turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-tepe

Bazen sesi oldukça derinlerden gelen gürül gürül bir ırmak bazense mevsimin en güzel renklerine bürünen uçurumlar… Türkiye’nin dört bir yanındaki kanyonlar, hem maceraseverlere hem de huzuru doğada arayanlara kucak açıyor. Doğanın yüzyıllarca kendi eliyle nakış gibi işlediği Türkiye’nin en güzel kanyonları, seni yepyeni keşiflere davet ediyor.

Tırmanış, hiking, rafting veya zipline ile adrenalin düzeyini yükseltmek mi sana daha cazip geliyor yoksa sakin bir yürüyüş sonrası sandalyeni açıp kahveni içmek mi? Belki de sadece yolunun üzerindeki seyir terasından bir bakıp çıkmak istersin? Nefes kesen uçurumlar, şelaleler veya üzerinde yürümesi cesaret isteyen asma köprüleriyle Türkiye’nin en güzel 7 kanyonu seni bekliyor.

Saklıkent Kanyonu, Muğla

Ege tatiline heyecan katmak isteyenlerin ilk adresi Saklıkent Kanyonu, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alıyor. Fethiye’ye yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alan kanyon, Karaçay’ın buz gibi sularıyla hayat buluyor.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-saklikent

Kanyona asma yürüyüş yolundan girdikten sonra buz gibi sular sizi bekliyor. Karaçay’ın yüksekliği yer yer diz boyunu geçen sularına ayaklarınız değdiği anda ürpermeye hazır olun. Kısa bir yürüyüşten sonra ayaklarınız soğuğa alışıyor. Kanyon boyunca yer yer daralıp 2 metreye düşen genişlik, bazı noktalarda 90 metreye ulaşıyor. Kanyon boyunca yürürken yerdeki gri çamuru cilt maskesi gibi yüzüne sürmüş pek çok kişiye de rastlarsan şaşırma.

Göynük Kanyonu

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Kanyonu, Antalya’da heyecan dolu anlar yaşamak için birebir. Temiz havası ve Göynük Deresi’nin berrak sularıyla öne çıkan Göynük Kanyonu, zipline, rafting ve yürüyüş için ideal. Kanyon içindeki zipline hattı ile saatte 60 km hıza kadar çıkılabiliyor.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-goynuk

Göynük Kanyonu’nda, rengi yeşile çalan yapay gölette yüzmek ise bambaşka bir keyif. Asma köprülerden geçmek, kanyonda uzun bir yürüyüşün ardından cesaretini toplayıp Adıyok mağarasının içini gezmek burada denemen gerekenlerin başında geliyor. Göynük Kanyonu’nun Likya Yolu’nun üzerinde yer aldığını da söylemeden geçmeyelim. Bu coğrafyayı keşfederken birbirinden konforlu konaklama seçeneklerini Kemer otelleri arasından bulabilirsin.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’da hem tarihin hem de doğanın nefes kesici güzelliğini keşfetmenin yolu Ihlara Vadisi’nden geçiyor. Ihlara Vadisi, Aksaray’da yer alıyor. Melendiz Çayı’nın asırlarca aşındırarak oluşturduğu 18 kilometre uzunluğundaki vadi, yer yer 200 metre genişliğe ulaşıyor. Derinleştikçe kendi mikro iklimi oluşan vadi, alışıldık Kapadokya manzaralarından farklı olarak yemyeşil atmosferiyle dikkat çekiyor. Hatta vadi içinde ılıman iklimde yetişen fıstık ağaçları bile var.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-ihlara

Ihlara Vadisi’ne inen merdivenler toplam 394 basamaktan oluşuyor ve vadinin orta kısmında yer alıyor. Vadiye indiğin noktaya yakın konumda; Kapadokya tipi tarihi Eğritaş, Ağaçaltı, Kokar, Pürenliseki ve Yılanlı kiliselerini de görebilirsin. Vadide Melendiz’in huzur veren sesini dinleyerek yapacağın yürüyüşün ardından Belisırma Köyü’ne varıp burada nehir kenarında keyifle yemek yiyebilirsin.

