Sivas’ın en bilindik kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmeye ne dersin? Yüzlerce yıllık tarihi ile Anadolu’nun en özel seyahat rotalarından biri olan Sivas’ta, dolu dolu bir seyahat programı seni bekliyor.

Öncelikle şunu belirtelim Sivas’ın neredeyse her köşesinde huzur ve sessizlik hakim. Şimdiki seyahatinde böyle bir rota arayışındaysan ilk ziyaret etmen gereken yerlerin başında Sivas bulunuyor. Şehirde; birçok yerde görebileceğin Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mimari yapıları, yer yer düz bir ovanın içinde ya da dumanlı dağarın zirvesinde gizlenen doğal güzellikleri veya seyahatine ayrı bir lezzet ve keyif katacak yöresel yemekleri tadabilirsin. Hazırsan Sivas hakkında yeni bilgiler ve yeni yerler keşfetmeye başlayalım!

Sivas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin yüz ölçümü olarak 2. büyük şehri olan Sivas, tarihi güzellikleriyle seni binlerce yıllık bir serüvene çıkarıyor. Şehrin tarihi eserlerinin yanında doğanın sunduğu güzellikleri de mutlaka görmelisin.

Ne Zaman Gidilir?

Yıllın büyük bir bölümünü karlar altında geçiren Sivas’ı, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edebilirsin. Şehrin sunduğu güzellikleri yaklaşık 3-4 günde gezebilirsin.

Sivas’ta Nerede Kalınır?

Konaklama tarzına uygun otelleri şehirde kolayca bulabilirsin. Oda Kahvaltı ve Yarım Pansiyon gibi konseptler sunan bu otellerde yer ayırtabilirsin. Sivas’ta, seyahatine termal keyif katabileceğin tesisler de mevcut.

Sivas’ta Nereye Gidilir?

Sivas’ta gezilecek yerler planınıza birçok tarihi eseri ve doğal güzelliği ekleyebilirsiniz. Tarihi hanlar, kervansaraylar ve konaklarla dolu birçok tarihi yeri gezebilirsin. Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese,  Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi, İsmet İnönü Konağı, Sivas Arkeoloji Müzesi gezebileceğin yerler arasında bulunuyor.

Sivas’ın turistik noktalarını sayarken yaylarından ve göllerinden de bahsetmek gerekiyor. Gökpınar Gölü, Sızır Şelalesi, Eğriçimen Yaylası ve Koyulhisar Söbüce Yaylası doğanın huzur dolu atmosferini yaşamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Sivas’ta Ne Yenir?

Zengin kültürünü mutfağına da yansıtan Sivas’ta; katmer, Divriği pilavı, Sivas Köftesi, kelle tatlısı gibi lezzetler buluşabilirsin. Bu yemeklerin yanında yörenin domates, çökelek, Zara peyniri ve Zara tuzu gibi meşhur doğal ürünlerini de deneyebilir veya satın alabilirsin.

Sivas’tan Hediyelik Ne Alınır?

Keyifli hatıralarla dolu bir seyahat deneyimi sunan Sivas’ta, bu geziyi sana her zaman hatırlatabilecek veya sevdiklerini mutlu edecek birçok hediyelik eşya bulabilirsin. Gümüş takılar, çubukluk, kemik tarak, Sivas bıçağı ve Zara balı gibi birçok seçenek seni bekliyor.

Anadolu’nun önemli kültürel miraslarını sergileyen ve doğasının güzelliği ile kendisine hayran bırak Sivas, ziyaretçilerine unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor. Sivas’ın sunduğu bu güzellikleri daha yakından tanımak istersen, ETS ile seyahatini planlayabilirsin. Seyahatini planlamaya Sivas Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar