Kırklareli’de ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir? Merak edenler için bir Kırklareli gezi rehberi hazırladık. Kırklareli’ye gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar burada!

Tarihi kaynaklarda “Kırk Kilise” olan geçen Kırklareli, 1924 yılında bugünkü ismini aldı. Peki, Kırklareli hakkında gitmeden önce bilinmesi gereken diğer bilgiler neler? Detayları bu yazıda!

Kırklareli’ye Ne Zaman Gidilir?

Kışların soğuk ve karlı geçtiği, yazların ise sıcak geçtiği Kırklareli’ye seyahat planlamak için en uygun dönem bahar aylarıdır. Özellikle de güreşlere denk gelmek istersen mayıs veya haziran aylarını tercih edebilirsin. Sonbahar aylarında ise eylül gibi bir plan yapmak uygun olacaktır.

Deniz tatili düşünenlere ise temmuz ya da ağustos ayını tavsiye edebiliriz.

Kırklareli’de Nerede Kalınır?

Kırklareli’nin sahil şeridindeki İğneada ve Vize ilçelerinde yaz turizmi oldukça aktif. Dolayısıyla buralarda 4 veya 5 yıldızlı oteller bulmak mümkün. Yanı sıra motel ve pansiyon seçenekleri de bulabilirsin. Şehir merkezinde de her bütçeye uygun olabilecek, farklı segmentlerden oteller var.

Kırklareli’nin doğal güzelliklerini görmek istersen, ETS ile seyahatini planlamaya Kırklareli Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Kırklareli’de Nereye Gidilir?

Kırklareli’de gezecek birçok tarihi yer ve doğal güzellik var. Hızırbey Camii, Kadı Camii, Vize Küçük Ayasofya Camii, Babaeski Köprüsü, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Kıyıköy Aya Nikola Manastırı ve Dupnisa Mağarası Kırklareli’nin mutlak görülmesi gereken yerlerinden…

Ayrıca İğneada, Kırklareli’nin mutlaka görülmesi gereken ilçelerinden biri. İğneada, Longoz Ormanları ile bambaşka bir seyahat deneyimi vadediyor. İstersen ormanda keyifli bir kamp, istersen hoş bir piknik yapabilirsin.

Kırklareli’nin Festivalleri Ne Zaman?

Kırklareli, ülkemizin festivalleriyle de adından çokça bahsettiren şehirlerinden biri. Seyahatini festivallere göre planlamak isteyenler için Kırklareli festivalleri ve tarihleri:

Kırklareli Karagöz Kültür-Sanat ve Kakava Festivali (Mayıs-Şehir Merkezi)

Kaynarca Kültür ve Su Festivali (Mayıs-Kaynarca)

Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri (Mayıs-Babaeski)

Çilek Festivali (Mayıs-Demirköy)

Karahıdır Kiraz Şenlikleri (Haziran-Şehir Merkezi)

Sinanlı Beldesi Geleneksel Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşleri (Haziran-Babaeski)

Geleneksel Alpullu İlk Şeker Kültür ve Müzik Festivali (Haziran-Babaeski)

Sakızköy Hasat Şenliği (Temmuz-Lüleburgaz)

Tarım Festivali (Ağustos-Babaeski)

Pehlivanköy Panayırı (Eylül-Pehlivanköy)

Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı (Eylül-Pehlivanköy)

Kırklareli’de Ne Yenir?

Kırklareli et ve balık yemeklerinin, süt ürünlerinin sıkça tüketildiği bir Trakya şehri… Köfte, keşkek, zerde, plaska, kaymaçina, çoban böreği, hardaliye ve sini mantısı Kırklareli mutfağının en meşhur lezzetlerinden…

Değirmendere, umaç çorbası ve höşmel Kırklareli’ye özgü çorbalardandır. Sebze yemeklerinden ise yoğurtlu borani ve manca mutlaka denenmesi gereken yerel lezzetlerden… Palamut ve torik balıklarından yapılan lakerda ile kefal pilaki ise Kırklareli’nin denemesi gereken yöresel balık yemeklerinden…

Kırklareli’den Hediyelik Ne Alınır?

Kırklareli’den alınabilecek hediyelerin başında aynalı süpürgeler geliyor. Eski dönemlerde süpürgeler, asılı olduğu evlerde evlilik çağına gelen bir kızın yaşadığını sembolize edermiş. Yanı sıra misk, amber ve gül esanslarından hazırlanan Mis sabunu ve çeşitli meyve aromalarından yapılan sabunlar diğer bir hediye alternatifi olabilir. Bunlarından dışında, yöreye özgü tatlardan bir hediye seçmek istersen; beyaz peynir, kaşar peyniri, tahin helvası, nuga helvası, hardaliye, badem ezmesi veya kavala kurabiyesi düşünülebilir.

Yorumlar