Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Nostaljik ruhu ile dikkat çeken tren yolculuklarını özleyenler burada mı? Özellikle solo gezginler tarafından sıklıkla tercih edilen tren rotaları, her geçen gün popülerlik kazanmaya devam ediyor. Hızlı trenler ve yenilenen yataklı vagonlar ile çok daha konforlu hale gelen bu yolculuklar, maceraya düşkün bünyeler için oldukça davetkar. Peki, sen Türkiye’nin en güzel tren rotalarından hangisini keşfetmek istersin?

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Doğu Ekspresi

Son yıllarda Türkiye’nin en popüler tren rotası haline gelen Doğu Ekspresi, Instagram’da sıklıkla gördüğümüz süslenmiş vagon fotoğrafları ile hepimizin hayallerini süsler hale geldi. Doğu Ekspresi tren turları için bilet bulmak da biraz zorlaştı tabii. Yine de sıkı bir takipçi olarak tren bileti bulabilirsin. Bilet bulamayanlar için bir yöntem de Ankara – Kars yönü yerine Kars – Ankara yönü için tren bileti almak ve Kars’a uçakla gitmek. Dört veya iki kişilik yataklı vagon (örtülü kuşet) ile pulman (koltuk) seçeneklerinden biri için Doğu Ekspresi tren biletleri seyahatin 30 gün öncesi satışa çıkıyor.

Tek başına uzun bir tren yolculuğuna çıkma fikri seni heyecanlandırıyorsa; pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşan Doğu Ekspresi’nde yerini ayırtıp unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsin. Ankara’dan Kars’a uzanan 26 saatlik tren yolculuğu boyunca bolca manzara fotoğrafı çekebilirsin. Bu yolculuğun popüler aktivitelerinden biri de Erzurum’da trene cağ kebabı siparişi vermek. Bu deneyimi mutlaka yaşamalısın. Dilersen restoran vagonunda da yemek yiyebilirsin tabii.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Tren son durağa geldiğinde Kars’ta gezilecek yerler seni bekliyor olacak. Doğanın sunduğu güzelliklerin yanı sıra tarihin izleri de Kars’ta dikkat çekiyor. Kışın trenle Kars’a gittiysen donmuş Çıldır Gölü üzerinde yürüyebilirsin. Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Horomos Manastırı, Kars Fethiye Camii ve Kars Müzesi görülecek yerler listende olmalı.

Bolca gezip dolaştığın günün sonunda konforla dinlenmeye ihtiyaç duyacaksın. O yüzden seyahatini planlarken kalacağın yeri de önceden belirlemeyi ihmal etme. Kars otelleri arasından seçimini yapıp yerini şimdi ayırtabilirsin.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Güney Kurtalan Ekspresi

1212 kilometrelik bir tren hattı olan Güney Kurtalan Ekspresi, Ankara’dan Kurtalan’a doğru seyahat ediyor. Bu hattın, Barış Manço tarafından 1972’de kurulan Kurtalan Ekspres rock müzik grubuna isim verdiğini de söylemeden geçmek olmaz.

Güney Kurtalan Ekspresi ile 27 saat süren bir tren yolculuğuna çıkabilirsin. Ankara’dan hareket eden tren; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır illerinden geçerek Batman’a ulaşıyor. Haftada 5 gün karşılıklı olan seferler için bazen bilet bulmak zor olabiliyor ama bu yolculuk için araştırma yapmaya değer. Trende 4 kişilik kuşetli vagonlar ve 2 kişilik yataklı vagonlar bulunuyor. Yolcuların ihtiyaçlarına uygun olarak bir restoran vagonu da mevcut.

Tren yolculuğu boyunca birbirinden güzel manzaralar görmeye hazır ol. Son durağa vardığında ise Hasankeyf, Zeynel Bey Türbesi gibi Batman’da gezilecek yerleri ziyaret edebilir. Oradan Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek üzere yola koyulabilirsin.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Van Gölü Ekspresi

Henüz çok popüler olmasa da solo gezginlerin sevebileceği bir rota sunan Van Gölü Ekspresi, benzersiz bir yolculuk sunuyor. 26 saat boyunca yol alan trenden benzersiz manzaraları seyre dalabilirsin. Haftada iki kez karşılıklı olarak sefer yapan Van Gölü Ekspresi; Ankara’dan salı ve pazar günleri hareket ediyor. Tatvan’dan dönüş biletini ise salı ve perşembe günleri için alabilirsin.

Van Gölü Ekspresi ile yapacağın 1245 kilometrelik tren yolculuğunu, yataklı vagonlarda ya da geniş koltuklu vagonlarda tamamlayabilirsin. Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Tatvan rotasını izleyen trenin son durağına vardığında Tatvan’dan Van’a feribot ile ulaşım sağlayabilir ve Van Gölü, Tarihi Van Evleri, Akdamar Adası gibi Van’da gezilecek yerleri keşfe çıkabilirsin. Birkaç gün kalıp şehri keşfetmek için Van otellerinde yerini ayırtmayı ihmal etme.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

İzmir Mavi Treni

Ankara ve İzmir arasında her gün karşılıklı olarak sefer yapan İzmir Mavi Treni, başkentimizi ve Ege’nin güzel şehri İzmir’i birbirine bağlıyor. Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir (Basmane) güzergahında toplam 837 km boyunca yolculuk yapma imkanı sunan trenin toplam yolculuk süresi 15 saat. Restoran vagonu da olan trende yataklı bölüm ve pulman seçenekleri bulunuyor.

İzmir Mavi Treni ile yapacağın yolculuk boyunca farklı coğrafyalardan geçerken muhteşem manzaralara tanıklık edeceksin. Bol bol fotoğraf çekmek için şarjını dolu tutmaya özen gösterebilirsin. Keyifli bir yolculuğun sonunda biraz dinlenmek için İzmir otellerinde yerini erkenden ayırt. İzmir’de gezilecek yerleri dolaşmaya biraz zaman ayır ve mevsim müsaitse kendini Ege sularına atmayı da unutma.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Konya Mavi Treni

Mevlana ve Şems’in diyarı Konya ile Ege güzeli İzmir’i birbirine bağlayan Konya Mavi Treni, 689 kilometrelik yolculuğunu yaklaşık 12 saatte tamamlıyor. Yataklı vagon ile konforlu bir yolculuk yapma imkanı sunan trende restoran vagonu mevcut.

Konya Mavi Tren ile İzmir ve Konya arasında her gün karşılıklı seferler gerçekleştiriliyor. Yol boyu seni bekleyen manzaraların yanı sıra keyifli bir tren yolculuğu sonrası İzmir’de ya da Konya’da gezilecek yerleri keşfetme imkanı bulmak da oldukça güzel. Konya’da etli ekmek yiyebilir, Mevlana Türbesi’ni ziyaret edebilirsin. İzmir’de şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezip İzmir lezzetlerini tadabilirsin. Sonuç olarak, Konya Mavi Treni ile yolculuğu mutlaka deneyimlemelisin.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Anahat ve Bölgesel Trenler

Türkiye’nin en güzel tren rotaları arasında Pamukkale Ekspresi, Ege Ekspresi, Fırat ya da Erciyes Ekspresi gibi bambaşka seçenekler de bulunuyor. Adana’dan Mersin’e, Afyon’dan Eskişehir’e, Batman’dan Diyarbakır’a, Halkalı’dan Kapıkule’ye, Kütahya’dan Balıkesir’e doğru seyahat eden bölgesel trenler de bu nostaljik deneyimi yaşaman için alternatif seçenekler sunuyor.

Yalnız gezginler için Türkiye'nin en güzel tren rotaları

Yorumlar