Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Van’ın tarihi MÖ 5 binli yıllara dayanıyor. Bu sebeple de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde, pek çok antik kenti görmen de mümkün. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Van, görülmeye değer bir şehir… Sen de rotanı Van’a çevirip, tüm güzelliklerini keşfetmek istiyorsan önce senin için hazırladığımız Van’da gezilecek yerler listesini mutlaka okumalısın!

İşte, gölü ile adından söz ettiren şehir Van’da gezilecek yerler listesi;

Van’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklime sahip olan Van’da kış ayları oldukça soğuk geçiyor. Van’a gitmek için ilkbahar ve yaz ayları ideal mevsimler oluyor. Türkiye’nin en fazla güneş alan şehirlerinden biri olarak bilinen Van, her yıl binlere yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel yapısıyla da dikkat çeken şehri gezmek için 2-3 gününü ayırman yeterli…

Van’a Nasıl Gidilir?

Van Gölü kapalı havzasında konumlanan Van’a; demir yolu, kara yolu ve hava yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsin. Van’a özel aracınla gitmek istersen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu şehirleri üzerinden yolculuk yapılıyor. Van’a, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden kara yolu ile ulaşmak uzun saatler alabiliyor. Şehre çevre illerden özel araçla gitmek daha kolay… Van’a Türkiye’nin hemen hemen her yerinden otobüsle de ulaşım mümkün.

Van’a daha rahat ve kolay yoldan ulaşmak için hava yolunu tercih ederek şehre 8 km mesafede bulunan Van Ferit Melen Havalimanı’na gidebilirsin. Demir yolu ile ulaşım da farklı bir deneyim olabilir. Ankara’dan hareket eden Van Gölü Ekspresi ile Bitlis’in Tatvan ilçesine gidebilir ve oradan Van’ın merkezine geçebilirsin.

Van’da Gezilecek Yerler

Van’da gezilecek tarihi, doğal ve kültürel birçok yer seni bekliyor. İlk olarak Van’ın simgesel yapılarından biri olan Van Kalesi ile gezine başlayabilir, Van kedisi heykelinin önünde fotoğraf çekebilirsin. Tarihi Van Evleri’ni de görmeden tatilini sonlandırmamalısın. Van Müzesi’ne giderek tarihte kısa bir yolculuğa çıkabilirsin. Van’da mutlaka görmen gereken yerler arasında Akdamar Adası da bulunuyor. Manzarası ve tarihi geçmişi ile dikkat çeken bu adaya mutlaka gitmelisin. Van’ın kaplıcaları da görülmeye değer… Kapadokya’da bulunan peribacalarının bir benzeri de Van’da seni bekliyor. Vanadokya’yı görmeden dönmemelisin. Van seyahatinden önce gezilecek yerler listeni oluştur ve unutulmaz bir tatil yap!

Van’da Ne Yenir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, enfes yöresel lezzetleri ile tadına doyum olmaz sofralara ev sahipliği yapıyor. Kahvaltı konusunda çok çeşit sunan Van’ın meşhur yemekleri arasında; çiriş pilavı, Van balığı, kurut aşı, sengeser yemeği ve kavut gibi leziz tatlar bulunuyor.

Van’da Nerede Kalınır?

Türkiye’nin önde gelen turistik yerlerinden biri olan Van’da, birbirinden konforlu otellerde konaklama imkanı bulabilirsin. Tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için gideceğin şehirde Van otelleri, misafirlerine eğlenceli ve keyif dolu bir tatil yapma fırsatı sunuyor.

Yorumlar