İç Anadolu’nun önemli turistik yerlerinden biri olan Kırşehir; tarihi zenginliği, doğal güzellikleri ve leziz mutfağı ile öne çıkıyor. Kırşehir’in gölleri, kaplıcaları ve binlerce kuş türünü içinde barındıran doğası da ilgi çekici özellikleri arasında bulunuyor.

Geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, İlk Çağ’dan bu yana Anadolu’daki geçiş noktasını oluşturan şehirdi aynı zamanda…

Kırşehir’in İlçeleri:

  • Akçakent
  • Akpınar
  • Boztepe
  • Çiçekdağı
  • Kaman
  • Merkez
  • Mucur

Kırşehir’in Müzeleri

Kırşehir Müzesi

M.Ö. 3000’li yıllarda Kırşehir’de yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bulunmuş kalıntıları sergilemek için 1936’da bir müze yapılması kararı verilmiş. Yoğun çalışmalar sonucunda 1996 yılında açılan Kırşehir Müzesi’nin üst katında etnografik, alt katında ise arkeolojik eserlere yer veriliyor. Müzede toplam 3300 eser bulunuyor.

Neşet Ertaş Müzesi

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde ozanlık kültürünü yansıtan sazları inceleyebilirsin. Neşet Ertaş Müzesi’de sesli bilgilendirme sistemi sayesinde müze içerisinde ziyaretçilerine ozanlara ait bilgiler veriliyor. Anadolu’nun farklı ozanlarının fotoğraflarını görebileceğin müzede, Neşet Ertaş anısına düzenlenen bir oda da bulunuyor.

Doğal Güzellikleri

Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Kırşehir’in doğal güzellikleri arasında bulunan Seyfe Gölü, 187 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine 35 km mesafede bulunan göl, 1. derece doğal sit alanı kabul edildiğinden koruma altına alınmış durumda…

Obruk Gölü

Kırşehir’in Mucur ilçesinde yer alan volkanik Obruk Gölü, 50 m derinliğe, 450 m genişliğine sahip. 1. Derece doğal sit alanı ilan edilen Obruk Gölü’nün çevresi adeta bir duvarı andıran doğal kayalıklarla çevrilidir. Gölün yarısına yakın yüzeyi sazlık ve diğer su bitkileriyle kaplı olup, aynalı ve kambur sazan ile kadife türünde balıklar yaşıyor.

Japon Bahçesi

1993’te Japonya Orta Doğu Kültür Merkezi’nin inşa ettiği Japon Bahçesi, Kırşehir’in Kaman ilçesinde bulunuyor. Prens Takahito Mikasa’nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına oluşturulan bahçe, yılın her mevsiminde ziyaretçilere açık. Sumeru Dağı’nın minyatürünün yer aldığı bahçede yapay şelale, Japonya’dan getirilen sazan balıklarının bulunduğu yapay göletler, yapay tepecikler mevcut.

Kırşehir Kent Park

2014 yılında kullanıma açılan İkizarası Kent Park, hem sosyal aktiviteler yapıp vakit geçirilebileceğin hem de doya doya dinlenebileceğin bir yer. Çocuklar için oyun alanları, spor kompleksi, konser alanı, yürüyüş yolları, su oyunları ve ada restoranı gibi pek çok olanağa sahip olan parkta tüm gününü sıkılmadan geçirebilirsin.

Aşıkpaşa Tabiat Parkı

Kırşehir kent merkezinde yer alan Aşıkpaşa Tabiat Parkı, karaçam, sedir, çınar, akçaağaç gibi bitkilere ev sahipliği yapıyor. Sonradan ağaçlandırılan bir bölge olduğundan serçe, tavşan, kırlangıç gibi hayvanlar da yaşamlarını sürdürüyor.

Obruk Dağı Mağarası

Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Obruk Dağı Mağarası, Karıncalı Köyü yakınlarında bulunuyor. Bu nedenle Karıncalı Mağara da deniliyor.

Terme kaplıcası

Kırşehir’in merkez Kuşdilli Mahallesi’nde bulunan Terme Kaplıcasının suyu yaklaşık 40 C’dir. Terme jeotermal sahası, Kırşehir’in en önemli jeotermal alanları arasında bulunuyor. Pek çok hastalığı iyileştirmede destekleyici nitelikte olduğu düşünülen kaplıca, her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Yorumlar