilir, folklorik müzikler eşliğinde üzümleri tadabilirsiniz. Bu güzellikleri yerinde deneyimlemek istiyorsanız İsviçre Turu‘na gitmeye ne dersiniz?

Kartpostallara konu olacak bir yer, Lugano!

Kartpostallara konu olacak bir yer, Lugano!

Cumbria, İngiltere

Sonbaharın ışığıyla daha da canlanan manzaralara sahip Cumbria, İngiltere’nin göller bölgesi olarak biliniyor. Bu bölgede göreceğiniz manzara tablolara esin verecek tarzda… Altın ve kızıl tonlara bürünen tepelerin arasında kalan göllerin çevresinde yapılacak bol oksijenli bir yürüyüş yenilenmenize yardımcı oluyor. Sonbaharın tüm renklerini Cumbria’da görmeniz mümkün.

Bol oksijenli, keyifli bir tatil için Cumbria!

Bol oksijenli, keyifli bir tatil için Cumbria!

Piedmont, İtalya

Trüf mantarları, cevizler, çikolata ve tabii bağ bozumu… Festivallerin art arda sıralandığı sonbahar, İtalya’nın en güzel mevsimi… Piermont, göz alıcı manzarasının yanı sıra Kuzey İtalya’da Alpler’in yanı sıra yemek kültürüyle de görülmeye değer bir yer. Sonbaharın ışıltılarına yakından şahitlik etmek için İtalya Turu‘na katılabilir ve tatile kaldığı yerden devam edebilirsiniz.

İtalya sonbaharda bir başka...

İtalya sonbaharda bir başka…

Aragon, İspanya

Aragon, İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Pirene Dağları’nın sınırında yer alıyor. Ve Aragon’da sonbahar paha biçilemez güzellikte… Bu bölgede sonbahar havasının mükemmelliği herkes gibi sizi de şaşkına çevirebilir. İspanyol tarafında kalan Aragon Pireneleri, dağın en güzel yeri… İspanya’nın ilk ulusal parkı olan Monte Perdido da bu harika coğrafyada bulunuyor. Sonbaharın tüm renkleri ve hayranlık uyandıran şelalelerini görmek için  siz bekliyor. Tüm bu doğa harikalarını yerinde görmek için İspanya Turu‘na gidebilirsiniz.

Sonbaharın tüm renkleri kendine hayran bırakıyor.

Sonbaharın tüm renkleri kendine hayran bırakıyor.

Dubrovnik, Hırvatistan

Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında bulunan bu şehir, diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun. Bir de mevsim sonbaharsa daha da bir uygun oluyor. Bu mevsimde hava hala sıcak ama yazın kalabalığı azalmış oluyor. Sonbaharda muhteşem sahillerin tadını daha rahat çıkarabilirsiniz.

Dubrovnik'te sonbahar ışıltısı...

Dubrovnik’te sonbahar ışıltısı…

Begüm AKKAYA

Yorumlar