Yenilenen web sitemizle devam etmek ister misin? YENİ SİTEYE GİT
Aylar
Özel Dönemler

Ayder Yaylası Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Ayder Yaylası Otelleri

Sonuçları filtrele
25 / 25
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

AYDER YAYLASI

Türkiye'nin en ünlü yaylalarının başında gelen Ayder Yaylası, yüksek rakımıyla tam bir oksijen deposu. Yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla Ayder, eşsiz güzellikleriyle misafirlerini bekliyor.

Ayder Yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayla. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 19 kilometre güneydoğusunda yer alan yayla hem bin 350 metre rakımda bulunduğu hem de ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olduğu için tertemiz havasıyla tanınıyor. Sırtını Kaçkar Dağları'na dayayan yaylanın eteklerinde çam ormanları da bulunuyor.

Yaylada 13. yüzyıldan itibaren insan izlerine rastlanıyor. Ancak burasının kalıcı bir yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanması çok daha sonra mümkün oluyor. Hala Köyü halkının 1900'lü yılların başlarında Kavrun ve Palakçur gibi yaylalarına giderken Ayder'deki kaplıcalarda mola vermeye başlıyorlar. Ayder Yaylası'nın 1987'de turizm bölgesi 1994 yılında da milli park ilan edilmesiyle birlikte de sadece yöre halkı değil, yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçi de yaylanın güzelliklerini keşfediyor.

Ayder Kaplıcası

Ayder Yaylası bölgedeki tek doğa harikası değil ama çevresindeki yaylaların hepsinden daha ünlü. Bunu da Ayder Kaplıcası'na borçlu. 250 metre derinlikten gelen ve suyu 50 derece sıcaklıktaki kaplıca, misafirlerine şifa dağıtıyor. Kaplıcanın suyunun başta romatizma ve cilt hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.

Ayder Yaylası Festivalleri

Ayder'de her sene iki ünlü şenlik düzenleniyor. Her yıl ocak ayının sonlarına doğru, okulların tatile girmesinin ardından, Ayder Kardan Adam Şenlikleri yerel halkla turistleri bir araya getiriyor. Çamlıhemşin'de giderek gelişen kış turizmini daha da artırmak amacıyla düzenlenen bu festivalde eğlenceli kardan adam yarışmasının yanı sıra, kayak, trekking ve snowboard gibi sporlar yapılıyor. Böylece Ayder Yaylası kış aylarında da hareketli bir hal alıyor.

Mevsim yaza dönünce bu sefer sıra Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali'ne geliyor. Haziran ayının ortalarında düzenlenen bu festivalde yerel halkla turistler hep birlikte yemyeşil doğanın tadını çıkarıyor ve yaktıkları ateşin başında sabaha kadar horon tepiyor. Artık geleneksel olarak düzenlenen her iki şenlik de cumartesi ve pazar olmak üzere iki gün sürüyor.

Rafting ve Dağcılık

Ayder Yaylası rafting meraklılarının da uğrak noktası. Kaçkar Dağları'ndan inen derelerin birleşmesiyle oluşan Fırtına Deresi, farklı zorluklardaki parkurlarıyla başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar her seviyeden rafting tutkununu bir araya getiriyor.  


Ayder Yaylası'nın Kaçkar Dağları'nın eteklerinde olması, yaylayı dağcılık meraklılarının gözde duraklarından biri de yapıyor. Birçok dağcı Kaçkar'a devam etmeden önce burada soluklanıyor ve zorlu tırmanış öncesi hem enerji hem de oksijen depoluyor.

Ayder Yaylası'nda Ne Yenir?

Karadeniz'in o nefis mutfağından örnekler Ayder Yaylası'nda da misafirlerini bekliyor. Yaylada konaklarken bölgenin en ünlü yemekleri olan mıhlamanın, mısır unundan yapılan ekmeğin, lahana sarmasının, laz böreğinin ve tabii ki hamsinin tadına bakmayı unutmayın.


Ayder Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası'na ulaşım kara yoluyla sağlanıyor. Otomobilinizle geliyorsanız önce Karadeniz sahil yolu üzerinden Çamlıhemşin ilçe merkezine ulaşmanız gerekiyor. Ayder Yaylası Çamlıhemşin arasındaki 19 kilometrelik mesafe de otomobille kat edilebiliyor.

Ayder Yaylası'na uçakla gidebilmek için Trabzon Havalimanı'nda indikten sonra servislerle Pazar ilçe merkezine, oradan da minibüslerle Ayder'e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Ayder Yaylası Otelleri

Ayder Yaylası'nda birçok farklı konaklama seçeneği sizleri bekliyor. Dilerseniz ahşap evler ve bungalovlarda, dilerseniz her bütçeye hitap eden otel ve butik otellerde konaklayabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırmak her rotada olduğu gibi Ayder'de de daha hesaplı bir tatil yapmanızı sağlıyor.