Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid-19 salgınını önlemek için İç İşleri Bakanlığı bir dizi önlem aldı. Bu önlemler kapsamında bakanlık tarafından, şehirler arası yolculuğun kısıtlanmasına yönelik bir uygulama getirildiği yönünde bir açıklama yapıldı. Bu yeni uygulamayla birlikte şehirler arası yolculuk ancak seyahat izin belgesi ile yapılmaya başlandı.

Biz de Seyahat İzin Belgesi almak isteyenler için seyahat izin belgesi nereden, nasıl alınır gibi merak edilen tüm soruları yanıtladık. İşte seyahat izin belgesi hakkında aradığınız tüm soruların cevapları…

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla şehirler arası ulaşımın kısıtlanması kapsamında, bazı sebeplerle şehir dışına çıkması gerekenlerin özel bir izin alınması gerekiyor. 6009 sayılı genelgeye göre devletin belirlediği kanallar üzerinden alınan bu izin belgesine, seyahat izin belgesi ya da yol izin belgesi deniyor.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Şehir dışına çıkması gerekenlere belirli koşullar altında verilen seyahat izin belgesini, birkaç yoldan temin etmek mümkün. Seyahat izin belgesini ikamet ettiğiniz ilçeye bağlı valilik veya kaymakamlıktan, Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla ya da e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesini almak için e-Devlet üzerinden belirtilen işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Yol izni belgesini alabileceğiniz sayfaya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Linki tıkladığınızda açılan ekranın sağ üst köşesindeki alandan Yeni Başvuru yazan alanı tıklamanız gerekiyor.

Bu butonu tıkladıktan sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor;

  • Açılan sayfa üzerinden Başvuru Türü seçeneğinden “Seyahat İzin İşlemleri”ni seçmelisiniz. Seçimi yaptığınızda alt kutudan “Otobüs Seyahat İzni” ya da “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi” şeklinde 2 seçenek çıkıyor. Bu alandan seçiminizi yapmalısınız. Bu seçimden sonra bulunduğunuz ili seçmeniz gerekiyor.
  • Seçim sonrası alttaki alan üzerinden sizden istenen kişisel bilgileri eksiksiz doldurmalısınız.
  • İstenen bilgilerin girişini yaptıktan sonra sayfanın altında yer alan başvur butonunu tıklayarak seyahat izin belgesi başvurusunu tamamlayabilirsiniz.
  • Bu adımlardan sonra başvurunuzun başarıyla tamamlandığına dair onay mesajı ile doğrulanacaktır.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve uygun görülmesi halinde telefonunuza “Başvuru kabul edilmiştir” şeklinde bir bilgilendirme yapılacaktır. Başvurunuzun kabul edilmemesi halinde ise “Başvuru reddedilmiştir” şeklinde bir bilgi mesajı gelecektir. Yol izni verilmesi halinde otobüs ile seyahat etmek isterseniz kalkış otogarında yer alan başvuru masalarına gelen SMS’i göstererek seyahat izin belgesini alabilirsiniz.

Kendi aracınızla seyahat etmeniz durumunda ise başvurduğunuz kaymakamlıktaki Seyahat İzni Başvuru Masası’na giderek TC kimlik numaranızla beraber seyahat izin belgenizi alabilirsiniz. Yol boyunca güvenlik ekiplerinin talep etmesi halinde belgeyi göstermeniz gerekir

Kimler Seyahat İzin Belgesini Alabilir?

Ulaşım kısıtlaması sürecinde seyahat izin belgesi almak isterseniz belirli koşullar altında başvuru yapabilirsiniz. Seyahat izin belgesi alabilecek kişilerin açıklanan genelgeye göre belirli özelliklere sahip olması gerekiyor.

Seyahat izin belgesi alabilecek kişiler ise şöyle;

  • Son 5 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler,
  • Belgelenebilir olması halinde, eşinin ya da kendisinin birinci dereceden yakını vefat edenler veya ağır hastalığı olanlar,
  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen hastalar,
  • Kovit-19 sebebiyle ölümler haricinde 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze işlemlerine refakat edecek olanlar,
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak terhis olanlar,
  • Yurt dışı seyahatleri dönüşünde belirtilen karantina süresini dolduranlar.

 Şehir Dışına Çıkmak Yasak Mı? Yasak Hangi Şehirlerde Uygulanıyor?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede; 30 büyük şehir ile Zonguldak için giriş ve çıkış yapılmasının yasaklandığı açıklandı. Bu şehirlerin birbiri arasında ve bu şehirlerle diğer şehirler arasında ulaşım yasak olarak belirlendi. Salgın süreci ile alınan bu ulaşım kısıtlamasının ise 3 Mayıs’ta sona ereceği söyleniyor.

Seyahat Kısıtlamasında İstisnai Durumlar

Seyahat kısıtlamasında, bazı meslek grupları için ulaşımda istisnalar sağlanıyor. Örneğin, ticari faaliyetlerin ve ihtiyaçların devamının sağlanabilmesi amacıyla gerekli ürünlerin ve gıdaların taşımasını yapan görevliler, çalıştıkları firmanın irsaliye ve fatura gibi belgeleri ile SSK kaydı ve görev belgesi ibraz ederek belgesiz ulaşım sağlayabiliyorlar.

Seyahat Yasağı ne zaman kalkacak?

İç İşleri Bakanlığı tarafından 4 Mayıs saat 00.00 itibariyle sona ereceği açıklanan seyahat kısıtlaması ile ilgili en doğru ve güncel bilgileri bakanlığın sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Bakanlıktan yapılan son açıklamaya göre ise Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla için yasağın kalktığı bildirildi.

Uçuş Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla uygulanan yasaklar sebebiyle durdurulan uçuşların ne zaman başlayacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Türk Hava Yolları yetkilileri, uçuşların haziran ayı başına kadar ertelendiğini açıkladı. Pegasus Hava Yolları’ndan ise uçuşların 15 Mayıs’a kadar ertelendiği şekilde bir açıklama geldi. Farklı hava yolu şirketlerinden ise zaman zaman benzer açıklamalar yapılıyor.

Oteller Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla alınan önlemler kapsamında kapatılan otellerin ne zaman açılacağına dair yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak dünyada ilk kez uygulanacak bir sertifikasyon sistemi ile belirli şartları sağlayan otellerin kademeli olarak açılması planlanıyor.

06.05.2020

Verilen bilgilerin güncelliği yayımlandığı gün için geçerlidir. Bakanlık tarafından yapılan uygulama değişikliklerinden Etstur sorumlu değildir. Konula ilgili son güncellemeleri İç İşleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi uygulaması, 1 Haziran Pazartesi günü itibariyle uygulamadan kaldırılmıştır. 

Yorumlar