Osmanlı’dan beri gözbebeğimiz olan Bursa, nereye baksan tarih kokan yapıları, görenleri kendine hayran bırakan doğal güzellikleri, damak çatlatan enfes lezzetlerinin üzerine bir de Türkiye’nin en temiz havasına sahip olma özelliğini ekleyerek güzelliğine güzellik katıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi’nin 2020 verilerine göre havası en temiz şehir olarak belirlenen Bursa, öyle bir şehir ki hangi mevsimde gidersen git sana pek çok alternatifi bir arada sunuyor. Kayak tatilinden deniz turizmine, termal tatilden kültürel gezilere kadar bir sürü seçeneği bünyesinde barındırıyor.

Sen de Bursa’nın mis gibi havasını ciğerlerine doldurmak, meşhur lezzetlerini tatmak, muhteşem doğasını görmek ve şehirde tarihin izlerini sürmek için Bursa otelleri arasından senin için uygun olanı seç ve bir an önce Bursa gezilecek yerler listeni hazırlamaya başla!

Bursa’nın Olmazsa Olmazları!

Yılların eskitemediği Bursa, tarih, mimari ve doğanın muhteşem uyumunu bir araya getirmesinin yanı sıra Türkiye’nin en temiz havasına sahip olmasıyla da gönülleri fethediyor. Tüm zenginlikleriyle Dünya Miras Listesi’ne de girmeyi başaran şehrin, gezilecekler yerler listesinde yer alması gereken bir de olmazsa olmazları var. Bursa seyahatinden gezilecek yerler listeni oluştururken gözden kaçırmaman gereken yerler şu şekilde;

1-Bursa Denince İlk Akla Gelenlerden Biri: Ulu Cami

Yıldırım Bayezid’in 1399’da yaptırdığı Ulu Cami, Bursa’nın kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Sen de şehri ziyarete gittiğinde, hemen hemen her şeyin Ulu Cami’nin etrafında döndüğünü fark edebilirsin. Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofyası olarak nitelendirdiği cami, hat sanatının en güzel örneklerini barındıran göz alıcı mimarisi ile Bursa’da gezilecek yerler listesinde başı çekiyor. Camiyi ziyaret ettikten sonra, hemen yanı başında yer alan Kapalı Çarşı’yı da mutlaka görmelisin.

2-Uludağ’da Kayak Keyfi

Bursa’nın havasının bu kadar temiz olmasının bir sebebi de şehri çevreleyen Uludağ! Şehre her zaman ferahlık veren Uludağ, şehrin gelişmiş sanayisine rağmen havasının tertemiz olmasına katkıda bulunuyor. Uludağ’a teleferikle çıkarken bir yandan yükselmenin tadını çıkarabilir diğer yandan da temiz havanın keyfini yaşayabilirsin. Teleferik keyfinin ardından, Uludağ’da kayak yapabilir, geçmişi yaklaşık 600 yıl öncesine dayanan İnkaya çınarını ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

3-Bursa’nın Köylerini Keşfet

Bursa, dağlarla çevrili olması ve tertemiz havasıyla çok sayıda dağ köyüne ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı da Bursa’da köy ziyaretleri, şehrin olmazsa olmazları arasına adını yazdırıyor. Tarihi çok eskiye dayanan köyler, taş sokakları ve tarihi Osmanlı evleriyle ziyaretçilerin gözbebeği halinde.

Bursa’da köy ziyaretlerine Cumalıkızık Köyü ile başlamanı öneririz. Burada Mavi Boncuk Konukevi’ne uğrayıp, yöresel lezzetlerin tadına baktıktan sonra bir sonraki durağın Gölyazı olmalı. Ulubat Gölü kıyısında konumlanan bu köy, muhteşem manzarası ve Rum evleri ile görülmeye değer… Gölyazı’nın ardından Bursa şehir merkezine yakınlığıyla dikkat çeken Misi Köyü’nde mola verebilirsin. Nilüfer Çayı’nın etrafında sıralanmış tarihi evleri ve kendine özgü mekanları ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

4-Kozahan’ın Tarihi Avlusunda Kahve Molası…

Bursa turu yaptıktan sonra, Kozahan’da ıhlamur ağaçlarının gölgesinde bol köpüklü bir kahve içmek fena fikir değil öyle değil mi? Kozahan adından da anlaşılacağı üzere, Osmanlı Dönemi’nde ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı ve ipek ticaretinin nabzının tutulduğu yer olarak biliniyor. Günümüzde koza satışı yapılmasa da Kozahan, ipek eşarpların, kumaşların ve antika takıların satıldığı dükkanları ve avlusundaki çay bahçeleri ile dikkat çekiyor.

5-Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Yer: Yeşil Külliye!

Bursa’nın Yeşil semtinde yer alan Yeşil Camii, Çelebi Mehmet’e ait olan Yeşil Türbe ile adından söz ettiriyor. Yeşil Külliye’de İznik çinilerinin enfes örneklerini görmen mümkün. Geleneksel tarzdaki dükkanları, konaklama alternatifleri ve kalabalığı ile İstanbul’un Sultanahmet’ini andıran Yeşil Külliye’yi mutlaka ziyaret etmelisin.

6-Emir Sultan Camii’den Şehri İzle!

Yeşil Külliye’nin hemen yanı başında konumlanan Emir Sultan Camii, muhteşem şehir manzarası ile yoğun ilgi görüyor. Geleneksel mimarisinin ender örneklerinden biri olan Emir Sultan Camii, avlusuna konan bembeyaz güvercinleriyle de görülmeye değer…

Bursa Gezine Eğlence Kat!

Bursa, tarihi yapıları, doğal güzellikleri, kendine hayran bırakan köyleri, temiz havası ve daha fazlası ile adım adım keşfedilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Dört mevsim farklı güzelliklere ev sahipliği yapan şehirde; ister termal kaplıcaların sıcacık suları ile dinlen, ister giyinip kuşanıp, kayak takımlarını da alarak Uludağ’ın zirvesine çık, ister ailece köy köy dolaşıp, geleneksel evleri keşfederek yöresel lezzetlerin tadına bak, istersen de Bursa’nın meşhur Ulubat Gölü’nün kenarında benzersiz manzaralar sunan kuş sürülerini seyret. Bursa seyahatine eğlence katmak için yapabileceğin birçok alternatif bulunuyor.

Yılın her mevsimi ziyaretçilerine kucak açan Bursa, bunların yanında birbirinden güzel konaklama seçenekleri de sunuyor. Sen de kendin için uygun olan bir yer bulup, rotanı Türkiye’nin en temiz havasına sahip şehrine çevirebilirsin.

Bursa’ya Gitmek İçin Pek Çok Sebebin Var!

Bursa, eğlenceli bir tatil hayal edenleri de sessiz ve sakin bir seyahat planı yapanları da doğal ve tarihi güzellikleri görmek, şehrin enfes lezzetlerinin tadına bakmak isteyenleri de aynı çatı altında bir araya getiriyor. Bursa; tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra bir de Türkiye’nin en temiz havasına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Bursa’ya neden gidilir? diye sorduğunda, pek çok cevap alabilirsin.

  • Uludağ’da kayak tatili yapmak
  • Meşhur Ulu Cami’yi görmek
  • Yeşil Külliye’nin hikayesini yerinde dinlemek
  • Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret etmek
  • İznik çinilerinin güzelliğini görmek ve hatta valize bunlardan doldurmak
  • İznik Ayasofyası’nda tarihi bir yolculuğa çıkmak
  • Tarihi Koza Han’da alışveriş yapmak ve burada kısa bir mola verip bir yorgunluk kahvesi içmek
  • Bursa’nın meşhur lezzeti olan bol tereyağlı İskender kebabından yemek
  • Şehrin tertemiz havasını solumak

Bu sebeplerin her biri için Bursa’da konforlu ve güzel bir tatil yapmak istersen de birbirinden güzel konaklama alternatiflerini değerlendirerek, Türkiye’de görülmesi gereken yerler listenden bir şehre tik atmış olursun.

Not: Bu yazı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi’nin 2020 verilerine göre hazırlanmıştır.

Yayın tarihi : 4 Aralık 2020

Yorumlar