bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-tepe

Karne tatiline az kaldı… Okulların eğitime ara verdiği 2 haftalık sömestir tatilinde gidilecek yerler için araştırmalara başlamanın tam zamanı! Bu tatilde ailece yönünüzü Bursa’ya çevirmeye karar verdiyseniz, sömestir tatilinde Bursa’da çocuklarla gezilecek yerler listemize bir göz atın. Bir günde Bursa’da hangi müzelere gidilebilir, çocuklar için uygun hangi aktiviteler var inceleyin, her anı dopdolu bir gezi planı yapın.

Bursa’da 1 Günde Gezilecek Yerler

Bursa doğal güzellikleri kadar zengin tarihi ile de tanınan bir şehir. Sömestir tatilinin kış aylarına geldiğini göz önünde bulundurduğunuzda çocukların ilgisini çekecek kapalı alan aktiviteleri ön plana çıkıyor. Bursa’da çocukların hem çok eğleneceği hem de yepyeni şeyler öğreneceği birçok müze var. Üstelik büyük çoğunluğu Osmangazi, Çekirge, Yıldırım çevresinde yer alan müzeler ve kültür parklarının birinden diğerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Uludağ Teleferik

Bursa’ya kayak tatili için gelmeyenlerin bile Uludağ’ı mutlaka görmesi gerek. Yıldırım ilçesinden kalkan teleferikle Uludağ’ın zirvesine kadar çıkılabiliyor. En son durak kayak pistlerinin de yer aldığı Oteller Bölgesi. Ancak sizin kayak yapacak kadar vaktiniz yoksa bile Bakacak Tepesi’ne kadar çıkarak seyir terasından hem şehri hem Uludağ Milli Parkı’nı kuş bakışı seyredebilirsiniz.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-teleferik

Ayrıca Çobankaya – Bakacak Tepesi arasındaki 2 km’lik yürüyüş parkurunu yürüyerek tertemiz havanın tadını ailece çıkarabilirsiniz. Sonra sıcak bir çay içip manzaraya karşı içinizi ısıtırsınız.

Karagöz Müzesi

Çocukların Türk gölge oyunu kültürünü keşfedeceği bu müzede; cumartesi ve pazar günleri saat 14.00’te gölge oyunu gösterileri yapılıyor.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-karagoz-muze-2

Oyunun ardından çocuklarla beraber, figürlerin nasıl yapıldığını gösteren yapım atölyelerini ve kütüphaneyi görebilirsiniz.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-karagoz-muzesi

Öğle Yemeği Molası: İskender

Güzelce gezdikten sonra sıra geliyor çocuklara Bursa’nın dünyaca ünlü lezzetlerini tattırmaya… Elbette ilk durak İskender kebapçılar!

https://www.etstur.com/letsgo/wp-content/uploads/2022/01/bursa-iskender.jpg

Yalnız çocukların yorulup acıkmış olabileceğini hesaba katınca, Bursa’nın en ünlü İskendercilerinin önlerindeki kuyruğu beklemek pek kolay olmayabilir. Dolayısıyla civardaki diğer restoranları da gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Lezzet açısından ünlü dükkanlarla aralarında çok büyük lezzet farkı yok denebilir.

İskenderin ardından üzeri çikolata kaplı veya sade kestane şekerleri de günün kalanında rahatça dolaşmak için size enerji verecek.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tekerleğin icadından elektrikli arabalara uzanan ulaşım serüvenimiz, insanların çabaladağında bilimde ve teknolojide ne kadar ilerlediğinin en büyük göstergeleri… Yapılan kazılarda tarih öncesi bir tümülüste bulunan at koşum takımlarından Anadolu’da üretilen ilk arabalara uzanan bu yolculuk, çocuklar için hem eğlenceli hem de dikkat çekici bir deneyim vaat ediyor.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Tarih boyunca dünyanın en kaliteli ipek üreticileri arasında yer alan Bursa, Cumhuriyet Dönemi’nde kurulan Merinos Fabrikası ile tekstil sanayiinde büyük atılımlara ev sahipliği yaptı.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-merinos-tekstil-2

Açılışını 1938’de Atatürk’ün yaptığı Merinos Yünlü Müessesi günümüzde restore edilerek Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’ne dönüştürüldü.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-merinos-tekstil-1

Eski Bursa Merinos Fabrikası’nda ham yün elyafın gelişinden ipliğin eğrilmesine, iplikten dokumanın elde edilip boyanmasına kadar tüm aşamaları görmek mümkün. Çocukların giydikleri kıyafetlerden oyuncaklarına, evdeki perdeden halıya tüm kumaşların nasıl üretildiğini görmek çocuklar için ilgi çekici bir deneyim olabilir.

Merinos Enerji Müzesi

Bursa Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası’na elektrik üretimi sağlayan 3200 metrekarelik alana sahip elektrik santrali, 1973 senesine kadar Bursa’nın bazı bölgelerine de elektrik sağlamaya devam etmiş. Bu dev elektrik santrali, günümüzün çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak restore edildi ve artık Bursa Merinos Enerji Müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.

bursada-sömestir-tatili-gidilecek-yerler-merinos-enerji-1

Elektriğin, medeniyetin gelişimi üzerindeki etkisini etkileyici bir biçimde yansıtan müzede; sis, ışık ve lazer gösterileriyle elektrik üretiminin canlandırıldığı Permutit (sıcak su bölümü)büyük ilgi görüyor.

Bursa tatilinizi uzatmaya ve bu güzel şehri bir gün daha dolaşmaya karar verirseniz birbirinden güzel Bursa Otelleri, ETS ayrıcalıklarıyla sizi bekliyor. Uludağ Otelleri kayak imkanlarıyla Çekirge Otelleri ise termal sularla buluşmak için bolca seçenek sunuyor. Bursa çevresinde görülecek birbirinden güzel köyler ve kasabalar sizi bekliyor.

Yorumlar