Büyülü Kuzey Işıkları’nın İzinde İskandinavya

Dünyanın en gizemli doğa olaylarından birisine tanıklık etmek için çölleri aşmanız, Afrika’da maceraya atılmanız ya da yağmur ormanlarında kaybolmanız gerekmiyor.

İskandinav ülkelerinin belli yerlerinden yılda iki kez izleyebileceğiniz Kuzey Işıkları, dünyanın pek çok değişik ülkesinden turistleri kendine çekiyor.

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan ve bilimsel adı Aurora Borealis olan bu optik mucize, dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların birbiriyle etkileşimi sonucu gökyüzünde meyana gelen doğal ışımalardır.

Kuzey Işıkları her sene önce mart ve nisan arasında, ardından (ve daha görkemli şekilde) eylül ve ekim arasında kendini gösteriyor.

Peki bu Kuzey Işıkları büyüsünde Kuzey Avrupa Turları’nda sizi neler bekliyor!

İlk Şaşıran Biz Değiliz!

Kuzey ışıkları taa Galileo’dan beri bilinen, hayranlık duyulan ve açıklanmaya çalışılan bir olgu. Manyetik yüklü parçacıkların solar rüzgarın etkisiyle atmosferden giriş yaparlarken oluştuğu düşünülen bu mucizeye tanıklık etmek çok kolay değil. Bilim bu ışıkların nedenini tartışadursun, biz üzümü yiyip bağını sormamak üzere yola çıkalım.

lets-go-kuzey-isiklari-1-825x600

Nerelerde Görülüyor?

Kuzey ışıkları en çok Norveç’in gözlerden uzak bölgelerinden, muhteşem kıyı şeridine ve ülkenin en Kuzey ucuna kadar giden hat üzerinde gözlemleniyor.

Bu bölge Sibirya ve Alaska ile aynı enlemde olmasına rağmen, Körfez Akıntısı etkisiyle Kutuplar’da en uzun buzsuz geçişin oluştuğu bölgededir. Dolayısıyla İskandinav ülkelerini kapsayan bir gemi turu ile doğru zamanda bu rotada bulunursanız, işte bu doğa harikasına tanık olmanız çok muhtemel.

Eğlence Bunun Neresinde?

Tur boyunca birçok sıra dışı aktivite sizi bekliyor. Gündüzleri kar motoruyla keşif gezileri yapılabilir, Sami’lerin hayatına yakından bakabilir, ya da çok popüler bir aktivite olan King Crab Safari’ye katılabilirsiniz.

Ren geyiği kızağı ile orman gezisi yapmak ve kızak köpeklerinin çektiği arabayı sürmek hayat boyu unutamayacağınız anılara dönüşebilir. Geceleri ise eğer doğru zamanda doğru yerdeyseniz Kuzey Işıkları’nı seyredebilir, yerel bir kütük kulübede ya da Sami çadırında konaklayabilirsiniz.

lets-go-kuzey-isiklari-3-825x600

Valizinizde Mutlaka Bulunması Gerekenler

Amacımız Kuzey Işıkları’nı kovalamak olduğuna göre başrolde kameranız olmalı. Eğer bu geziden sanat eseri niteliğinde fotoğraflarla dönmek istiyorsanız listeye teleobjektifi de eklemenizde fayda var.

Kuzey Avrupa ikliminin iyimser bir ifadeyle soğuk, gerçekçi bir yaklaşımla ise kutup iklimi olduğunu göz önünde tutarak termal çamaşırlarınızı almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

lets-go-kuzey-isiklari-2-825x600

Büyülü kuzey ışıkları, soğuğu ve kendine özgü kültürü ile İskandinavya Turları sizi bekliyor.

Yorumlar