turkiye-trekking-tepe

Şehirden uzaklaşıp doğaya kaçmak, hem spor hem de tatili aynı anda yapmak kulağa nasıl geliyor? Doğanın içinde durup, dinlenerek, manzaranın tadını çıkararak sağlıklı kalmak ve kilo vermek için trekking mükemmel bir tercih. Üstelik tek başına veya dostlarla uzun bir doğa yürüyüşüne çıkmanın tam sırası. Çünkü doğa sporlarının en keyiflisi trekking, dört mevsim yapılmaya en elverişli olanı denebilir. Zengin doğası ve ormanlarıyla Türkiye, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için tam bir trekking cenneti.

Karadeniz yaylalarından Akdeniz kıyısındaki antik yollara uzanan sayısız trekking parkuru arasından size uygun olanı seçin ve yola koyulun. İsterseniz günübirlik trekking parkurlarında muhteşem bir gün geçirin ve gece rahat yatağınızda uyuyun. İsterseniz doğayla iç içe pansiyon ve otel seçeneklerini rotanıza dahil ederek, birkaç güne muhteşem bir macera sığdırın.

Likya Yolu

Fethiye’den başlayıp Antalya, Beldibi’ne kadar uzanan, Teke Yarımadası’nın sahil şeridinden geçen antik Likya Yolu, tam 535 kilometre uzunluğunda. Likya Yolu, üzerinden farklı uzunluklarda ve zorluk dereceleri değişen yaklaşık 30 paftadan oluşuyor. Ölüdeniz, Patara, Kalkan, Kaş, Faralya, Kale, Finike, Olimpos-Çıralı ve Kemer üzerinden Beldibi’ne uzanan yolsa sayısız doğal güzellik sizi bekliyor. Roma Dönemi’nden kalma önemli bir yerleşim ve ticaret bölgesi olan Likya Yolu üzerinde birçok antik kent de yer alıyor. Sdyma, Pınara, Letoon, Xanthos, Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis Antik kentleri Likya Yolu üzerinde uğrayabileceğiniz duraklar.

turkiye-trekking-likya

Likya Yolu üzerinde görülecek doğal güzellikler de sayıca az değil. Türkiye’ni en geniş kumsallarından Patara Plajı, Türkiye’nin en güzel manzaralarından Gelidonya Feneri, Kelebekler Vadisi, Tahtalı Dağı gibi güzellikleri ıskalamayın.

Seçtiğiniz parkur ve rotaya göre Likya Yolu’nda kaç günlük bir trekking turu yapacağınız seçtikten konaklama seçeneklerinizi ETS ile belirleyebilirsiniz. Olimpos pansiyonları, Faralya butik otelleri, Kaş otelleri veya Göynük otelleri gibi sayısız alternatifler arasından kolayca seçim yapabilirsiniz.

Likya Yolu’nda trekking yapmak için sıcaklığın ve nemin yüksek olduğu yaz ayları yerine mart-mayıs ve eylül-kasım ayları arası dönemleri tercih edebilirsiniz.

Kaçkar Dağları Trekking

Karadeniz’in yemyeşil yaylalarında trekking yapmak isteyenler için en iyi rotalardan biri Trans Kaçkar yani Kaçkar Dağları trekking parkuru. Yaklaşık 4 bin metre yüksekliğe uzanan parkur; Rize Çamlıhemşin’den başlıyor. Yaban çiçekleriyle süslü muhteşem yaylaları ve buzul göllerini görebileceğiniz Kaçkar Dağları’nda sizi, şelaleler ve daha birçok doğal güzellik karşılıyor. Çamlıhemşin’den başlayan rota; Başyayla, Haçivanak, Elevit, Tirovit, Palovit Yaylası, Aşağı Kavron Düzlüğü, Ayder ve Pokut Yaylası ile Şenyuva’dan Ardeşen’e uzanıyor.

turkiye-trekking-kackar

Orta-kolay zorluk düzeyindeki parkurun çok yorucu olmadığını kısa süre içinde fark edeceksiniz.
Genel olarak kaya veya kar tırmanışı yerine toprak patikalar ve traktör yolları sayesinde yürüyüş oldukça kolay geçiyor.

Kaçkarlar trekking turu esnasında yaylalar arasında pek çok temiz su kaynağı bulmak mümkün. Yayların büyük kısmında yiyecek-içecek temin edebileceğiniz olanaklar da bulunuyor. Bu nedenle bu yürüyüş için çok fazla yiyecek ve içecek stoklamadan, yaylalar arasında size yetecek kadar erzakla ilerleyebilirsiniz.

