dunyanin-en-unlu-heykelleri-tepe

Bazen büyük bir zaferin simgesi bazense bir efsanenin vücut bulmuş hali… Bazıları insanı dehşete düşürecek kadar büyük, bazıları ise küçük ama güzelliğiyle hafızalarımıza kazınıyor. Dünyanın dört bir yanında arzı endam eden heykellerin her biri, bize farklı bir hikaye anlatmaya devam ediyor. Bu hikayelere kulak verip, dünyanın en ünlü heykellerine bir göz atmaya ne dersin?

Dünyanın en eski sanatlarından biri heykelcilik… İlk insanlardan, daha doğrusu ilk sanatçılardan beri pek çok olgu ve duyguyu bazen taşa oymuşuz bazen bakıra işlemişiz. Hayat değiştikçe heykellerin malzemeleri, boyutları hatta teknolojik alt yapıları değişse bile yarattıkları duygu, etkisini kaybetmeden devam ediyor. Dünyanın neresine gidersen git, mutlaka o toprakların öyküsünü anlatan bir heykel seni karşılıyor. Hepsine birden uzanmak mümkün olmasa da gelin, dünyanın en ünlü heykellerine doğru kısa bir gezintiye çıkalım.

Özgürlük Heykeli, New York

Hollywood etkisiyle dünyanın en bilindik heykellerinden biri olan Özgürlük Heykeli, New York’ta, Özgürlük Adası’nda yer alıyor. 1886’da ABD’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamak için Fransa tarafından Amerikalılara hediye edilen Özgürlük Heykeli’nin kendisi 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metre yüksekliğinde. 225 ton ağırlığındaki bakır heykel; Fransa’dan Amerika’ya 350 parçaya bölünerek nakledilmiş ve burada yeniden inşa edilmiş.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-ozgurluk-heykeli

Heykel; sağ elinde meşale, sol elinde üzerinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi yazan bir hitabe tutan taç giymiş bir kadın görüntüsünde. Meşalenin üzerindeki ateş ise 24 ayar altın kaplama olduğu için uzak mesafelerden bile görülebiliyor. Özgürlük Heykeli’ne Battery Park’tan veya Liberty State Park’tan kalkan feribotlarla ulaşılıyor. Ziyarete açık olan heykelin içini gezmek de mümkün. Heykelin meşalesine 168 basamaklı bir merdivenden tırmanıp, New York Limanı’nı izleyebilirsin.

Kurtarıcı İsa, Rio De Janeiro

Yemyeşil bir dağın zirvesinde kollarını iki yana açmış devasa Hz. İsa heykeli, 7 Temmuz 2007’de New7Wonders Vakfı’nın oylamayla belirlediği Dünyanın 7 Harikası listesine alındı. Kaidesiyle beraber 38 metre yüksekliğe ulaşan heykel, sadece Brezilya’nın değil tüm Güney Amerika’nın en tanınmış turistik noktalarından biri.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-kurtarici-isa

1931 yılında beton ve sabun taşından inşa edilen heykel, Tijuca Ormanı Ulusal Parkı’ndaki Corcovado Dağı’nın tepesinde yükseliyor. Heykele, Rio De Janeiro’daki Cosme Velho’dan kalkan trenlerle ulaşabilirsin. Dağın yamaçlarından kıvrılarak zirveye ulaşan trenden inince; Guanabara Körfezi’nden Lagoa Rodrigo de Freitas’a kadar uzanan manzaranın tadını çıkarabilirsin.

Küçük Denizkızı, Danimarka

Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’ın simgesi kabul edilen Küçük Denizkızı heykeli, 1913 yılından beri Langelinie Limanı’nda bir taşın üzerinde oturuyor. Granit ve bronzdan yapılan, 1 metre 25 santim yüksekliğindeki heykel, 175 kilogram ağırlığında. Küçük denizkızı heykeli, Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı ismi taşıyan eserinden esinlenerek yapılmış.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-kucuk-denizkizi

Denizin ortasında bir taşın üzerinde oturup, kıyıdaki prensini arayan denizkızı, maalesef pek çok saldırıya maruz kalmış. İki defa başı kesilen heykelim üzerinde birçok defa boya dökülmüş ve bir defa da kolu kesilmiş. Her seferinde yeniden onarılarak aynı yere konan heykel, küçük olmasına rağmen Danimarka’da görülecek yerlerin başında geliyor.

