Solo travel - solo gezginler için öneriler

Son yıllarda dünyada yeni bir akım haline gelen yalnız seyahat trendinin önümüzdeki yıllarda da büyüyeceği tahmin ediliyor. Bireysel deneyimlerin ön planda olduğu bu tür bir seyahat, oldukça macera dolu ve besleyici olabilir. Sen de yalnız gezginlerden olup yepyeni deneyimlerle dolu bir yolculuğa çıkmaya karar verdiysen önerilerimize göz atabilirsin!

Yalnız Seyahat Nedir?

Bir gezginin mecbur olduğu için değil, öyle tercih ettiği için tek başına seyahat etmesi olarak tanımlayabiliriz. Seyahat sırasında alınacak hizmetlerden yapılacak aktivitelere ve gidilecek yerlere kadar her detaya bireysel ihtiyaçlarına göre karar vermek, yalnız gezginin en büyük özgürlüğü olsa gerek.

Tek başlarına yapacakları seyahatler için otel, uçak, hizmet rezervasyonu yapanların sayısı tüm dünyada her geçen gün artıyor. Google aramalarında da “yalnız seyahat, solo travel” aramaları yükselişte.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

Yalnız Seyahat Neden Trend Haline Geldi?

Solo gezgin olma fikri sana da çekici geliyor mu? Evet ise, neden hiç düşündün mü?

Genel söylemlere bakıldığında esneklik, kişisel koşullar, rahatlık, bağımsızlık gibi birçok neden öne çıkıyor. Pek çok gezgin sadece kimseye bağlı olmaksızın yeni yerler keşfetmek, benzersiz gezi rotalarının keyfini doya doya çıkarmak, konfor alanından çıkmak ve kendilerini keşfetmek, kendilerine meydan okumak için böyle bir yolculuğa çıkmayı tercih ediyor.

Teknolojinin gelişmiş olması da tek başına seyahat edenlere muhteşem kolaylıklar sağlıyor. Turizme yönelik uygulamalar sayesinde uçak bileti ve otel rezervasyonu yapmak, araç kiralamak ya da bir restoranda yer ayırtmak gibi adımların çoğunu akıllı telefonlarımızla halledebiliyoruz. Harita, çeviri, hava durumu uygulamaları gibi birçok araç da bize bu yolculukta yardımcı oluyor.

Yani bize sadece karar vermek düşüyor: Yalnız sıkılanlardan mıyız yoksa kendiyle yola koyulmak için güzel bir sebep bulanlardan mı? Bu trend hızla yayıldığına göre birçoğumuzun içinde bu istek canlı olmalı. Şimdiden iyi yolculuklar!

Solo travel - solo gezginler için öneriler

Yalnız Gezginler İçin 10 Öneri

1. Hafif çanta solo gezginin olmazsa olmazıdır!

Tüm eşyalarını tek başına taşımak zorunda olacağından hafif bir çanta hazırlamaya özen göstermelisin. Ne kadar az eşya ile uğraşırsan bir şeyleri kaybetme olasılığın o kadar düşük olur. Hatta daha rahat ve özgür bir şekilde gezebilmek için valiz yerine sırt çantası da tercih edebilirsin.

2. Hazırlıklı olmak hayat kurtarır!

Hem seyahat için hem de zihnen hazırlıklı olmaktan bahsediyoruz. İhtiyacın olan eşyaları düzenlemek, bir şeyleri unutmamak için listeler yapmak, gerekli tüm belgeleri toplamak ve yanında bulundurmak gibi hazırlıklar gerçekten yolculukta hayat kurtarıyor.

Tabii bazen de kontrolümüz dışı gelişen durumlar meydana gelebiliyor. Tüm bunlar için de zihnen kendini hazırlaman önemli. Belki yaşanabilmesi muhtemel krizlere karşı bir plan oluşturmak sana iyi gelebilir. En kötü senaryolardan olan çalınma ve kaybolma durumları ile başa çıkmak için önceden bir plan yapabilirsin. Bu seni daha güvende hissettirebilir.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

3. Kendine zaman tanımayı unutma!

Yeni yerlere, yalnız seyahat ettiğinde kendine ve bedenine zaman tanımalısın. Uyum sağlama sürecinde yine hem fiziksel hem de zihinsel olarak ihtiyaçlarına kulak vermek seyahatini daha konforlu hale getirmene yardımcı olur.

Özellikle farklı saat dilimleri arasında seyahat ediyorsan vücuduna dinlenmesi için izin vermen iyi olabilir. Yeterince dinlenemediğinde küçük sıkıntılar karşısında bile sakin kalmak zor olabilir. Bu nedenle özellikle seyahatinin ilk gününü biraz daha sakin geçirmeye odaklanabilirsin.