Kaçkar Dağları trekking turu süresince çadır konaklaması yapabileceğiniz gibi çadırı kendinize yük etmeden kalabileceğiniz birçok Karadeniz pansiyonu ve bungalovunu da seçeneklerinize ekleyebilirsiniz. Ayder Yaylası pansiyonları, veya apart otelleri, Çamlıhemşin otelleri ve daha birçok seçenek tatilinizi planlamanızı kolaylaştırıyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Trekking

İstanbul’a en yakın trekking parkurlarından biri olan Ballıkayalar Milli Parkı, günübirlik trekking turu için ideal alternatiflerden biri. Kampçıların da sıkça tercih ettiği milli park, İstanbul’a yaklaşık 60 kilometre, yani 1 saat mesafede yer alıyor. İstanbul’dan İzmit yönüne giderken Tavşanlı Köyü çıkışından başlayan milli parkta toplam 10 kilometre uzunluğunda doğa yürüyüşü parkuru yer alıyor.

turkiye-trekking-ballikayalar

Ballıkayalar Milli Parkı trekking parkuru ortalama 4 saate tamamlayabileceğiniz bir rota ancak park içinde doğa sporları tutkunları için muhteşem doğal aktivite alanları yer alıyor. Örneğin kanyon içinde sadece dere yatağından yürünebilecek 1,5 kilometrelik bir alan bulunuyor. Milli parkta yazın yüzebileceğiniz bir gölet ile şelale de yer alıyor. Kaya tırmanışçılarının antrenman yaptığı kireç taşı kayaçlar da milli parkı ünlü yapan unsurlardan biri. Girişin ücretli olduğu Ballıkayalar Milli Parkı, Marmara Bölgesi’nde trekking denince akla ilk gelen yerlerden biri.

Sülüklügöl Trekking

Bolu Mudurnu’ya yakın olan Sülüklü Göl Trekking Parkuru, İstanbul’dan ortalama 3 saat  uzaklıkta yer alıyor. 1.200 metre yükseklikteki bu doğal set gölü, yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip. İçinde alabalık yetiştirilen göle ulaşmak için küçük şelalelerin ve çayların yakınından geçip, su sesleri eşliğinde keyifli bir trekking parkuru sizi bekliyor.

turkiye-trekking-suluklugol

Yaklaşık 9 kilometre uzunluğundaki bu parkurun ilk yarısı patika bir yokuşu tırmanarak, diğer yarısı ise aynı yokuşu inerek geçiyor. Dönüş yolunu da hesapladığınızda orta düzede zorlukta bir parkur olduğunu söylemek mümkün. Ancak yol boyunca bol oksijen depolayacağınızı ve eşsiz manzarayı göz önünde bulundurursanız, yorgunluğunuza değdiğini görebilirsiniz.

Kapadokya, Ihlara Vadisi Trekking

Melendiz Çayı’nın yüzyıllarca aşındırarak oluşturduğu Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri. Yemyeşil vadinin içinde çayın yanından yapacağınız yürüyüş ortalama 1-1,5 saat kadar sürüyor ve parkur oldukça kolay. Kapadokya’ya özgü tarihi kaya kiliselerinin de yer aldığı Ihlara Vadisi’ne inmek için 380 basamak inmeniz gerekiyor.

turkiye-trekking-kapadokya-ihlara

Ihlara Vadisi, içinde yerleşim yeri bulunan dünyanın en uzun vadilerinden biri… Ihlara Vadisi’nde gezilecek yerleri dolaştıktan sonra vadini sonunda yer alan Belisırma Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Çayın kenarına kurulmuş ahşap iskelelerin üzerinde minderlere kurulup keyifle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Güzel bir yorgunluk çayı da içtikten sonra aynı yolu takip ederek Ihlara Vadisi doğa yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

Kapadokya otellerinde konaklarken tatili planınızın bir gününü Ihlara Vadisi’ne ayırmayı unutmayın.

Frig Vadisi Yolu Yürüyüşü

3 bin yıl öncesine dayanan Frigya medeniyetinden kalan eserleri görebileceğiniz geniş bir coğrafya Frig Vadisi…  Kütahya, Eskişehir, Ankara ve Afyonkarahisar arasında kalan bölgede, Frig eserlerini görebileceğiniz yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları yer alıyor. 3 koldan ilerleyen tarihi yollar, Frigya’nın merkezindeki Yazılıkaya’da buluşuyor.

turkiye-trekking-firg-yolu-yazili-kaya

Yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki 3 yolun başlangıç noktaalr ise; Polatlı (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği (Kütahya). Ara yollar ve alternatif rotalara da bağlanan Frig Yolu üzerinde Aslantaş, Yılantaş, Matlaş, Kapıkaya gibi tarihi yapıları ve kayalara oyulmuş Frig mezarlarını görebilirsiniz. Afyonkarahisar otelleri, Eskişehir otelleri ve Ankara otelleri arasında seçim yaparak Frig Vadisi doğa yürüyüşü sonrasında konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Macahel Yaylası Trekking

Artvin Borçka’dan başlayıp Gürcistan’a kadar uzanan yaylalardan oluşan Macahel, Türkiye’nin UNESCO koruması altındaki ilk biyosfer rezerv alanı.  Zengin bitki örtüsü ve yabani hayvan varlığıyla görenleri kendine hayran bırakan Macahel Yaylası’nda trekking için en uygun zamanlar ilkbaharın sonları ve sonbaharın başları.

turkiye-trekking-macahel

Size kendinizi bulutların üzerinde hissettirecek başı sisli zirveleri, endemik bitkileri ile ünlü yayla, saf Kafkas arısının da doğal yaşam alanı. Maral Şelalesi, Beyazsu Yaylası, Gorgit Şelalesi, Yıldız Gölü gibi doğal güzellikleri görebileceğiniz yaylada, kamp yapabilir, dilerseniz Artvin otellerinde konaklayabilirsiniz.

Yorumlar