İçinizde zaman zaman başınızı alıp kaçma isteği uyandığında, nereye gideceğinizi bilemiyorsanız size çok ıssız önerilerim olacak. Nüfus oranları alıştığımızın çok uzağında, keşfedilmemiş noktaları oldukça fazla olan bu kasaba/köylerde mutlu olmak için çok sebep var. Bazılarının ulaşımı biraz zor ama her şeyi göze alıp gittiğinizde hafızanızdan silinmeyecek güzellikte manzaralarla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz!

Ittoqqortoormiit

Sahip olduğu 2.166.000 km2’lik alanla dünyanın en büyük adası konumundaki Grönland’da, kalabalıklar içinde yalnızlık yaşayan Ittoqqortoormiit Kasabası’nda sadece 500 civarı insan yaşıyor.

1925 yılında 80 küsur inuit tarafından kurulan kasabada, kişi başına 388 m2 alan düşüyor. Karayolu ulaşımı bulunmayan kasabaya tekne ve helikopter ile ulaşım sağlanıyor. Grönland’da yaşayanların bile zar zor gidebildiği, telaffuzu da en az ulaşımı kadar zor olan bu kasaba, oldukça izole bir alanda yer alıyor.

Yaşamlarını rengarenk evlerde, sessiz sakin idame ettiren insanların müthiş bir deniz manzarası var demek isterdim fakat maalesef yılın büyük bölümünde buz tabakasına bakıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi geçim kaynakları avcılık ve balıkçılık.

Ittoqqortoormiit, minik ve sevimli bir kasaba.

Ittoqqortoormiit, rengarenk evleriyle minik ve sevimli bir kasaba.

Longyearbyen

Dünyanın en kuzeyindeki şehir Longyearbyen, Kuzey Buz Denizi’nde Norveç’e bağlı takımadalardan biri. 2100 kişinin yaşadığı bu kasabada neredeyse hiç suç işlenmemiş.

Kuzey Kutbu’na çok yakın olması nedeniyle ekim-şubat arası gece, nisan-ağustos arası gündüz yaşanan Longyearbyen’de, olağanüstü bir hal durumuna karşın 4.5 milyon civarında tohum saklandığı biliniyor.

Gidip görmek isterseniz Oslo’dan direkt uçuş bulunuyor, yalnız buraya dair bilmeniz gereken önemli bir detay daha var: Longyearbyen’de ölemezsiniz!

70 yıl önce ölüp bu topraklara gömülen birinin cesedini inceleyen bilim insanları, 1917 yılındaki grip salgınına ve birçok ölüme neden olan virüsün hala canlı olduğunu tespit etmişler.

Burada hava oldukça soğuk olduğundan cesetler hiçbir şekilde bozulmuyor. Bu yüzden kasaba mezarlığı 70 sene önce cenaze kabul etmeyi durdurmuş. Eğer bu sınırlar içerisinde kazara ağır şekilde hastalanırsanız bir uçağa bindirilip Norveç’in başka bir bölgesine götürülüyorsunuz.

Dünyanın en kuzeyindeki şehir Longyearbyen.

Dünyanın en kuzeyindeki şehir Longyearbyen.

Falkland Adaları

3000 küsur kişinin yaşadığı ada, Arjantin’in yakınlarında yer alıyor. Adada yaklaşık 60 milyar varil petrol bulunduğu tahmin edildiğinden, İngilizlerin buraya göz dikmesi sonucu Arjantin-İngiltere gerginliği de son bulmuyor.

Neredeyse tamamı İngiliz asıllı olan halk, 2013 referandumu sonunda İngiliz yönetimine devam edilmesini istedi, Arjantin ise referandumu tanımadığını açıkladı.

Bir avuç insanın yaşadığı memlekete en kısa zamanda refahın gelmesini dileyerek, Falkland halkının koyun besiciliği ile geçindiğini ve hatta bayraklarında bile koyun figürü bulunduğunu da ekleyeyim.

Koyun besiciliği ile geçinen Falkland.

Koyun besiciliği ile geçinen Falkland.

Oymyakon Köyü

Rusya’da bulunan ve 517 kişinin yaşadığı Oymyakon Köyü, dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak biliniyor. -70 derecelik bir soğuktan bahsediyorum.

Köyde termal su kaynakları bulunduğundan ironik bir şekilde ismi ‘donmayan su’ anlamına geliyor. Diğer yandan tesisatın soğuktan donma ihtimaline karşılık evlerin içine tuvalet yapılamıyor.

Bir okul, market ve bir klinik bulunan köyde, kışın otomobilinizi ısıtıcılı garajlara koymazsanız bir daha çalıştırabilmeniz pek mümkün değil. Aracınızla seyahat ederken de arabanızı hiç durdurmamanız gerekiyor, aksi halde yine soğuktan çalışmayan bir otomobille karşı karşıya kalıyorsunuz. Bölgede herhangi bir tarım ürünü ekilemediği için halk, balık ve etlerle besleniyor.

Kışın -70 dereceye düşen soğuğu ile Oymyakon Köyü.

Kışın -70 dereceye düşen soğuğu ile Oymyakon Köyü.

Gasadalur

Faroe Adaları’nda 213 metrelik kayalıkların tepesinde kurulu olan Gasadalur’a ulaşım, sadece 2. Dünya Savaşı’nda yapılmış bir merdivenle sağlanıyor.

2002’de 16 kişi olan köy nüfusu 2012 yılında 18’e yükselmiş. Çevre köylere ulaşabilmek için 400 m yüksekliğindeki dağların arasından geçmek durumunda kalacağınız Gasadalur, el değmemiş doğasıyla masallardan çıkmış izlenimi yaratıyor.

Keşfedilmeyi bekleyen Gasadalur'un doğa manzaralarına hayran kalacaksınız.

Keşfedilmeyi bekleyen Gasadalur’un doğa manzaralarına hayran kalacaksınız.

Dünyanın En Issız Yerleri II

Cansu Yıldız

Yorumlar