Turkuaz renkli sularla çevrelenen, kalabalıktan uzak, bembeyaz yumuşak kumlar, kayalıklara çarpan dalga seslerinin duyulduğu sahiller… Havlular ve deniz gözlükleri hazırsa, dünyaca ünlü plajları keşfe çıkıyoruz! Dünyada birbirinden güzel plaj var ve siz hangisine gideceğinize karar veremiyorsanız benim size birkaç önerim olacak. Görenleri büyüleyen berrak, temiz, mavi ve yeşil tonlarda yüzlerce gölgenin oynaştığı sularıyla dünyanın en ünlü plajları…

Patara

Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içinde bulunan Patara, ülkemizin en dikkat çeken güzellikteki ören yerlerinden biri… Yumuşacık kumu, kıyıdan 50 metre dahi uzaklaşsanız hala sığ olan denizi ile Türkiye’nin en güzel plajlarından olan Patara, Roma döneminden kalan antik kalıntıları ve sonsuzluk hissi uyandıran sahili ile ziyaretçilerini bekliyor.

Upuzun sahili ile sonsuzluk hissi uyandırıyor.

Upuzun sahili ile sonsuzluk hissi uyandırıyor.

Navagio

Yeryüzünde görebileceğiniz en göz kamaştıran mavi tonlarını barındıran Navagio, Yunanistan’da Zakintos’un dik ve bembeyaz yamaçlarının eteklerinde yer alıyor. Masmavi sularla çevrelenmiş koyun ziyaretçilerine bir de sürprizi var! Kaçakçıların 1980 senesinde terk ettikleri batık gemi bugün de plajı süslüyor.

Mavinin her tonunu barındıran denizi ile dinginlik hissi veriyor.

Mavinin her tonunu barındıran denizi ile dinginlik hissi veriyor.

Whitehaven

Dünyaca ünlü plajlardan bahsederken adeta cennetten bir köşe gibi duran Whitehaven’ı es geçmek olmaz. Avustralya’nın en bilinen sahili Whitehaven, yağmur ormanlarının, beyaz kumsalların ve turkuaz denizin kesiştiği Withsunday Adaları’nda bulunuyor. Mavi ve beyazın ahenkli kıvrımlarla iç içe geçerek sonsuzluğa doğru yol aldığı Whitehaven’ın eşi benzeri olmayan manzarasına hayran kalmamak mümkün değil.

Cenneten bir köşeyi andıran sahili ile büyülüyor.

Cenneten bir köşeyi andıran sahili ile büyülüyor.

Bora Bora

Polinezya denildiğinde akıllarda ilk olarak deniz, kum ve güneş üçlüsünün en muhteşem, en egzotik hali beliriyor. Pasifik Okyanusu’ndaki Bora Bora, Fransız Polinezyası’nın haritada nokta gibi görünen adalarından biri ama aralarında en ünlü olan adası da burası.

Deniz,kum ve güneş...

Deniz,kum ve güneş…

Kaputaş Plajı

Kaputaş plajı, Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçelerinin arasında yer alıyor. Plaj için resimlerde gördüklerinizin daha fazlasını hayal edebilirsiniz. 187 basamaklı bir merdivenden inerek plaja ulaşılıyor. Bu kadar basamağı duyunca gözünüz korkamasın hemen, plajı gördüğünüzde basamaklar aklınıza bile gelmeyecek. Kaputaş plajının bir özelliği de suyunun serin ve berrak olması. Kanyondan gelerek yerin altına doğru akan serin su, kumlar arasından geçerek denize ulaşıyor. Kaputaş’ın sularının serin olmasının sırrı da bu!

Turkuazın nasıl bir renk olduğunu anlatan plaj...

Turkuazın nasıl bir renk olduğunu anlatan plaj…

Balos Plajı

Girit’in kuzeybatısında, Hanya şehrine 53 km uzaklıkta yer alan Balos plajı, Gramvousa Yarımadası ve Tigani Burnu arasında kalıyor. Bir lagün plajı olan Balos’a ve hemen yanı başında bulunan Imeri Gramvousa’ya, Kissamos kasabasından teknelerle ulaşılabiliyor. Plaja ulaşmanın başka bir yolu da bir yere kadar araçla gidip, daha sonra oradan yaya olarak lagüne ulaşmak.

Aslında bir lagün olan Balos!

Aslında bir lagün olan Balos!

Ölüdeniz

Muhteşem plajları ve büyüleyici doğası ile yerli ve yabancı binlerce turiste yaz aylarında ev sahipliği yapan Ölüdeniz, Fethiye’de yer alıyor. Bu bölgeye gittiğinizde Ölüdeniz haricinde birçok doğa harikası yeri de görebilirsiniz. Kelebekleriyle ünlü Kelebek Vadisi, yemyeşil çamlarla kaplı Kıdrak, günbatımının en güzel seyredildiği yer Çalış bunlardan sadece bir kaçı…

Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan turizm cenneti!

Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan turizm cenneti!

Palawan

Dünyanın en ünlü plajları denildiğinde Filipinler, Tayland ve Malezya gibi hemen akla gelmese de, Bacuit Takımadaları, doğa sevenler, sakinlik ve huzur arayanlar için harika bir kaçış yolu olabilir.

Sakinlik ve huzur veren bir plaj!

Sakinlik ve huzur veren bir plaj!

Begüm AKKAYA

Yorumlar