ucakta-alinan-onlemler-tepe

Yeni normale geçiş evresinin başlamasının ardından yurt içi ve yurt dışı uçak seferleri de başladı. Uçuş öncesi ve esnasında, sağlık ve hijyen önlemleri içinse hem ortak standartlar hem de havalimanlarına özel uygulamalar hayata geçiriliyor. Gelin, uçuş öncesi ve uçuş esnasında uygulanan sağlık kurallarına bir göz atalım.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıkların yönergeleri doğrultusunda uçuşlar esnasında hem yolcuların hem de hava yolu çalışanlarının sağlıklarını korumaya yönelik bir genelge yayımladı. Hava yolları tarafından uçakta kapasitenin azaltılmasından hijyen paketlerine kadar birçok önlemle sağlık ve hijyen bakımından güvenli uçuşlar gerçekleşmesi konusunda yoğun çaba harcanıyor.

Havalimanlarında Alınan Önlemler

Yurt içinde HES kodu ile otobüs ve uçakla seyahat etmek mümkünken yurt dışına çıkış için ise farklı ülkelerin farklı uygulamaları bulunuyor. Yolcular iniş sonrası PCR testi, karantina veya izolasyon uygulamalarına tabi tutulabiliyor.

Havalimanına giriş yapan herkesin ateşleri temassız ateş ölçerler veya termal kameralarla ölçülüyor. Havalimanı içerisinde herkesin maske takmaları isteniyor.

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular, tıbbi maske takılarak havaalanı sağlık birimine yönlendiriliyor.

Havalimanında yolcuların görebileceği ve kolayca erişebileceği noktalara dezenfektan üniteleri yerleştirilmiş. Yolcular kolayca diledikleri zaman diledikleri sıklıkla bu dezenfektanlardan yararlanabiliyor.

ucakta-alinan-onlemler-saglikucakta-alinan-onlemler-saglik

Yolcuların hava limanına girdiği andan itibaren mümkün olduğunca az görevliyle etkileşime girmeleri ve mümkün olduğunca en az yüzeye temas etmeleri hedefleniyor. Bu nedenle temassız işlemler için belirli düzenlemeler yapılmış.

Bazı hava yolları, belirli havalimanlarında yolcuların kendi valizleri için check-in yapabildikleri ekspres bagaj makineleri yerleştirmiş. Yolcular ekspres bagaj kiosklarını kullanarak valizleri için etiketlerini kendileri alıp kendi bagajlarına takabiliyor. Böylece yolcular valizlerini görevli ile temasa geçmeden veya sıraya girmeden bantlarla kendi yükleyebiliyor. Yolcu kendi biniş kartını oluşturarak, biniş kartını kendi cep telefonuna SMS olarak göndererek uçağa binişte görevliye telefonundan gösterebiliyor.

Uçağa binerken yolcuların yanına alabildiği el bagajlarında da kısıtlamalar bulunuyor. Uçağa binerken sadece kadın el çantaları, dizüstü bilgisayar çantaları ve bebek bakım malzemeleri alınıyor. Yolcuların bagaj konusunda zorluk yaşamaması içinse uçak içine alınmayan el bagajı hakkı, uçak altı bagaj hakkına ekleniyor.

Bagajları verip check-in işlemini yaptıktan sonra yolcular, uçağa binmeden önce cep telefonlarına gelen biniş kartı QR kodunu makinelere temassız biçimde okutarak uçağa geçebiliyor. Böylece yolcular uçağa binip koltuğuna oturana kadar neredeyse hiçbir yere temas etmiyor.

Yolcular uçağa koltuk numarasına göre anons edilerek alınıyor. Böylece yolcuların sosyal mesafeyi koruyarak uçağa alınması sağlanıyor.

Uçuş İçin Alınan Sağlık ve Hijyen Önlemleri

Yolcuların uçak yolculuğu boyunca maske takmaları, 4 saatten uzun süren yolculuklarda her 4 saatte 1 defa maskelerini değiştirmeleri sağlanıyor. Yolcuların bunun için yanlarında yedek maske bulundurmaları isteniyor.

Uçuş öncesi uçakların içleri detaylı olarak temizleniyor. Yolcunun temas ettiği koltuk, tepsi, cam, kabin bagajı konulan bölmeler ve kapakları her uçuş öncesinde dezenfekte ediliyor.

ucakta-alinan-onlemler-dezenfeksiyon

Uçağın 3 saatten uzun süre yerde kaldığı uçuş aralıklarında ise özel makineler ve dezenfektanlarla 48 saat etkili bir dezenfeksiyon uygulaması yapılıyor. Uçak içinde temizlikten sorumlu ekip işini bitirip uçaktan ayrılmadan yani uçaktaki temizlik ve dezenfeksiyon çalışması bitmeden uçuş ekibinin uçağa girmemeleri sağlanıyor.

Uçağın havalandırmasında hepa filtreler kullanılıyor. Hepa filtreler ile 3 dakikada bir uçağın içindeki tüm havanın virüs ve bakterilerden %99 oranında temizlenmesini sağlıyor. Uçağın içine alınan havanın %65’i ise dışarıdan alınıyor. Böylelikle uçak içinde neredeyse bir ameliyathane kadar temiz bir havanın olması sağlanıyor.

Hepa filtresi ile temizlenen havanın, sadece koltukta oturan yolcuya üfleneceği şekilde hava akışı sağlanıyor. Temiz hava, yolcunun baş üstündeki fandan üfleniyor ve sağa sola, ileri arkaya dağılmadan yolcunun ayak bölgesinden emiliyor.

Yan yana oturan yolcuların bir şeyler yemek ve veya içmek için aynı anda maskelerini indirmeleri isteniyor. Yolcular sıra ile maskelerini indirerek bir şey yiyip içebiliyor.

Uçak içinde tuvaleti kullanmak isteyen yolcular ise kabin görevlilerine bildirerek, onların yönlendirmesi ile sırayla tuvalete girebilecekler. Tuvalet önünde yolcuların sıra olmasına engel olunacak.

Bazı firmalar yolcuların içinde temas edeceği alanları azaltmak için yolcuların ortak kullandığı menü, dergi ve broşür gibi basılı materyalleri kaldırdı.

Uçak içinde covid-19 semptomları gösteren bir yolcu olması durumunda baş üstü havalandırmaları kapatılıyor. Durumu şüpheli olan yolcu, uçağın en arkasında yer alan ve kimsenin yerleştirilmediği son 2 sıra koltuğa alınıyor. Kaptan yer hizmetlilerine haber veriyor ve iniş sonrası için havalimanında gerekli işlemler başlanıyor. Kabin memurları, maske, siperlik, tulum ve eldiven gibi özel koruyucu ekipmanlar kullanıyor.

Sivil havacılıkla ilgili yetkili otoritelerin ve bakanlıkların yayımladığı genelgeler ile havalimanlarında çalışanların, uçuş ekiplerinin ve yolcuların sağlıklarının korunması için yüksek önemdeki tedbirler uygulanıyor.

Yorumlar