İstanbul’un tarihi sokaklarıyla ünlü eski semtlerine yolculuk yapmak ister misin?

İstanbul’da yaşamasına ya da sık sık gelip gitmesine rağmen tamamını görmemiş olanlar için tarihi sokaklarıyla ünlü eski semtleri bir araya getirdik.

Kuzguncuk

İstanbul’un rengarenk, birbirinden güzel cumbalı evleri ile nam salmış tarihi semtlerinin başında Kuzguncuk geliyor. Bu zamana kadar birçok meşhur dizinin çekildiği Kuzguncuk, son dönemde açılan kafeleri ve bostanı ile özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.

Çengelköy

Yine Üsküdar’ın son dönemlerde popülerlik kazanan semtlerinden olan Çengelköy, oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahip. Bizans döneminden kalma tarihi yapıları ile Çengelköy’ün geçmişine tanıklık edebilirsin. Kuzguncuk gibi son dönemde açılan butik kafeleri ile hafta sonları Anadolu Yakası’nın sık tercih edilen lokasyonlarından biri haline geldi.

Galata

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Galata, tarihte Ceneviz kolonisiyken İstanbul’un fethi ile Osmanlılara geçmiş oldu. Bugün; Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Kamondo Merdivenleri, Serdar-ı Ekrem Sokak, Mevlevihane Müzesi, Azapkapı Cami ve Kırım Kilisesi ile hala o tarihi dokuyu hissetmeye imkan sağlayan semtlerimizden biri…

Cihangir

Cihangir, Beyoğlu’nun tarihi sokaklarıyla ünlü eski semtlerinden bir diğeri… Bugün, hoş kafeleri ve eski binalarıyla Cihangir sokaklarında dolaştığında kendine has atmosferini hissetmemen mümkün değil. İsmini Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Cihangir’den alan semtteki en önemli tarihi yapılardan biri Cihangir Camii… Cami, 1560 yılında, oğlunun vefatı üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiş.

Karaköy

İş hanları ve bankaları ile tarihten bu yana ticaretin semtlerinden biri olarak da tabir edebileceğimiz Karaköy, ismini geçmişte burada yaşayan Karay Türklerinden almış. İç kısımdaki hareketli sokakları ve renkli kafeleri ile fazlaca ziyaret alıyor.

Eminönü

Hem yerli hem de yabancı turist akınına uğrayan, tarihi İstanbul semtlerinden biri de Eminönü… Gülhane Parkı, Yeni Cami ve Mısır Çarşısı gibi turistik yerleri ile fazlaca ziyaretçi ağırlıyor. Aynı zamanda Eminönü, geçmişte Byzantium’dan Konstantinopolis’e kadar farklı isimlerle şehrin merkezi olarak kabul ediliyordu.

Balat

Geçmişte Rum aristokratlarının yaşadığı bir semt olan Balat, günümüzde de sanat galerilerinin, atölyelerin ve hoş kafelerin olduğu, kendine has dokusu olan semtlerden… Kuzguncuk gibi renkli cumbalı evleri olan, Demir Kilise ve Fener Rum Patrikhanesi ile bolca ilgi gören bir semt Balat… Ayrıca popüler birkaç televizyon dizisinin burada çekilmesiyle de dikkatleri üzerine topladı.

Yorumlar