Cadılar Bayramı geldi çattı! Siz de korkmak için bahane arayanlardansanız dünyanın en korkunç film ve dizilerinin çekildiği otellere bir göz atın ve Cadılar Bayramı’nı bahane ederek gidip, birkaç gece oralarda kalın. ‘Kurgu olduğunu bile bile nesinden korkalım?’ diyorsanız, sizi korkunç efsaneleriyle ünlü otellere de alabiliriz…

Stanley Hotel / ABD

Uzun bir koridorda bisikletle kameraya doğru yaklaşan çocuk, aniden ortaya çıkan ikiz kızlar ve baltayla kapıyı parçaladıktan sonra ‘Wendy I’m Home!’ repliğiyle gerilimi iki katına çıkaran Jack Nicholson’ın canlandırdığı Jack Torrance karakteri… Stephen King’in yazdığı, Stanley Kubrick’in yönettiği The Shining filmi bu otelde çekildi. Filmi izlediyseniz bu otelde kalıp korku sahnelerini hatırlamak, izlemediyseniz bizzat otele gidip Cadılar Bayramı’nda filmi izlemek sizin için unutulmaz bir anı olabilir.

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Stanley Hotel, Cadılar Bayramı’nı kutlamak için büyük bir maskeli balo da düzenliyor. Korku ve gerilim seviyorsanız, The Shining filminden pek çok karakteri de görebileceğiniz bu baloyu kaçırmamanızı öneririm!

stanley hotel

Kült korku filmi The Shining’in çekildiği otel…

The Roosevelt Hotel / New York

John Cusack’ın en az 4 kere izlediğim filmi… Üç farklı sonla bitiyordu ama film boyunca öyle bir geriliyorsunuz ki sonuna çok da takılmıyorsunuz. 1408’den bahsediyorum.

Doğaüstü olaylarla ilgili kitaplar yazan Mike Enslin, son kitabını yazacak bir yer aramaya başlar ve bir girenin bir daha çıkamadığı 1408 numaralı odasıyla ün salan Dolphin Hotel’e gitmeye karar verir. Başta hiç korkmayacağını, tüm bunların bir oyun olduğunu düşünerek rahatça ses kayıtlarını yapmaya başlar fakat aniden çalmaya başlayan müzikler, sönen ışıklar, açılan camlar, kilitlenen kapılar, herhangi bir arıza olduğunda içeri adım atmayarak neler yapılması gerektiğini dışarıdan tarif eden personellerle birlikte bir şeylerin ters gittiğini anlar. Hala otel sahibinin ona oyun oynadığını düşünür. Gerisini siz izleyip görün derim.

Salish Lodge & Spa / ABD

1990 yılında çekilen kült macera ve gizem dizisi Twin Peaks’i bilmeyen pek yoktur. Laura Palmer isimli bir kızın ölümüyle birlikte gelişen olayları konu alan dizi, Salish Lodge & Spa’da çekildi. 3 altın küre ödüllü dizide otelin adı, The Great Northern Hotel olarak geçiyor.

Tam 26 yıl sonra usta yönetmen David Lynch, dizinin 9 bölümden oluşan 3. sezonu ile ekrana döneceğini açıkladı. 2017 yılında yayınlanmaya başlanacak bu efsane dizinin çekildiği otelde Cadılar Bayramı’nı hakkını vererek kutlayacağınıza hiç şüphem yok!

1990 yılında çekilen kült macera ve gizem dizisi Twin Peaks’in çekildiği otelde kalmaya ne dersin?

1990 yılında çekilen kült macera ve gizem dizisi Twin Peaks’in çekildiği otelde kalmaya ne dersin?

Ballygally Castle Hotel / İrlanda

Ballygally Koyu’nun nefis manzarasına sahip kale, 1625’te inşa edildi. Hayaletleri ve perileriyle ün salan otelde, Hayalet Odası ve zindan bulunuyor. Ballygally Castle Hotel, Kuzey İrlanda’da 17. yüzyılda inşa edilip hala kullanılan tek yer.

Otel ayrıca Lady Isabel Shaw’ın hayaletiyle ünlü… Efsaneye göre Isabel Shaw küçük kızıyla birlikte kaleye hapsediliyor ve kalenin penceresinden atlayarak intihar ediyor. Shaw’ın bebeğinin ağlama sesleri tüm otelden duyuluyormuş.

Contele Vladimir / Romanya

Romanya ve korku deyince akla tabii ki ilk olarak Kont Drakula geliyor. Peki Drakula’nın kendi otelinde kalmaya ne dersiniz?

Drakula’nın Kalesi olarak bilinen Bran Kalesi’ne sadece 1 km mesafede bulunan otel, inanışa göre Drakula’nın binlerce kişiyi vahşice öldürdüğü yer. Üstelik Cadılar Bayramı’nda tüm otel konsepte uygun şekilde dekore edilip, kostüm ve maskeler giyen misafirler eşliğinde eğlenceli bir atmosfer yakalanıyor.

Contele Vladimir Hotel, Drakula'nın kalesine sadece 1 km mesafede...

Contele Vladimir Hotel, Drakula’nın kalesine sadece 1 km mesafede…

Stay on Main / ABD

Geçen sene Lady Gaga’nın da dahil olduğu kadrosuyla oldukça geren, uykularımızı kaçıran, kabusumuz olan bir korku dizisi American Horror Story. Hayaletler, ölüler, şekil değiştirenler, şeytanlar, canavar doğuranlar ve daha niceleri harika bir kurguyla birleşince bize sadece korkudan tırnaklarımızı yemek düşüyor. Dizinin yeni bölümlerini, dizide Hotel Cortez olarak geçen Stay on Main otelde izlemeye cesaretiniz var mı?

Cansu Yıldız

Yorumlar