Tokatlı Kanyonu

Karabük’te Safranbolu’nun yanı başında sayılabilecek bir doğa harikası seni bekliyor. Tokatlı Kanyonu, yeşilin bin bir tonunu yansıtan büyüleyici manzaralarını kuş bakışı seyredebileceğin cam terası ile ünlü. Ayrıca Safranbolu’ya su getirilmesi amacıyla yapılan İncekaya Su Kemeri de kanyonun en ilgi çekici noktalarından biri. Uzunluğu 116 metre olan 6 kemerli su kemeri ihtişamıyla muhteşem fotoğraflara zemin hazırlıyor.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-tokatli

Tokatlı Kanyonu’nu gökyüzünden süzülen bir kuş gibi izleyebileceğin cam terasa çıkmak ilk bakışta biraz ürkütücü gelse de oldukça güvenli. 75 ton yük taşıyacak şekilde tasarlandığı söylenen cam teras darbelere karşı da dayanıklı biçimde tasarlanmış. 80 metre yüksekliğindeki terastan manzaranın tadını çıkardıktan sonra merdivenlerden vadiye inebilir, burada temiz havanın ve sıcak bir çayın tadını çıkarabilirsin. Merdivenleri tekrar tırmanmak istemezsen vadi boyunca yürüyerek Safranbolu’ya ulaşabilirsin. Safranbolu’nun nostaljik ve otantik atmosferinde konaklayabileceğin Safranbolu otelleri de burada seni bekliyor.

Şahinkaya Kanyonu

Türkiye’nin az bilinen doğal güzelliklerinden biri olan Şahinkaya Kanyonu, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ikinci kanyonu. Kızılırmak üzerinde yer alan kanyon, Altınkaya Baraj Gölü’nün de en derin noktası. Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki kanyonda, turkuaz suların üzerinde tekne turu ve kano yapılıyor.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-sahinkaya

Doğa yürüyüşçüleri ve kampçılar arasında da günden günü popülaritesi artan kanyon,  Instagram’da ikonik fotoğrafların çekildiği bir noktaya dönüştü. Pek çok kişi kanyona tepeden bakan noktadaki kayalıklarda, aynı manzarayı fon yaparak benzer pozlar veriyor. Kendine özgü yaratıcı fotoğraflar çekmek ve bu eşsiz doğal güzelliği bizzat keşfetmek için Samsun Otelleri’nde konaklayabilir, unutulmaz anılarla dolu bir tatil yapabilirsin.

Arapapıştı Kanyonu

Kemer Barajı’nın sularının toplandığı coğrafyada mutlaka görmen gereken bir doğa harikası var. Arapapıştı Kanyonu, diğer adı ile İnceğiz Kanyonu, Aydın’ın Bozdoğan ilçesine bağlı. Derinliği 50 metreyi bulan kanyon, 380 metre yüksekliğinde ve 6 km uzunluğunda. Arapapıştı Kanyonu’nun en güzel göründüğü seyir terası ise Muğla, Denizli ve Aydın illerinin kesiştiği noktada.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-arapapisti

Arapapıştı Kanyonu’nu diğer kanyonlardan ayıran en önemli özelliği ise suyunun egzotik adaların koylarında ve lagünlerde görülen tonlarda olması. Kanyon boyunca ilerlerken kayalara oyulan Kral Mezarları da kanyonda gezintiyi daha ilginç ve renkli hale getiriyor. Kanyonun tarihi ve doğal güzellikleri sit alanı ilan edildiği için koruma altında.

Valla Kanyonu

Dünyanın en derin ve en uzun kanyonlarından biri olan Valla Kanyonu; Kastamonu’nun Muratpaşa Köyü’nden Cide’ye doğru 12 kilometre boyunca uzanıyor. Yüksekliği 800-1200 metre arasında değişen Valla Kanyonu, dağcılık sporu için uygun birçok parkura sahip.

turkiyenin-en-guzel-kanyonlari-valla

Rafting ve trekking gibi macera sporlarının yanı sıra fotoğraf meraklıları için de bir cazibe merkezine dönüşen Valla Kanyonu, ahşap platformu ve seyir terasıyla ziyaretçilerine manzaranın güzelliğini rahatça seyredebilme imkanı sunuyor.

Yorumlar