Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ardahan’ın dört tarafı dağlarla çevrili olup, 1829 metre yükseklikte yer alıyor. Dağları, vadileri, ovaları, platoları ve gölleri ile ziyaretçilerini zengin doğal güzelliği ile karşılıyor. Kış mevsimlerinin uzun ve sert geçtiği şehri bu dönemde ziyaret edersen, şehrin ortasından geçen Kula Nehri ve Çıldır Gölü’nün kış aylarında donduğunu görebilirsin.

Ardahan’a Ne Zaman Gidilir?

Ardahan’da kışın havalar çok soğuk olduğundan ve bu soğuklar eylül ayından başlayıp mayısa kadar devam ettiğinden seyahat etmek için en uygun dönem olan yaz aylarını tercih edebilirsin.

Ardahan’a Nasıl Gidilir?

Ardahan’a hava yolu veya kara yolu ile ulaşım mümkün. Eğer hava yolu ile gideceksen şehre en yakın konumda bulunan Kars Harakani Havalimanı’na inmelisin. Ardahan ile Kars havaalanı arasında 89 km bulunuyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Havalimanından araç kiralayarak veya otogardan otobüsle Ardahan’a ulaşım sağlayabilirsin.

Ardahan’a kara yolu ile gitmek isteyenler için ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok firmanın otobüsü yola çıkıyor. İstanbul’dan Ardahan’a ulaşım yaklaşık 16 saat, Ankara’dan Ardahan’a ulaşım yaklaşık 13 saat, İzmir-Ardahan arası ise yaklaşık 19 saat sürüyor.

Demiryolu ile Ankara’dan hareket etmek istersen Doğu Ekspresi ile Kars’a varabilir ve kara yolu ile Ardahan’a ulaşabilirsin.

Ardahan’da Gezilecek Yerler

Çıldır Gölü

Ardahan’ın merkezine yaklaşık 45 km mesafede bulunan Çıldır Gölü, deniz seviyesinden 1956 metre yüksekliği ve 25 km2’lik genişliği ile dikkat çekiyor. Çıldır Gölü’nün donmuş halini görmek istersen kasım – nisan ayları arasında ziyaret edebilirsin.

Kura Nehri

Ülkemizde doğup başka ülkenin toprağından denize dökülen nadir nehirlerden biri olan Kura Nehri’nin ülkemizdeki uzunluğu 76 km… Kura Nehri de kış aylarında donan ve ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunan nehirlerimiz arasında yer alıyor.

Akçakale Adası

Ardahan’ın doğal güzelliklerinden biri de 10 bin yıllık tarihiyle önemli eserlere ev sahipliği yapan Akçakale Adası… Çıldır Gölü’nün yakınında bulunan ada, karaya ufak bir yol ile bağlanıyor. Ada, aynı zamanda bir yerleşim yeri. Burada sakin ve huzurlu bir yürüyüş yapabilir, güzel fotoğraflar çekebilir ve tarihi kazı alanlarını ziyaret edebilirsin.

Karagöl-Sahara Milli Parkı

Artvin ve Ardahan sınırında bulunan Karagöl-Sahara Milli Parkı, aracınla kolayca ulaşım sağlayabileceğin mesafede bulunuyor. Ardahan şehir merkezinden 1 saatlik yolculukla ulaşabileceğin park, 1994’te milli park olarak kabul edildi. Artvin’in Şavşat ilçesine gittikten sonra köy otobüsleriyle ulaşabileceğin milli parkta Sahara Yaylası ile Şavşat Karagölü’nü de göreceksin. Yaz aylarında ziyaret edersen sandallarla göl turu yapmayı da yapılacaklar listene ekleyebilirsin.

Cemal Tural Tabiat Parkı

Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Cemal Tural Tabiat Parkı, Çamlıçatak Köyü sınırlarında yer alıyor. Birçok bitkiye ve ağaca ev sahipliği yapan parkta, dilersen piknik yapabilir dilersen uzun uzun yürüyüş yapmanın tadını çıkarabilirsin. Çocuklu aileler için miniklerin eğlenceli vakit geçirebilmesini sağlayan bir oyun parkı da bulunuyor. Eğer Ardahan ziyaretini yaz aylarına denk getireceksen, bu parkta Bal Festivali kapsamında pek çok keyifli etkinliğin yapıldığını söyleyelim.

Yalnızçam Kayak Merkezi

2018 yılında açılan Yalnızçam Kayak Merkezi, şehir merkezine 13 km mesafede bulunuyor. Kış turizmine önemli katkılar sağlayan kayak merkezine hem profesyonel kayakçılar hem de yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor. Yalnızçam Kayak Merkezi’nde 4 km uzunluğunda bir ana pist ve biri 1,5 km diğeri 600 m uzunluğunda iki yan pist bulunuyor. Eğer kayak sporunu yeni yeni öğreniyorsan yan pistlerde rahatlıkla kayabilirsin. Merkezde ise saatte 800 kişi taşıma kapasitesiyle 3 km uzunluğunda bir telesiyej hattı mevcut.

Şeytan Kalesi

Ardahan’da gezilecek yerlerin başında gelen Şeytan Kalesi, Çıldır ilçesinin Yıldırımtepe Köyü’nde bulunuyor. Üç tarafı uçurum olan kaleye patika bir yoldan ulaşılabiliyor. Urartu dönemine ait olduğu düşünülen kale, Çıldır ilçe merkezinin 1 km doğusunda sarp bir arazi üzerinde yer alan ve her sene binlerce turisti ağırlayan önemli bir turistik-kültürel sembol haline gelmiş.

Restorasyon çalışmalarıyla ışıklandırma sistemleri geliştirilen kaleye bir seyir terası da eklenmesi konuşuluyor. Ayrıca kaleye ulaşmak için kullanılan patika yolun rahatça yürünebilen bir yürüyüş yoluna dönüştürülmesi planlanıyor. Ardahan ziyaretinde muhteşem dağ manzaralarını seyredebileceğin Şeytan Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisin.

Ardahan Kalesi

Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan, Ardahan’ın ev sahipliği yaptığı en önemli yapılardan biri de Ardahan Kalesi… Mimari yapısıyla öne çıkan kale, 16. yüzyıl eseri olarak kabul ediliyor. Nehir kenarında bulunan Ardahan Kalesi, dikkat çeken mimari yapısıyla her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Atatürk Silüeti

Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silüeti, Ardahan şehir merkezine yarım saatlik uzaklıkta. Atatürk Silüeti’nin bulunduğu bölge Genelkurmay Başkanlığı tarafından korumaya alınan bir bölgedir. Ayrıca her yıl temmuz ayında Damal şenlikleri kutlanıyor. Eğer tatilin boyunca denk gelirsen hem şenliklere katılabilir hem de silüeti görebilirsin.

Ardahan’da Ne Yenir?

Ardahan mutfağı et severleri, tatlı tutkunlarını ve değişik tatlara açık olan ziyaretçilerini mutlu etmeyi başarıyor. Yeşil mercimek, un ve kıyma ile yapılan helle aşı çorbası, evelik yaprağıyla hazırlanan evelik çorbası; nohut, buğday ve dereotu ile yapılan ayran aşı çorbası Ardahan mutfağında sıkça tüketiliyor. Ardahan’ın yöresel yemekleri arasında buğday ya da bulgur ile hazırlanan üzerine eritilmiş tereyağı ve yoğurt dökülerek sunulan haşıl, elde açılıp tavada kızartılan yufkaların üzerine kuşbaşı et eklenerek yapılan kelecoş, Ardahan’ın leziz sulu yemeklerinden biri olan yarpuzlu köfte, Ardahan köftesi, hingel, feselli, etli mantı gibi pek çok lezzetin tadına mutlaka bakmalısın.

Kars’ın meşhur kaşar peyniri olan Göle kaşarının da tadına bakmayı unutma… Bu kaşarın üretiminde hiçbir gübre ve ilacın kullanılmadığı Göle mevkisinden otlanan ineklerin sütü kullanılıyor. Güzel bir yemeğin lezzetini taçlandırmak için tatlı olarak katmer, hasuta veya mafiş tatlısı da iyi gider.

Ardahan’da Nerede Kalınır?

Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof olmak üzere beş ilçesi bulunan Ardahan’ın merkezinde veya ilçelerinde konaklayabilirsin. Bu bölgelerde 2 ya da 3 yıldızlı otellerin yanı sıra konuk evleri de bulunuyor.

Yorumlar