Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Küresel renk otoritesi olarak görülen Pantone, 2022 yılının rengini belirledi: Very Peri!

PANTONE 17-3938 Very Peri; kaygısız ve cesur bir var oluşu, değişen olasılıklara karşı meraklı olmayı ve yaratıcılığı temsil eden bir renk olarak tanımlanıyor. Sakinliği içinde barındıran bir deniz salyangozu mavisinin ve alt tonlarda canlılık uyandıran menekşe kırmızısının birleşimi olan bu renk tonu bana Isparta’daki lavanta tarlalarını hatırlattı. Uçsuz bucaksız mor çiçeklerle bezeli bir manzara… Huzur veren bir yanı var bence hem bu rengin hem de lavanta tarlalarının.

Dijital dünyanın renk trendlerinin fiziksel dünyada nasıl tüm canlılığıyla var olduğunu görmek için muhteşem bir adres: Kuyucak Köyü!

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Mis Gibi Lavanta Kokusunu Alıyor musun?

Bu yıl tatil planlarına Kuyucak Köyü’nü de ekle ve Türkiye’nin lavanta cennetini keşfetmek için yola çık. Tam da mor çiçeklerin açtığı zamanda gidersen hem eşsiz bir manzara hem lavantanın dinginlik veren kokusu seni en güzel şekilde karşılayacak. Ne dersin, sence de lavanta tarlalarının rengi ve ahengi, yılın rengi seçilen Very Peri’yi çağrıştırmıyor mu? Gerçek bir peri masalı atmosferi…

Hem doğa hem kültür turizmi açısından önemli bir yer olan Kuyucak Köyü, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde bulunuyor. Kuyucak Köyü lavanta tarlaları 5000 dekarlık geniş bir alana yayılıyor. Türkiye’nin lavanta üretiminin yaklaşık %90’ının bu tarlalardan sağlandığı söyleniyor.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Buralara ilk lavanta fidelerinin 1975 senesinde geldiği biliniyor. Sonrasında genişleyen tarlalar ve gelişen potansiyel oldukça dikkat çekmeye başladı. Lavanta kokulu Kuyucak Köyü’nün popüler hale gelmesi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Anadolu Efes’in “Gelecek Turizmde” programı kapsamında desteklenmesiyle gerçekleşti. Her yıl çok sayıda ziyaretçi bu büyülü atmosferi dolu dolu yaşamak için köye geliyor.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Kuyucak Köyü’ne Ne Zaman Gidilir?

Isparta, Keçiborlu’nun Kuyucak Köyü’nde lavantalar yaz aylarında çiçeklenmeye başlıyor. Lavanta hasat zamanı ise temmuz ayının 2. haftası itibarıyla gerçekleşiyor. Haziran ayının ortalarından temmuz ayının ortalarına kadar lavanta tarlalarının sunduğu büyüleyici manzaralar ile buluşman mümkün.

Hava şartlarına bağlı olarak lavanta sezonu daha erken başlayabiliyormuş. Bu sebeple internet üzerinden lavanta kokulu köy ya da Kuyucak aramaları yapabilir ve güncel duruma göre gidiş tarihini değiştirebilirsin. Lavanta çiçeklerinin en güzel zamanını yakalamak gerek!

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Kuyucak Köyü’nde Ne Yapılır?

Lavantalar çiçek açtığında uçsuz bucaksız uzanan mor renkli tarlalar muhteşem bir manzara sunuyor. Özellikle bu dönemde burayı ziyaret edebilir, harika fotoğraflar çekebilirsin. Tarlaların bazı yerlerinde fotoğraf çekimine uygun alanlar oluşturulmuş. Buralarda anı ölümsüzleştirirken çok eğleneceksin. Ayrıca köy çevresinde bisikletle gezmek ve uzun yürüyüşler yapmak da oldukça keyifli olabilir.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Kuyucak Köyü’nden Ne Alınır?

Buradaki üreticiler hasat sonrasında yaş veya kuru lavanta demetlerini satışa sunuyor. Önce tarlaları gezmenin tadını çıkarabilir ardından bir demek lavanta alıp yanında götürebilirsin. Lavanta çiçeklerinin fabrikalarda işlenmesi ile elde edilen kremler, lavantalı sabunlar, lavanta yağı ya da lavanta kolonyası da köy çevresinde satılıyor. Buradan ayrılırken hem kendin hem de sevdiklerin için güzel hediyeler almayı ihmal etme. Lavantalı dondurma, lavanta keki ve lavantalı kurabiye de deneyebileceğin lezzetler arasında bulunuyor.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen köy, Isparta’nın merkezine 50 km ve Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 25 km uzaklıkta. Özel araçlarla veya tur otobüsleri ile Kuyucak Köyü’ne ulaşım sağlamak mümkün. Isparta’da kalacak yere ihtiyacın varsa, Isparta Otelleri’ni inceleyebilirsin.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu Isparta

Yorumlar