Öğrenciler, öğretmenler ve tabii ki ailelerin özenle tatil planı yaptıkları ortak bir dönem var: Sömestir tatilleri… Bu yıl hafta sonlarıyla birlikte 22 Ocak – 6 Şubat tarihlerini kapsayan sömestir tatili için hala bir planınız yoksa sizi Eskişehir’e davet ediyoruz.

Bu yazının sonunda, çocuğunuzla birlikte ailece eğlenceli bir sömestir tatili yapmak için Eskişehir’in harika bir seçenek olduğu konusunda hemfikir olacağımıza eminiz. O zaman sömestir tatilinde Eskişehir’de neler yapılabilir, bir bakalım…

Eskişehir’in Disneyland’ı: Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir’de çocuklu ailelerin eğlenceli vakit geçirebileceği yerlerin başında Sazova Parkı olarak da bilinen Bilim, Sanat ve Kültür Parkı geliyor. Burada hem size hem de çocuklara hitap edecek birçok alan var. Bir tam gününüzü ayırıp parkta bulunan yerleri ayrıntılı olarak gezebilirsiniz.

Masal şatosu, korsan gemisi, ETİ Sualtı Dünyası, Bilim Kültür Merkezi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Japon Bahçesi ve Sazova Parkı göleti ile uzun ve harika bir gün geçireceksiniz. 400 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan parkı gezmek için gezi trenine binebilirsiniz. Parkta belli noktalarda bulunan duraklardan trene binilebiliyor.

Parkın en popüler noktalarından Bilim, Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi ve Masal Şatosu gibi yerlerde belirli saatlerde okul/grup turları düzenlendiğinden bilet ya da yer bulamayabilirsiniz. Biletinizi günün erken saatlerinde almanızı tavsiye ederiz.

Peki Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın içinde neler var?

Masal Şatosu

Sazova Parkı’nın ikonu olan Masal Şatosu’nu ilk görüşte aklınıza Disneyland Paris gelebilir. Ancak şatonun tasarımı yapılırken başta Galata Kulesi, Topkapı Sarayı ve Kız Kulesi olmak üzere Türkiye’deki önemli tarihi yapılardan ilham alınmış. Masal Şatosu’nun içinde kafe, hediyelik eşya dükkanı ve seyir terası bulunuyor. Çocukların ilgisini canlı tutmak için masal kahramanlarının heykellerine de yer verilmiş.

Dilerseniz çocuğunuzla birlikte rehberli turlara katılarak şatoyu detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. “Gizemli Yolculuk” adını taşıyan bu turlar, 5-11 yaş arasındaki çocuklara hitap edecek şekilde tasarlanmış. Yaklaşık yarım saat süren turda rehber sürükleyici bir hikaye anlatıyor ve tur bittiğinde çocuklardan anlattığı hikayedeki olayı çözmelerini istiyor.

Ayrıca Masal Şatosu’nda yer alan Efsaneler Diyarı adlı bölüm de oldukça ilgi görüyor. Bu bölümün amacı ise hem çocuklara hem de yetişkinlere Türk kültürünü ve efsanelerini tanıtmak.

Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda çocukların en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Korsan Gemisi… Gemi Müzesi olarak da bilinen bu bölüm, oldukça özenle tasarlanmış. Zindan, kaptan köşkü, kiler, fıçılar, hamaklar ve daha birçok detay sayesinde kendinizi gerçek bir korsan gemisinin içinde hissedeceksiniz.

Eti Sualtı Müzesi

2014 yılında ziyarete açılan Eti Sualtı Dünyası, 2400 metrekarelik bir kapalı alan içerisinde 30’dan fazla akvaryum bulunuyor. Akvaryum tüneli yaklaşık 20 m uzunluğunda… Burada Kuzey Ege, Amazon Nehri, Atlantik ve Kızıldeniz gibi farklı yerlere özgü 123 farklı türden 2150 sualtı canlısıyla vakit geçirmek hem sizin hem de çocuklarınız için oldukça keyifli olacak.

Sualtı Dünyası’nı gezdikten sonra hemen yanında yer alan Tropik Merkez’e giderek çeşitli sürüngenleri ve örümcekleri inceleyebilirsiniz.

Sabancı Uzay Evi

Parka girdiğiniz anda gözünüze çarpan ve kocaman bir metalik topu andıran Sabancı Uzay Evi’ne de uğramayı unutmayın. 96 kişilik kapasitesi ile üç boyutlu sunumların yapıldığı Uzay Evi’nde, çocuklar evrene, uzaya, galaksilere ve diğer gezegenlere dair bilgiler ediniyor. Gök kubbe şeklinde tasarlanmış dev bir ekrana yansıtılan sunumlarla eğlenceli ve eğitici dakikalar sizi bekliyor.

Esminyatürk

Haliç kıyısındaki Miniatürk’ü akla getiren Esminyatürk bölümünde 32 farklı Türk yapısının kopyaları yer alıyor. Tac Mahal, Mostar Köprüsü, Selimiye Camii gibi önemli tarihi yerlerin bulunduğu bölümü yarım saatte gezebilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı’nın kuzeyinde Tepebaşı, güneyinde ise Odunpazarı bulunuyor. Çayın içinden geçtiği yer ise şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Adalar bölgesi olarak adlandırılıyor. Nehrin her iki tarafında da butikler ve şirin kafeler bulunuyor. Nehrin üzerindeki köprülerle karşıya kolayca geçebilirsiniz. Mevsimin elverişli olduğu zamanlarda Porsuk Çayı üzerinde yapılan bot seferleriyle manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Balmumu Müzesi

Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kurduğu Eskişehir Balmumu Müzesi, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çeken müzede, siyasi isimlerden sanat ve televizyon dünyasındaki ünlülere kadar yerli ve yabancı birçok kişinin oldukça gerçekçi balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Büyük bir kısmı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan heykellerin bulunduğu müze, dünyaca ünlü Madame Tussauds’un Türkiye örneği olarak anılıyor. Balmumu Müzesi’nin gelirlerinin kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için kullanıldığını da hatırlatalım.

Kentpark

Eskişehir’in en popüler parklarından biri de Kentpark… 300 bin metrekarelik bir alana sahip olan park; restoranlar, çocuklar için oyun alanı, açık yüzme havuzu, kafeler ile şehrin en gözde aktivite alanları arasında bulunuyor. Parkın en önemli özelliği ise içerisinde yapay bir deniz bulunması… İç Anadolu’da yer alan ve denizi olmayan bir şehirde, gerçek deniz kumu kullanılarak hayata geçirilen Türkiye’nin ilk yapay plajı, gençler ve çocuklu aileler için bir cazibe merkezi.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir yemekleri denince akla hemen çiğ börek ve balaban köfte gelir. Tatar mutfağına ait bir lezzet olan çiğ böreğin yanı sıra etli yaprak sarması, nohutlu veya mercimekli mantı da şehrin öne çıkan lezzetlerinden… Eskişehir’de canınız tatlı çekerse met helvası, nuga helvası ve tahin helvası gibi farklı formlarda sunulan helva çeşitlerinin de tadına bakmanızı öneririz.

Yorumlar