Tunceli’de ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir? Bu soruların cevaplarını içeren bir Tunceli gezi rehberi hazırladık. Tunceli’ye gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar burada!

Doğal güzellikleri ile Doğu Anadolu’nun öne çıkan şehirlerinden olan Tunceli’yi merceğimize alıyoruz. Tunceli’ye gitmeden önce bilinmesi gerekenleri bu yazıda bir araya getirdik. İşte Tunceli gezi rehberimiz…

Tunceli’ye Ne Zaman Gidilir?

Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçen Tunceli’yi, ziyaret etmek için en uygun zamanların başında bahar ayları geliyor. Bahar ayları da ara ara yağışlı geçse de hava sıcaklığı daha ılıman seyrettiği için seyahat için çok daha uygun olur. Yemyeşil manzaralara tanık olmak için ise mayıs ayında gidilmesi gerekiyor.

Tunceli’de Nerede Kalınır?

Tunceli şehir merkezinde her bütçeye uygun otel bulunabiliyor. Eğer otel yerine doğa ile daha iç içe bir konaklama deneyimi düşünüyorsan Ovacık’taki kamp alanlarına bakmanı tavsiye edebiliriz.

Tunceli’de Nereye Gidilir?

Tunceli, birçok doğal güzellik barındıran şehirlerimizden biri. Dolayısıyla Tunceli gezinde keşfedebileceğin birçok doğal güzellik seni bekliyor. Bunlardan ilki Munzur Vadisi Milli Parkı… Özellikle de trekking sevenler için muhteşem bir yer. Trekking esnasında karşılaşılan manzaralardan büyülenmemek imkansız! Yanı sıra Mercan Vadisi ve Deresi, Kırk Merdiven Şelaleleri, Karagöl Çağlayanı, Mazgirt Kaplıcası, Nazımiye Dereova Şelalesi mutlaka görülmesi gereken diğer yerler.

Maceraseverlere ise Munzur Çayı’nda zipline ve rafting yapmalarını mutlaka öneririz.

Özetle; trekking yapmayı, akarsu ya da nehir kenarında olmayı, piknik yapmayı, doğa ile vakit geçirmeyi sevenler, Tunceli’den dönmek istemeyebilir!

Tunceli’de Ne Yenir?

Tunceli oldukça zengin bir mutfağa sahip. Gidip de yemeden dönmemen gerekenler ise şöyle: zerefet (babiko), sirikult, gurik (haşıl), eşkene, kavut ve patila… Geleneksel tatlılardan ise helva, dut tatlısı, pancar tatlısı ve heside mutlaka denenmesi gerekenlerden…

Tunceli’den Hediyelik Ne Alınır?

Yöreye özgü desenlerle dokunan ve çanta olarak kullanılan heybe, Tunceli’den alınabilecek yöresel hediyeliklerin başında geliyor.

Yiyecek kategorisinde ise ilk akla gelen hediyelikler Pülümür Balı ve Şavak Peyniri olabilir. Pülümür Balı, adını aldığı Pülümür Dağı’ndaki çiçeklerin özünü ve aromasını taşıyan yerel bir bal. Şavak Peyniri ise Tunceli’nin dağlarında otlayan hayvanların sütünden yapılmış lezzetli bir peynir. Bir de Munzur Milli Parkı’ndaki dağlarda, tamamen kendi başında yetişen, tek dişli Ovacık sarımsağı da hediyelik olarak değerlendirilebilir.

Tunceli’yi ve doğal güzelliklerini yakından görmek, yöresel lezzetlerini tatmak istersen, ETS ile seyahatini planlayabilirsin. Seyahatini planlamaya Tunceli Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

 

Yorumlar