Nilay Kaya Gülcan

3 Mart 1988’de Kocaeli’de doğdu. Trakya Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nü bitirdi. Turizm sektöründe geçirdiği birkaç yıldan sonra ani bir kariyer değişikliğiyle Etstur’da sosyal medya temsilciliği yapmaya başladı. Yakın dönem edebiyatçılarından Murat Gülsoy’un Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Yaratıcı Yazarlık kursuna katılmasının ardından Etstur’daki görevini editör olarak sürdürmeye başladı.

Gezilecek Yerler, Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Ege’nin En Özel Köşesi: Bodrum’da Gezilecek Yerler

Halikarnas Balıkçısı, Zeki Müren, Neyzen Tevfik, Seyyal Taner, Gülriz Sururi ya da Nejat İşler… Yıllarını Bodrum’a vermiş, Bodrum’dan asla vazgeçemeyen onlarca müzisyen, şair ve yazar hiç de haksız sayılmaz. Çünkü Bodrum, yolu bir kez buraya düşen herkesin kapısını bambaşka bir güzellikle çalıyor.

“Peki, Bodrum’u bu kadar özel kılan ne?” diye sorarsanız herkes için ayrı bir sebebi vardır elbette. Ancak herkesin ortak bir noktada buluştuğu, Bodrum’u Bodrum yapan güzelliklerin sayısı da bir hayli fazla kesinlikle!

Devamı İçin
Gurme, Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

24 Saatte Cunda… Biraz Balık, Biraz Deniz, Çokça Huzur…

Yaz bitmek üzere… Bu yaz, her fırsatı tatil için değerlendirsek de yetmedi desem yeri aslında… Nasıl yetsin ki! Bu yıl yaptığım tatillerin her biri öyle güzeldi ki tadı hala damağımda. En çok da Cunda’ya yaptığımız kısacık kaçamak, unutulmazlar listesinde ilk sıraya oturdu. Bu yaz biraz zor ama ilk fırsatta yeniden düşmek lazım Cunda, nam-ı diğer Alibey Adası yollarına…

Devamı İçin
Alışveriş, Gurme, Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Tarihin Derinliklerine Saklanmış Ege Lezzetleriyle Yeniden Tanışma Festivali!

Mis kokulu çiçekler, lezzeti birbiriyle yarışan limonatalar, renk renk tezgahlar, envai çeşitte reçeller, taze köy yumurtaları, anne kokusu sinmiş börekler, damla sakızlı kurabiyeler ve her derde deva birbirinden özel otlar… 6. Alaçatı Festivali için kurulan stantlar öyle renkliydi ki sadece ot festivali demek haksızlık olur!

Devamı İçin
Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Sakız Kokusu, Mavi ve Yel Değirmenleri… İlk Yazın En Güzel Hali Alaçatı Sokaklarında!

Biraz mavi biraz da beyaz… Biraz lezzet, çokça huzur… Henüz dolmayan Ege sokakları ve o sokakları dolduran enfes tatlar… Bir yanda hızla akan Alaçatı hayatı diğer yanda bu hıza inatla kapı önüne kurulan masalarda oturan, zamanın hızına hiç bulaşmayan sımsıcak Ege halkı… Alaçatı bu yaz yine bir başka, hem de bambaşka!

Bu yıl “Bahar geldi, geliyor” derken bir türlü kapımızı çalmayan ilkbaharın ayağına kendim gitmeye karar verip düştüm Alaçatı yollarına…

Devamı İçin
Gurme, Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Safranbolu: Bin Yıllık Tarihin Sadık Bekçisi

Daracık sokaklar arasında birbirinden muhteşem hikayeler saklayan, zengin tarihini her gün bambaşka bir ışıkla parlatan bir güzellikler diyarıdır Safranbolu. Her köşe başında tarihe meydan okuyan konakları, her adımda selamını esirgemeyen sımsıcak insanları ve enfes mutfağının baş tacı safranıyla misafirlerini geçmiş yaşamlara götüren esrarengiz bir kapıdır adeta…

Devamı İçin
Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Doğanın En Güzel Yüzünü Gösterdiği Yerde… Santorini’de…

Hikaye bundan yaklaşık 2600 yıl öncesine dayanıyor ve son yılların gözde aşk adası Santorini, o zamanlarda büyük bir patlamaya sahne oluyor. Aslında hikayenin bu kısmı biraz hüzünlü. Ancak yıllar içinde Minos Patlaması’nın yaralarını güzelliğiyle saran Santorini, şimdilerde kartpostal karelerini süsleyen muhteşemliğiyle çıkıyorsa karşımıza sizce de başından geçen onca şeye değmez mi?

Devamı İçin
Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Sabahın İlk Işıkları Hazar’da, Güneşin Son Oyunları Nemrut’ta İzlenir!

Güneydoğu Günlükleri – 3

Hazar Gölü efsanesi neden bu kadar ünlüdür? Peki, her yıl yüz binlerce insan, güneşin son ışıklarını yakalamak için neden Nemrut Dağı’na çıkar hiç düşündünüz mü? Ülke sınırlarının doğusuna doğru gittiğinizde karşılaştığınız tüm kapıların ardında bambaşka manzaralar var. O manzaraların ardında ise esrarengiz hikayeler… Sadece o hikayelerin kahramanlarıyla tanışmak için bile düşülür günlerce süren o uzun yollara…

Devamı İçin