Covid-19 önlemleri kapsamında bir süredir sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş ve üstü vatandaşların 21 Mayıs itibariyle yolculuk yapmalarına izin verildi. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan “65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi” konulu genelgede, bu yolculuklar için seyahat izin belgesi alınması gerektiği belirtildi.

İşte 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için verilen seyahat izin belgesi hakkındaki detaylar…

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlar Seyahat Edebilir mi?

İç İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgeye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar seyahat izin belgesi almak ve tek yönlü şekilde gidecekleri yerde en az bir ay kalmak kaydıyla seyahat edebilirler. Tatil amaçlı yapılan seyahatlerde ise rezervasyon belgesi ve kira sözleşmesi gibi belgelerin ibraz edilmesi koşuluyla gidilen yerde 1 ay konaklama şartı aranmıyor.

65 Yaş Üstü İçin Seyahat İzni Nereden ve Nasıl Alınır?

65 yaş ve üzeri için seyahat izin belgesi 2 şekilde alınıyor.

1) Alo 199 Vefa Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

2) e-Devlet üzerinden birkaç adımı tamamlayarak izin belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru tamamlandığında ise başvuru durumu size bir SMS ile iletiliyor.

e-Devlet Üzerinden 65 Yaş Üstü İçin Seyahat İzni Nasıl Alınır?

  • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra İç İşleri Bakanlığı e-Başvuru sayfasına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Bu alan üzerinden Başvuru Türü olarak Seyahat İzin İşlemleri’ni, Belge Türü olarak ise eğer otel konaklaması için kullanacaksanız “Turizm Amaçlı Seyahat İzni Verilmesi” başlığını seçmeniz gerekiyor. (Diğer seyahatler içinse seyahat durumuna uygun başlığı seçmelisiniz.)
  • Bu işlemlerin ardından açılan ekranda ilgili alanları doğru şekilde doldurduktan sonra sizden istenen belgeleri sisteme yüklemeniz gerekiyor.
  • Tüm bilgilerin girişini yaptıktan sonra başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Kaç Gün Geçerli?

İç İşleri Bakanlığının yayımladığı genelge kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar, seyahat izin belgesi almak kaydıyla seyahate çıkabiliyor. Genelgeye göre seyahat izin belgesi ile yolculuk yapan vatandaşların, gidecekleri şehirde en az 1 ay kalması gerekiyor. Ancak otel rezervasyonu olanlar, konaklama belgesini ibraz etmeleri koşuluyla gittikleri yerde tatil süresince kalıp konaklamaları bitince geri dönebiliyorlar.

65 Yaş ve Üzeri Seyahat İzni Olanların HES Kodu Alması Gerekiyor mu?

Toplu taşıma kullanan tüm vatandaşların, bilet satın alabilmesi ve seyahat takiplerinin yapılabilmesi için HES Kodu alması zorunlu. Bu sebeple toplu taşıma ile seyahat edecek 65 yaş ve üzeri vatandaşların da seyahat izin belgesinin yanı sıra HES Kodu alması gerekiyor.

Seyahat İznindeki İstisnai Durumlar

İç İşleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlara izin verilmesi konusunda bazı istisnai koşullar bulunuyor. Bu koşullar kapsamında 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastaları seyahat izin belgesi talebinde bulunamayacaklar.

Yorumlar