Yoğun geçen okul döneminin ardından hem küçüklerin hem de büyüklerin sabırsızlıkla beklediği o an geldi, sömestir tatili başladı!

Peki, “sömestirde İzmir’de ne yapılır, nereye gidilir, ne yenir?” diye düşünüyorsanız, sorularınızın cevabı işte bu yazıda! İzmir’de 1 günde çocuklarla birlikte neler yapabileceğinize bakın ve listenizi oluşturup, yola koyulun.

1 Günde İzmir’de Neler Yapılır?

Güne Kahvaltıyla Başlayın!

Çocuklarla birlikte yola koyuldunuz ve en sevdiğiniz seyahat güzergahını tercih ederek İzmir’e geldiniz. Yapacağınız ilk şey kahvaltı… İzmir’de kahvaltı deyince de akıllara ilk olarak tabii ki boyoz geliyor. Boyozun yanında bir de gevrek olsun derseniz çifte mutluluk yaşamış olursunuz. Hepsinin tadına bakalım ortaya karışık bir şeylere yapalım derseniz kahvaltı kumrusunu da kahvaltı listenize ekleyebilirsiniz.

Karnınız doyduğuna göre şimdi sıra ailece İzmir’i keşfe çıkmaya geldi! Çocuklarla eğlenceli bir İzmir gezisi için sizi neler beklediğine bir göz atın.

Ümran Baradan, Çocuk ve Oyuncak Müzesi

Konak’ta yer alan Ümran Baradan, Çocuk ve Oyuncak Müzesi, sömestir için eğlenceli bir alternatif… 2010 yılından bu yana hizmet veren oyuncak müzesi, 1000’den fazla oyuncağa ev sahipliği yapıyor. Tarihi 1800’lü yıllara dayanan oyuncakların da bulunduğu müzenin birinci katında, Ümran Baradan’ın şahsi koleksiyonu, bebek evleri ve antika pelüş oyuncak çeşitleri yer alıyor. Müzenin ikinci katında ise her çeşit oyuncağı görmek mümkün. Hacivat ve karagöz gösterilerine tanıklık edebileceğiniz müzede, gösteride kullanılan figürlerin atölyede yapımlarını da izleme imkanı bulabilirsiniz. Müzede, dünyanın birçok bölgesinin yöresel oyuncaklarıyla da karşılaşabilirsiniz.

İzmir Key Araba Müzesi

İzmir Key Araba Müzesi, hem çocuklar hem de yetişkinler için ilgi uyandıran bir yer… Müzede birbirinden farklı otomobiller sizi karşılıyor. Bu müze, klasik otomobil tutkunları için biçilmiş kaftan! İzmir merkeze yakın bir konumda bulunan Key Ara Müzesi, ilk ve özel üretilen otomobillere de ev sahipliği yapıyor. Sömestir tatilinde İzmir’de çocuklarla birlikte gidilebilecek ideal bir yer olan müze, 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açık.

İzmir Uzay Kampı

Sömestirde İzmir’de çocuklarla gidilecek yerler listesinin üst sıralarına adını yazdıracak bir yer: İzmir Uzay Kampı! İlk ve tek olarak İzmir’de açılan Uzay Kampı, oldukça önemli ve çocukların görmesi gereken bir yer… Çocukların uzayla ilgili bilgi sahibi olabilecekleri bu yer, miniklerin daha yaratıcı ve araştırmacı olmasına yardımcı olurken yetişkinler için de pek çok aktivite imkanı sunuyor. Yetişkinlere ve çocuklara özel programların bulunduğu kampta, uzay kavramı simülasyon gibi yöntemlerle kişilere kolaylıkla aktarılıyor. Sömestir tatilinin daha eğlenceli ve eğitici geçmesi için ideal bir yer olan İzmir Uzay Kampı’na uğramayı ihmal etmeyin!

Öğle Yemeği Vakti

Bunca yeri gezdikten sonra karnınız biraz acıkmıştır elbette! “İzmir’de ne yenir?” dendiğinde de akla “İzmir kumrusu” geliyor. Eğer çok aç değilseniz şöyle bir şeyler atıştırıp gezmeye devam edelim derseniz öğle yemeğinde İzmir kumrusu güzel gidecektir. Üzerine bir de sıcacık çayın eşlik ettiği İzmir bombası öyle bir iştahla yenir ki!

Öğle yemeğinin ardından hem yürüyüş yapmak hem de İzmir’de gezilecek yerleri vakit kaybetmeden keşfetmeye devam etmek için yola koyulalım!

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’de çocuklarla gidilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen İzmir Doğal Yaşam Parkı oluyor. Burada hem eğlenebilir hem de temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Geniş bir yapıya sahip olan bu parkta, çocuklar gönül rahatlığıyla eğlenirken bir yandan da doğayı keşfetme fırsatı bulabilir. Farklı çeşitlerde bitki türlerine ev sahipliği yapan Doğal Yaşam Parkı, eğlenceli olmasının yanında eğitici bir yer olarak da dikkat çekiyor. Dinlenme alanları ve kafelerde küçük molalar verme imkanı da bulabileceğiniz parkta, hediyelik eşyalar satan yerlere de denk gelebilirsiniz.

İzmir Mask Müzesi

Çocuklarla birlikte gezebileceğiniz pek çok müzeye ev sahipliği yapan İzmir’de, ailece gidebileceğiniz bir diğer yer de İzmir Mask Müzesi… Çocuklar için sömestir tatilinde eğlenceli bir alternatif olacak bu müzede, farklı çeşitlerde masklar yer alıyor. Bu masklar, her alana özgü olarak bulunuyor. Sinema maskları, Anadolu maskları gibi masklar sadece birkaç örnek… Eğer vaktiniz varsa mask yapım atölyesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu atölyelerde masklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma imkanı bulabilirsiniz. İzmir Mask Müzesi’nin, hem sizin hem de çocuklarınız için alışılmışın dışında bir sömestir etkinliği olacağından şüphemiz yok!

Akşam Yemeği Olmazsa Olmaz!

İzmir’de çocuklarla keşfetmediğiniz yer kalmadıysa şimdi sıra akşam yemeğinde! Şehirde akşam yemeği için bolca alternatif bulunuyor. Zeytinyağlılardan deniz mahsullerine kadar pek çok çeşit bulunan İzmir’de hem sizin hem de çocuklarınız için enfes yöresel lezzetler mevcut. Kirde kebabı, Tire köftesi, sura, deniz mahsulleri, çeşitli ot yemekleri bunlardan birkaçı… Damak zevkinize göre seçtiğiniz yemeği yedikten sonra İzmir’in enfes tatlılarından olan şambali ve İzmir lokmasının da tadına bakarak günü sonlandırabilirsiniz.

Yorumlar