Aziz Stephan Katedrali’nin altında sadece toprak mı var sanıyorsunuz? Eyfel Kulesi yalnızca turistleri çekmek için inşa edildi ve orada hiçbir atraksiyon yaşamadan dikiliyor, öyle mi? Peki Big Ben’in senelerdir sorunsuzca çalışmasının sırrı ne dersiniz?

Yurt içi ya da yurt dışı, hiç fark etmez. Seyahat etmeye karar verdiğimizde ilk yaptığımız şey gittiğimiz yerde mutlaka görmemiz gereken yerleri araştırmak oluyor. Keşfetme ve bildiklerine yeni bilgiler ekleme amaçlı yolculuk eden gezginler çok iyi bilirler ki, aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Şehirlerin simgesi haline gelmiş veya geçmişten günümüze birçok kişinin ziyaret ettiği önemli bölgeleri ve yapıları, ilgi çekici hikayeleri ile birlikte ele aldım. Muhtemelen daha önce duymadığınız, kenarda köşede kalmış bilgilerin bulunduğu bu yazıdan sonra sevdiğiniz yapılara karşı bakış açınız birazcık değişecek.

Eyfel Kulesi

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Fransa’nın sembolü olan ve 1887-1889 yılları arasında inşa edilen demir kule, binlerce işçinin 26 ay boyunca yaklaşık 20 bin demiri 2,5 milyon perçinle bir araya getirmesi sonucu oluşmuş.

1665 basamaklı kule, 300 m yüksekliğinde olup, 10.100 ton ağırlığında.

Neden Önemli? Paris’teki keşif duraklarınızdan ilki olan Eyfel, Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilmiş. Fransa için önemli bir turizm geliri sağlayan Demir Leydi lakaplı Eyfel Kulesi, inşasında harcanan maliyetin büyük bir kısmını, açılıştan sonraki 5 ay içerisinde gelen 2 milyon turist sayesinde kazanmış.

eyfel kulesi

1887-1889 yılları arasında inşa edilen Eyfel Kulesi, 10.100 ton ağırlığında.

Birtakım Enteresan Bilgiler:

 • Herkesin hayran olduğu bu görkemli yapıyı başından beri hiç sevmeyenler de var. Örneğin İngiliz şair William Morris, zamanının çoğunu Eyfel’in altında oturarak geçirirmiş. Kendisine neden uzun süre orada oturduğu sorulunca; “Çünkü koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası.” dermiş.
 • Eyfel kulesiyle ilgili bir diğer ilginç bilgi ise 1925’te Victor Lustig isimli bir Çek göçmeninin, bu ünlü kuleyi 2 kere hurdacıya satmış olması.
 • İlk yapıldığında kulenin 20 yıl sonra söküleceği kararlaştırılmıştı, fakat turistlerin yoğun ilgisi karşısında bu fikirden vazgeçilip, kulenin radyo vericisi olarak kullanılmasına karar verildi. Böylece, 24 metrelik TV anteninin eklendiği Eyfel, 324 m yüksekliğe ulaştı.
 • Sahip olduğu antenle, Fransız televizyonunun gelişmesinde önemli rol oynayan Eyfel Kulesi, 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı olmanın yanı sıra, radyo frekanslarını engellediği için Alman ilerleyişini durdurmasıyla da tarihteki önemli gelişmelerin başrolü olmuştur.
 • Geçtiğimiz yıl “Tehlikeli Yürüyüş” adıyla vizyona giren filme konu olmuş ünlü ip cambazı Philippe Petit, Challiot Sarayı’ndan Eyfel’e kadar çektiği yaklaşık 700 m ipin üzerinde yürüdü.
 • 1925 yılında otomobil üreticisi Citroen, Eyfel Kulesi’ni dev bir reklam billboardu olarak kullandı.
 • 1926 yılında Leon Collot isminde bir pilot, kulenin altından uçmaya çalışınca, görüşünü güneş ışığında kaybedip antenlere çarptı ve hayatını kaybetti.
 • Kışın 3 cm küçülen kule, rüzgarlı veya çok sıcak havalarda yaklaşık 18 cm yana eğilebiliyor.
 • 7 yılda bir boyanan Eyfel’e 60 ton boya harcanıyor ve boyama işlemi 15 ayda tamamlanıyor.
 • 20 bin ampulle aydınlatılan kule, geceleri tam bir görsel şölen yaşatıyor. Kuleye elektrik sağlanabilmesi için toplam 80 km’lik elektrik kablosu kullanıldı. Yıllık elektrik tüketimi ise minik bir köy ile aynı seviyede.
 • 2008 yılında Erika Labrie isminde bir kadın, Paris gezisi esnasında Eyfel Kulesi’ne aşık olmuş ve onunla evlenip adını Erika La Tour Eiffel olarak değiştirmiş. Objelere derin bir duygusal bağ ile bağlanma durumuna ‘Objectophilia’ deniliyor. Erika yaptığı röportajlarda da birçok kişinin ziyaret ettiği kuleyi kıskandığını açıklamış.
 • Diğer yandan 30 yıl Berlin Duvarı ile evli kalan Riitta Berliner Mauer, duvar yıkıldığında herkes sevinirken yas tutan tek kişi olmuştu. “Ruhu hala benimle” diyen Riitta artık dul!
 • Nazım Hikmet’in çelik bir zürafaya, Cemal Süreya’nın korseli A’ya benzettiği Eyfel Kulesi’ni, Bedri Rahmi Eyüboğlu ise şiirlerinde Galata Kulesi ile evlendirmek istemişti.

Big Ben – Londra

Asıl adı Elizabeth Kulesi olan Big Ben ya da Türkçe ismiyle Büyük Benjamin, Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi olup, dünyanın en büyük dört taraflı saatleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Westminster Sarayı 1830’larda çıkan yangından zarar gördüğünde, mimar Charles Barry’nin yeni tasarımının daha dikkat çekici görünmesi açısından bir saat kulesi yapılmasına karar verilmiş ve Big Ben inşa edilmiş.

big ben

Diğer adı Elizabeth Kulesi olan Big Ben, 96 m yüksekliğinde.

Neden Önemli? Victoria Gotik tarzında inşa edilen kule, yaklaşık 96 metre yüksekliğinde olup, İngiltere’nin bir nevi simgesi konumuna gelmiştir.

Big Ben’in Bilinmeyenleri:

 • Sesi 14 km uzaklıktan duyulabilen, 13,5 ton ağırlığındaki çanın adı Big Ben olduğu halde, zamanla bu isim sanki kulenin tamamının ismiymiş gibi kullanılmaya başlanmıştır.
 • 156 yıllık bu saatin elektronik olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Mekanik bir saat olan Big Ben; haftada 3 kez, 334 basamak çıkarak saati ve dev çanlarını temizleyen saat ustaları olmasa bir hiç!
 • İngiliz şarkıcı ve besteci Mike Oldfield, çanlara özel bir anlam yüklemiş olmalı ki ünlü saat kulesi Big Ben’in yanı başında konser vermiş ve konserin saatini öyle bir ayarlamış ki, söyleyeceği son şarkı olan “far above the clouds” bittiğinde Big Ben saat 10’u vurmaya başlamış.
 • Big Ben’in içinde fotoğraf çektirmek isterseniz büyük ihtimalle reddedileceksiniz; çünkü İngiliz vatandaşı değilseniz içeri girmenize izin verilmiyor.

Cansu Yıldız

Yorumlar