4. Kendiliğinden gelişecek olaylara yer aç!

Her günün her dakikasını planlamak yerine gittiğin yerde en çok yapmak istediğin birkaç şeyin listesini çıkar ve kendini akışa bırak. Dolu dolu bir program oluşturmak yeni deneyimlere açılacak kapıları görmeni zorlaştırabilir. Esnek ol ve beklenmedik maceralara evet diyebilmek için programında biraz yer aç. Böylece yeni tanıştığın ve iyi anlaştığın bir arkadaş grubu seni bir şeyler yapmaya davet ettiğinde onlara keyifle katılabilirsin.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

5. Diğer yalnız gezginlerle bağlantı kur!

İhtiyacın olan tavsiyelere veya yeni fikirlere ulaşmak için senin gibi seyahat eden yalnız gezginlerle paylaşım içinde olacağın sosyal medya gruplarına dahil olabilirsin. Yol üstünde seninle benzer düşünen insanlarla buluşmak ve biraz konuşmak istersen de bu gruplar oldukça işine yarayabilir. Diğerlerinin deneyimleri senin önünde yeni yollar açabilir.

6. Yerel kültürü araştır!

Ziyaret etmeden önce bir yerin kültürünün ve tarihinin temellerini bilmek önemlidir. Hepimiz gittiğimiz yerlerin yerel kültürlerine saygı duymalıyız ve bunun için de öncelikle yerel kültürü, en azından bir dereceye kadar öğrenmiş ve anlamış olmamız gerekir.

Bu kültürde bahşiş verilmeli mi? Esnafla pazarlık etmeli misin yoksa bu kabalık mı sayılır? Kıyafetlerinin belli bir şekilde olması bekleniyor mu? Bu gibi sorulara gitmeden önce cevap bulmak gezdiğin yerde daha rahat hissetmene yardımcı olur.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

7. Yerli halk ile iletişime geç!

Yerel halk muhteşem bir bilgi hazinesidir. Hangi bölgelerin tek başına seyahat etmek için güvenli olduğunu veya hangi restoranların görülmeye değer olduğunu öğrenmek istiyorsan, yerel halk ile iletişime geçmek çok faydalı olabilir.

Tabii kiminle, neyi, ne kadar paylaşacağın konusunda dikkatli olmalısın. Rahatsızlık duyduğun insanlarla gereğinden fazla paylaşımda bulunmamaya dikkat et. Kaldığın yerde çalışan insanlar, esnaf, otobüste yanında oturduğun kişi… Sana güzel bir enerji veren herkesle iletişime geç ve anı yaşamanın tadını çıkar.

8. Günlük yaz!

Bir seyahat günlüğü tutmak, anıları saklamanın harika bir yoludur. Hem uzun otobüs, uçak ve tren yolculukları sırasında sana yapacak bir şeyler verir hem de seyahatin sırasında önemli adresleri, telefon numaralarını ve hatırlaman gereken diğer detayları yazmak için harika bir araçtır. Seyahat ederken aldığın biletleri, kartpostalları ve diğer küçük hatıraları saklamak için cepli günlükleri tercih edebilirsin.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

9. Telefonu bırak, anı yaşa!

Telefonunu bir kenara bırak ve gittiğin yeni yerin seninle paylaştığı tüm benzersiz manzaraları, sesleri ve kokuları içine çekmeye odaklan. İnsanların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini izlemenin keyfini sür. Olduğun yerde ve anda, mevcut ol. Eve döndüğün zaman, telefonunla daha az vakit geçirdiğin için oldukça memnun olacağına emin ol.

10. Rahatla!

Seyahat heyecan verici ve eğlencelidir ama aynı zamanda stresli de olabilir. Ne kadar yalnız seyahat deneyimin olursa olsun, hayat bu, her zaman bir şeylerin ters gidebilme ihtimali var. Akışa ayak uydurabilmen, ortaya çıkan sorunlarla başa çıkabilmen ve ardından stresi bırakıp tekrar seyahatin keyfini çıkarmaya geri dönebilmen gerekiyor.

Açık fikirli olmayı hatırla ve yolunda gitmeyen şeylerin seyahatini bozmasına izin verme. Bu seyahatin sonunda daha mutlu, daha az endişeli ve daha özgüvenli biri olacağını kendine hatırlatmak sana yardımcı olabilir.

Solo travel - solo gezginler için öneriler

Yorumlar