Mimarisini ve tarihi yerlerini merak ettiğimiz ülkeler arasında Yunanistan, Roma ve Fransa; müthiş doğa manzarasında huzuru yakalayıp, kutup ışıklarıyla büyüleneceğimiz yerler arasında ise Norveç, İsveç ve İzlanda bulunuyor.

Hollywood sineması, Niagara Şelalesi ve ünlü düşünür Baudrillard’ın deyimiyle dev bir simülasyon olan Disneyland denilince Amerika; Tasmanya canavarı, Aborjinler ve duyduğu her türlü sesi taklit edebilen Lir kuşu denildiğinde Avustralya; Igazu Şelalesi, And Dağları ve Tango dansından bahsedildiğinde ise Arjantin gelir aklımıza.

Peki ya hiçbir çağrışımın işlemediği, merak edebileceğimiz hiçbir unsurunu bilmediğimiz, ismi cismi duyulmamış, duyulsa bile nerede olduğu hakkında en ufak fikrimizin olmadığı ülkelerden bahsetsem size? Belki fotoğraflarına baktığınızda hemen şu an hazırlanıp gitmek isteyeceğiniz yerler de vardır aralarında.

‘’Daha sakin bir yere gidelim.’’ Cümlesini Kuramayacağınız Tek Yer – Pitcairn Adaları

Dünyanın nüfus bakımından en küçük ülkesi olan Pitcairn Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan ve Birleşik Krallık’a bağlı 4 adadan oluşan volkanik bir ada ülkesi. Başkenti Adamstown olan adalardan sadece Pitcairn Adası yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Hawaii’ye 3500 km, Tahiti’ye ise 2000 km uzaklıkta bulunan adanın üzerinde yalnızca 6 aile, yani yaklaşık 50 kişi yaşıyor. Yılda 1000 turistin ziyaret ettiği adada, Pitkernler diye adlandırılan ada halkı arıcılık ve balıkçılıkla geçiniyor. Ayrıca tahmin edileceği gibi pul koleksiyoncuları için eşsiz değerdeki pullara sahip. Görmek isterseniz:

Pitcairn Adaları
Ada ile ilgili verebileceğim dipnotlardan bir diğeri ise; adada evlenme niyetinde olan eşcinsel bir vatandaş olup olmadığı bilinmediği halde geçtiğimiz mayıs ayında eşcinsel evliliğin yasallaştığı ülkeler arasında yer alması.

Sıradan Kedileri Meneden Ülke – Man Adası

İrlanda Denizi’nde bulunan ve adını Manannan mac Lir adında adayı koruduğuna inanılan bir tanrıdan alan Man Adası, 8. yüzyılda Vikingler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış.

Eğer bir gün yolunuz düşerse ve Man Adası’na giderseniz mutlaka uğramanız gereken yerler arasında; Vikingler tarafından 1860 yılında tamamlanan Peel Kalesi ve Man Adası’nın bir şehri olan Peel’de bulunan Leece Müzesi yer alıyor. Tarihi ve etnografik nesnelerin bulunduğu müze 1984’te kurulmuş olup, soyağacını araştırmak isteyenler tarafından da ziyaret ediliyor.

Pek bilinmeyen bu ülke, kuyruksuz Manx kedileri gibi birkaç ilginç özelliğe sahip. Adanın meşhur kuyruksuz kedilerinin kuyruklarının olmamasıyla ilgili tabii ki yüzlerce efsane var. Adanın ilk sahipleri olan Keltler’in inanışına göre, kedi kuyruğuna basan kişi uğursuz ilan edilir ve ölene kadar lanetlenirmiş. Lanetlenen kişiler zehirli bir yılan tarafından sokularak öldürülürmüş. İnanışa göre, Tanrı, kedi kuyruğuna basan kişilerin öldürülmesini engellemek için kuyruksuz kediler yaratmış.

Dünyanın en eski parlamentosuna sahip olan Man Adası’na dair bir diğer bilgi ise, 1. Dünya Savaşı’nda İngilizlere esir düşerek vefat eden 7 askerimizin bulunduğu bir şehitliğe ev sahipliği yapıyor olması. 80 bin nüfuslu ülkenin bayrağı da bir hayli ilginç.

