Eminim, en azından birkaç kere, çevrenizden “Karadeniz harika bir yer!” , “Karadeniz’i mutlaka görmelisin!” gibi cümleler duymuşsunuzdur; kim bilir belki de siz söylemişsinizdir. Öyleyse keyifli bir Karadeniz Turu‘na ne dersiniz, tam zamanı değil mi? Siz de benim gibi kalabalıktan uzaklaşma ve doğaya kaçma aşkıyla yanıp tutuşan şehir insanlarındansanız, havası, doğası, yaylaları, insanları ve ötesiyle Karadeniz sizin de gönlünüzü çalacak!

karadeniz-artvin-borcka-karagol

Uzungöl Manzaraları

Trabzon’un doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi olan Uzungöl, Çaykara ilçesinde bulunuyor. Muhteşem manzarası ve havasıyla yerli ve yabancı tüm turistleri kendine hayran bırakan Uzungöl, bulunduğu vadinin ortasındaki yamaçlardan heyelan sonucu düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Göl civarında çoğu ahşap bungalovlardan oluşan birçok pansiyon, otel ve restoran bulunuyor.

karadeniz-uzungol-trabzon-cami

Uzungöl’ü tertemiz havası, doğası, yaylaları, gölleri ve alabalığı ile bilir, göl kıyısında yer alan, artık bu bölgenin sembolü haline gelmiş Uzungöl Camisi’nin de renk kattığı meşhur fotoğraflardan tanır birçok kişi. Buraya gelip adım adım dolaşmak ve göz alıcı manzarasına şahit olmaksa bambaşka… Bence en kısa zamanda bir Karadeniz turu planlamalısınız.

Bu arada siz de bizim gibi öğle yemeğinizi buraların ünlüsü İnan Kardeşler’de yiyebilirsiniz. Hem restoran hem otel işleten İnan Kardeşler, aynı zamanda Alabalık Üretim Tesisleri’nde balıkçılık da yapıyormuş. 10 parmağında 10 marifet olan işletme sahiplerine lezzetli menülerinden dolayı da teşekkür ediyoruz.

karadeniz-uzungol-trabzon-restoran

Karadeniz’in Meşhuru Ayder Yaylası

Çamlıhemşin, bulunduğu bölgenin en güzel yerlerinden biri… Ayder Yaylası da Çamlıhemşin’de bulunuyor. En çok bilinen ve yerli, yabancı turistler tarafından en çok gidilen yerlerin başında. Biz de Rize’nin yerel turlarından biriyle Ayder’e doğru yola çıktık. Ardeşen’de verdiğimiz mola sırasında Fırtına Deresi’nde zipline yaptık. Daha önce duymamış olanlar için dere üzerine kurulmuş bir teleferik sistemi olarak tarif edebiliriz. Sizi bağlıyorlar ve dere üzerinden karşı istasyona gönderiyorlar ve tekrar aynı şekilde dönüyorsunuz. Çok yüksek bir adrenalin yaşatmıyor ama yine de keyifli bir atraksiyon, deneyebilirsiniz.

karadeniz-firtina-deresi-zipline

Ayder Yaylası’na vardığımızda bizi büyük bir kalabalık karşıladı. Biraz daha sakinlik olsa manzara şahane, ortam güzel ama bence buralar olması gerekenden biraz daha fazla turistikleşmiş. Umarım tüm bu hengamede özünü korumayı başarabilir. Aslında Ayder’in de daha yüksek yerlerinde bulunan Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları’nı gezmek isterdim. Giden arkadaşlarımın bahsettiğine göre buralarda tam bir yayla hayatına şahit olmak mümkünmüş ve aranan sakinlik bu yaylalardaymış. Bu kez gidemedim ama bir sonraki Ayder turunda hedefim belli.

karadeniz-cay-ayder-yaylasi

Burada geçirdiğimiz zamanın çoğunda, Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan şelalelerin en dikkat çekicilerinden biri olan Gelin Tülü Şelalesi’ni izleyerek geçirdik. Yemyeşil yamaçları aşarak incecik ve bembeyaz bir duvak gibi salınan şelale, 23 metre yükseklikteki kayalardan aşağı bırakıyor kendini. Biraz da sis bastırınca izlemeye doyamadık, keyifliydi.

ayder-yaylasi-gelin-tulu-selalesi

Borçka, Karagöl Harikası

Buraya giden yol nasıl güzel yoldur, bu manzara nasıl güzel bir manzaradır yahu… Yollar biraz dar ve bozuk yerler var ama manzara kesinlikle doyurucu. Bence yolların dar oluşu da güzel; göze alabilenler gelsin, burası çok kalabalıklaşmasın, kendine özgü kalsın… Gerçi gelin-damat fotoğrafı çekmeye gelenler bile varsa yeterince kalabalık demektir ama olsun, biz göl kenarındaki patikalarda yürüdük, kendimize sakin bir alan bulduk, manzaranın tadını çıkardık. Gözlerimi kapattığımda gölün harika manzarası hala canlı ama ben bu kez kelimelerle anlatmak yerine birkaç fotoğrafla götüreceğim sizi Karagöl’e…

karadeniz-artvin-borcka-karagol

karadeniz-artvin-borcka-karagol

karadeniz-artvin-borcka-karagol

Bir Karadeniz Rüyası

Çağla Açıkgöz

Yorumlar