Sonbaharın iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, kış tatili için hazırlıklara başlamanın vakti geldi de geçiyor bile. Bu kış hem bütçesini zorlamamak hem de yurt dışında keyifli bir kayak tatili yapmak isteyenler için kayak otellerinde ya da kayak turlarında yer ayırtmanın tam sırası. Biz yönümüzü Balkanlar’a, Bulgaristan’a doğru çevirerek Bansko’ya doğru kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelin, Pirin Dağları’nın eteklerinde tertemiz Balkan havasını içimize çekip, beyaz örtünün tadını çıkaralım.

Bansko1

Yanı başımızdaki kayak cenneti Bansko….

Bansko’da Kayak

İlk defa 1985 yılında düzenlenen kayak şampiyonası ile dünyanın dikkatini üzerine çeken Bansko Kayak Merkezi, bu tarihten itibaren kış turizminde Avrupa’nın önemli kayak merkezleri arasında yerini aldı. 2011’de Dünya Bayanlar Kayak Şampiyonası’na, 2013’te Dünya Erkekler Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Bansko, dünya standartlarındaki pistleriyle göz dolduruyor. Çoğunlukla Rus ve İngiliz turistlerin tercih ettiği bu şirin kayak merkezi, kalabalıklaşıp cazibesini kaybetmeden kayak severlerin deneyimlemesi gereken bir cennet.

Bansko3

Bansko’daki kayak pistlerinin toplam uzunluğu tamı tamına 70 kilometre.

Kayak sporuna gönül veren profesyonel sporcuları da yeni başlayacak amatörleri de memnun edecek farklı zorluklarda toplam Bansko kayak pistleri, 1.000 – 2.600 metre uzunluklarında, farklı zorluk derecelerine sahip; 6 mavi pist, 7 kırmızı pist ve 2 siyah pistten oluşuyor. Bansko Kayak Merkezi’nde 4-7 yaş arası çocuklara yönelik Ski Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı yer alıyor. Kayak sezonu, aralık ayından mayıs ayına kadar sürüyor.

Bansko2

Bansko’da kayak sezonu mayıs ayına kadar devam ediyor.

Bansko’da Gece Hayatı

Kayak sonrası eğlence kültürünün de (apres ski) günden güne geliştiği Bansko’da tatilinize renk katacak çok sayıda kafe, bar ve gece kulübü bulunuyor. Geleneksel Bulgar mutfağının ve leziz et yemeklerinin tadına bakmak isteyenler için Mehana Obecanova ve Tavern Bunare öne çıkan restoranlar. Jack’s House Bansko ve Happy End Bar, bölgenin önde gelen gece kulüplerinden. Yalnızca kayak sezonunda açık olan Happy End Bar’da geç vakitlere kadar eğlenebilirsiniz. Bansko gece hayatının en önemli mekanları, hiç şüphesiz Bulgar tavernaları… Bulgar müzikleri eşliğinde eğlenmek ise Bansko’da geçireceğiniz geceleri ayrı bir heyecana dönüştürüyor.

Bansko5

Bansko Milli Parkı, trekking için dört mevsim uygun.

Bansko’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun koruması altında olan Pirin Ulusal Parkı sayesinde Bansko, sadece kış turizminin değil kültür turizminin de en önemli tatil destinasyonlarından biri. 180’den fazla irili ufaklı gölle çevrelenmiş, yemyeşil Pirin Ulusal Parkı, kış sporlarıyla uğraşmayanlar için doğa yürüyüşü ve trekking alternatifi sunuyor. Bölgede gezilecek çok sayıda anıt ve müze bulunuyor. Pirin Dağı’nın bu güzel kasabasında yer alan müzeler, adeta bir kılavuz niteliğinde.

Bansko4

Trinity Kilisesi’nin çan kulesinden muhteşem Bansko manzarasını seyredin.

Bulgaristan tarihine çok büyük isimler vermiş Bansko’nun tarihini ve kültürünü yakından tanımak için görmeniz gereken yerlerden birincisi Ünlü Bulgar şair Nikola Vaptsarov’un anısına kurulan Vaptsarov Müzesi… Kulesi ve çanıyla şehrin sembolü haline gelen Trinity Kilisesi de önemli turistik noktalardan biri.  Kilisenin 30 metre yüksekliğindeki çan kulesinden Bansko manzarası görülmeye değer. Kulede bulunan 500 kilogramlık saat de günümüzde halen çalışıyor. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Bansko Milli Parkı, trekking yapmak için mükemmel bir tercih. Doğa sporları tutkunlarının gözdesi olan park, muhteşem doğa manzaraları sunuyor.

Bansko’ya Nasıl Gidilir?

Bansko Kayak Merkezi’ne en yakın havaalanı Sofya Vrazhdebna Havaalanı’dır. Havayolu ile İstanbul’dan Sofya’ya 1 saat 20 dakika süren uçuşlarla direkt uçmak mümkün. Sofya – Bansko arası mesafe ise 160 kilometre. Havaalanından araç kiralayarak ya da Sofya Otobüs Terminali’nden kalkan servislerle 2,5 saatte Bansko’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ya da özel araçlarla Bansko’ya kara yolundan ulaşmak da zor değil, İstanbul-Bansko arası 610 kilometre.

Tarih, kültür ve doğal güzelliklerle dolu Bansko, her kayak stiline uygun uzun pistleri ve ekonomik Bansko kayak turu fiyatlarıyla, kayak severlere eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor.

Etstur’un Bansko Turları için tıklayın…

Yorumlar