Haziran ayı itibarıyla seyahat yasakları kalktı, tatil hayalleri kuran pek çok kişi yollara düştü. Bu dönemde içimiz rahat, gönlümüz ferah bir şekilde tatil yapabilmek için seçeceğimiz otelin güvenli olduğunu bilmek büyük önem taşıyor. Oteller de bu sebeple TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gönüllülük esasına göre başlattığı “Güvenli Turizm Belgesi Programı’na” katılarak, koronavirüse karşı aldıkları yüksek standartlı önlemlerin yetkili kuruluşlar tarafından düzenli olarak denetlendiğini misafire bildirme olanağına sahip oluyorlar.

Peki Güvenli Turizm Sertifikası nedir? Tesislerin uygulamaları gereken sağlık ve hijyen kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemleri de kapsıyor. Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili tüm detayları Güvenli Turizm Sertifikası Hangi Şartlarda Verilir? başlıklı yazımızdan inceleyebilir, Güvenli Turizm Sertifikalı tesislerin listesini ise şuradan görebilirsin.

Güvenli Turizm Setifikası’na sahip otellerin odalarında alması gereken tedbirler, çalışanların özen göstermesi gereken durumlar ve otel odalarındaki önlemlere gelin birlikte bakalım:

 • Misafir odalarının temizliği, profesyonel bir ekip tarafından tek kullanımlık eldiven ve maske ile Sağlık Bakanlığı onaylı temizlik ürünleri kullanılarak yapılır.
 • Odalarda temas edilen yüzeyler ve telefon, kumanda, su ısıtıcısı, kapı/pencere kolları gibi donanımlar misafirlerin konaklaması sona erdiğinde yüksek dezenfekte özelliği olan ürünlerle dezenfekte edilir.
 • Odalarda tek kullanımlık buklet malzemeler kullanılır.
 • Odalar, temizlik işlemleri bittikten sonra havalandırılır.
 • Her oda temizliğinden sonra eldiven çıkarılacak, eller uygun şekilde yıkanır ve bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilir.
 • Çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri 60-90 derecede deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanır.
 • Misafirlerin talep etmesi durumunda; maske, eldiven, dezenfektan ve dezenfekte özellikli mendil temini sağlanır.
 • Nevresim takımı, havlu ve bornozlar yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
 • Odalar, temizlik işlemleri bittikten sonra minimum 1 saat süreyle havalandırılmalı ve rutin olarak ozonlama işlemine tabi tutulmalıdır.

 • Misafir odalarının temizliğinde tek kullanımlık kullan-at temizlik kağıtları ve bezleri kullanılır.
 • Misafirlere verilen kapı kartları gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden geçerek sunulmalıdır.
 • Misafir bagajları ve kişisel eşyalar bagaj odalarında uygun kimyasal ile dezenfekte edilerek misafir odalarına güvenle taşınmalıdır.
 • Misafir odalarında klima ve havalandırma filtrelerinin düzenli olarak temizliği yapılarak dezenfekte edilmekte ve periyodik bakımları yapılmaktadır.
 • Odalar her misafir çıkışında temizlik işlemleri yapıldıktan sonra ULV cihazı ile dezenfekte edilip havalandırılarak bir sonraki misafir için hazırlanmaktadır.
 • Tüm odalar ve kapalı alanların havalandırma ve klima sistemlerinin periyodik bakımları, Covid-19 kapsamında daha sık aralıklarla planlanarak yapılır.
 • İkametgah adresi Türkiye sınırları dışında olan misafire, ülkemiz sınırlarına girdikten sonra veya konaklama süreci içerisinde Covid-19 teşhisi konulması, Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediğinin belirlenmesi ve misafirin talebi halinde, konaklama sözleşmesinde belirtilen süre ve koşullarda tesiste konaklaması sağlanır. Kalış tarihi sonunda konaklama tesisinden ayrılış yapan veya konaklama sözleşmesi süresi sona eren, ancak Covid-19 teşhisi nedeniyle ülkeden çıkış yapamayan misafirler, talepleri halinde, aynı tesiste konaklatılır. Covid-19 teşhisi konulan misafir ile aynı aileden olan veya birlikte aynı odada kalan kişiler dahil, konaklama süresince misafir izolasyon odalarında kalacaklarına ve odalarının dışına çıkamayacaklarına ilişkin imza karşılığı yazılı bilgilendirme ve bildirim yapılır.

Bu kapsamda; Covid-19 teşhisi konulmuş ve Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediği belirlenen misafirlerin veya bu misafirle aynı aileden olan veya aynı odada konaklayan ancak hastalık teşhisi bulunmayan misafirlerin konaklamasına yönelik;

a) 50 misafir odasına kadar 1 adet,

b) 51-100 misafir odası için 2 adet,

c) 101-150 misafir odası için 3 adet,

ç) 151-200 misafir odası için 4 adet,

d) 201-250 misafir odası için 5 adet,

e) 251-300 misafir odası için 6 adet,

f) 301-350 misafir odası için 7 adet,

g) 351-400 misafir odası için 8 adet,

ğ) 401-499 misafir odası için 9 adet,

h) 500 ve üzeri misafir odası için 10 adet,

olmak üzere, toplam oda kapasitesine uygun sayıda misafir izolasyon odaları düzenlenir.

Misafir izolasyon odalarının, diğer misafir odaları ile en az temasta olacak şekilde, aynı kat/aynı blokta düzenlenmiş olması, düzenlendikleri kat veya blokta normal misafir odalarının bulunmaması veya ikişer misafir odası boş bırakılacak şekilde bir uçta toplanarak koridorda fiziksel ayrımının (kapı/duvar vb) sağlanması gerekir.

Misafir izolasyon odalarında konaklayan misafirlerin, konaklama sözleşmelerinde belirtilen süre boyunca, odalarından çıkmaksızın, sözleşme koşullarına uygun olarak yiyecek içecek sevisi ve oda temizlik hizmeti almaları sağlanır.

İzolasyona alınmış misafire servis/kat hizmeti verecek personeller belirlenir. İzolasyon servis personellerinin çalışma koşulları, ek hizmet bedelleri, koruyucu ekipmanları, misafire yaklaşım mesafesi ve koşulları, servis öncesi ve sonrası uygulayacakları kişisel temizlik ve hijyen kurallarının da yer aldığı ‘izolasyon personeli protokolü’ hazırlanır ve sözleşmeleri yapılır. Bu personellere ayrı hijyen ve sağlık eğitimi verilir. Misafir izolasyonu süresince izolasyon personellerinin mümkünse tesiste konaklaması sağlanır. Personelin sık sık sağlık durumları izlenir.

Misafir izolasyon odalarına servis/kat hizmeti veren personelin maske, koruyucu siperlik ve her kullanımdan sonra değiştirilmek üzere tek kullanımlık eldiven kullanması, kıyafetlerini tamamen değiştirmesi veya koruyucu tek kullanımlık kıyafet giymesi ile servis öncesi ve sonrası kişisel hijyen uygulamaları ve her kullanımdan sonra tek kullanımlık kıyafet, eldiven ve maskenin diğer atıklardan ayrı olarak bertarafı sağlanır. Her bir aşamaya ilişkin izlenirlik kayıtları tutulur.

Misafir izolasyon odalarının kullanımdayken havlu, çarşaf gibi tekstil ürünlerinin ve servis bulaşıklarının ayrı toplanması ve diğer misafir kirlileri ile temas ettirilmeksizin en az 60 derecede yıkanması sağlanır.

Yorumlar