Davut, İtalya

İtalyan Rönesansı’nın en önemli sanatçılarından Michelangelo’nun Davut heykeli, dünya tarihinin en çok ses getiren sanat eserlerinden biri. Michelangelo’nun 1501-1504 yılları arasında 6 ton mermere yonttuğu heykel tam 17 metre uzunluğunda. Heykeltıraşın bu başyapıta başladığı zaman 26 yaşında olduğunu ve 30 yaşında tamamladığı bilgisini de buraya not düşeyim.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-davut

Görenlerin hayranlıktan küçük dilini yuttuğu bu Davet heykeli, mükemmele yakın orantısı ve incelikli detaylarıyla dikkat çekiyor. Michelangelo’nun yüksek bir kaide üzerine konulacağını tahmin edilerek yonttuğu heykelin üst gövde kısmı, bedenin orantılı görünebilmesi için alt kısma göre biraz daha büyük orantıya sahip. Dünyanın birçok yerinde farklı boyutlarda replikaları bulunan heykelin aslı, Floransa’da Akademi Galerisi’nde ziyaretçilerini karşılıyor.

Manneken Pis, Belçika

Namı kendinden büyük heykellerden bir diğeri de Belçika’daki Manneken Pis yani İşeyen Çocuk heykeli. Bronzdan yapılan 61 santim boyundaki heykel, oyuncak bebekten biraz da iri boyutta.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-manneken-pis

Bir havuza çiş yapan küçük bir çocuğu tasvir eden heykelcik hakkında birçok rivayet var. Bunlardan biri çocuğun çişini yaparak yangını söndürmesi ve aziz ilan edilmesiyle ilgili. Bir diğeri rivayet ise yine aynı şekilde savaş esnasında bir bombanın fünyesini söndürdüğüne dair.  Brüksel’de görülecek yerlerin başında gelen heykelin 900’den fazla kıyafetlik zengin bir gardırobu var. Bu sevimli çocuğu yazın mayoyla, yılbaşında Noel Baba kostümüyle hatta bazen Barcelona formasıyla görebilirsiniz.

Nemrut Dağı Heykelleri, Türkiye

Doğu ile Batı’nın birbiriyle bütünleştiği Kommagene Krallığı’nın hükümdarı I. Antiochus’un anıt mezarı, dünyanın en dikkat çekici heykellerine ev sahipliği yapıyor. Nemrut Dağı zirvesindeki piramit mezarın çevresinde yer alan görkemli heykeller, her gün güneşin doğuşuna ve batışına tanıklık ediyor.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-nemrut

Kral I. Antiochus’un yanında tanrı ve tanrıçaların yanı sıra aslan ve kartal figürlerinin yer aldığı dağda, kralın mezarı henüz bulunamadı. Fırat Nehri’ni tepeden izleyen seyir terasları, görkemli tümülüs, yazıtlar ve yüksekliği 10 metreyi aşan heykeller, Nemrut’un zirvesinde seni bekliyor. Adıyaman’ın görkemli tarihinin yanında zengin mutfağını ve daha birçok kültürel değerini yakından tanımak için kalabileceğin Adıyaman Otelleri de ETS’de!

Buddha Spring Tapınağı, Çin

Çin’in Zhaocun şehrindeki Buda Spring Tapınağı, tapınak adıyla anılsa da 2018 yılına kadar dünyanın en büyük heykeli unvanını kimseye bırakmadı. Vairocana Buddha’yı tasvir eden devasa heykel, 25 metrelik kaide ve 22 metrelik lotus taht ile toplam 153 metre yüksekliğe sahip.

dunyanin-en-unlu-heykelleri-spring-buddha

Yapımında 100 kilodan fazla altın kullanılan heykel, o kadar büyük ki heykelin ayak parmaklarının yüksekliği bile bir insan boyunda. Heykel, 60 derece civarındaki sıcak suyuyla ünlü Tianrui termal kaplıcasına da yakın olmasıyla ziyaretçileri kendine çekiyor.

Yorumlar