Man Adası

Sefiller’in Yazıldığı Ada – Guernsey

Başkenti Saint Peter Port olan Guernsey, Manş Denizi’nde konumlanan, Birleşik Krallık’a bağlı bir ada. Yaklaşık 65 bin nüfusu bulunan adanın en önemli özelliği ise Victor Hugo’nun sürgün edildiği evin burada bulunması. Ünlü Fransız yazarın Sefiller romanını Hauteville House’da yazmış olması bu tarihi eve olan merakı daha da artırıyor.

Önemli tarihi zenginlikleri arasında Castle Cornet Kalesi’nin yer aldığı ülkede, Saint Martin’de bulunan tarihi ev Sausmarez Manor’u da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sausmarez Manor’un bahçesinde, her mevsim değişen renkleriyle birbirinden güzel çiçeklerin arasında huzur dolu bir yürüyüş yapmak size kendinizi iyi hissettirecek.

Ülkede her yılın nisan ayında yapılan yemek festivaline de katılabilirsiniz. Hem bütün Bailiwick Adası sakinleri, yemekle arası iyi olan zengin yerleşimciler ve Guernsey restoranlarının yoğun ilgi gösterdiği bir festivale şahit olacaksınız, hem de eşsiz lezzetlere sahip yemeklerin tadına bakabileceksiniz.

Ayrıca Castle Cornet’ta açık havada oynanan tiyatro oyunlarını seyredebilir veya uçurum yürüyüşü ile adrenalininizi tavan yaptırabilirsiniz. Ulaşımın sadece ATV ve traktörlerle sağlandığı, araba ve bisikletin yasak olduğu 2 km2’lik Herm Adası’nı ve mayıs aylarında düzenlenen heykel festivalini ziyaret edebilme şansına da sahipsiniz.

Guernsey

Dünyanın En Mutlu İnsanlarına Merhaba Deyin! – Vanuatu

Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan ve 83 adadan oluşan Vanuatu, Solomon Adaları’nın yakınında Avustralya’nın 1750 km doğusunda bulunuyor.

2006 ve 2010 yıllarında dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçilen Vanuatu, 265.000 kişilik nüfusa sahip. Eğitimli kişi sayısının fazla, işsizlik oranının ise sadece yüzde 1.7 olduğu ülke fay hattı üzerinde konumlandığından birkaç yılda bir büyük depremlerle sarsılıyor.

Vizesiz ziyaret edebileceğiniz bu gizli cennete gittiğinizde; modern hayattan oldukça uzak yaşayan Yakel kabilesinin bulunduğu, yemyeşil doğaya sahip, balıklı mercan denizinin güzelliğiyle gözlerinizin kamaşacağı ve aktif Yasur Yanardağı’nın minik patlamalarının oluşturduğu doğal havai fişek gösterisini izleyebileceğiniz ünlü Tanna kahvesine adını veren Tanna Adası’nı; berrak suyu, tarihi mağaraları, izlerken kendinizi cennette gibi hissedeceğiniz balıklı mercan denizi ve tropik yağmur ormanları ile ünlü Lelepa Adası’nı ziyaret etmeden, 10 hektarlık alanda bulunan meyve ağaçları, sarmaşıklar, orkideler ve daha yüzlerce bitkinin bulunduğu Zirve Bahçeleri’ni görmeden dönmeyin.

Vanuatu

Ne Kadar Geç Yatarsa Yatsın En Erken Uyananların Ülkesi – Kiribati

Başkenti Bairiki olan Kiribati, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan ve takımadalardan oluşan bir ülke. En yüksek noktası deniz seviyesinin 2 metre üstünde bulunan Kiribati’nin doğu ucu uluslararası gün çizgisine sınır olduğundan, dünyada yeni güne ilk başlayan ülke olması özelliğine sahip. Dünya haritasında görebilmeniz için büyüteç kullanmanızı gerektirecek ülkeye Japonya’dan direkt ulaşım bulunuyor.

08

Dünya Haritasında Bulmakta Zorlanacağınız Ülkeler II

Cansu Yıldız

Yorumlar