Binlerce yıllık bir tarihle harmanlanmış bir şehir, Gaziantep. Üzerinde taşıdığı değerlerle, sahip olduğu kültür mirasıyla dünyanın en değerli topraklarından biri…

Güneydoğu’nun zenginliklerine tanık olun ve Gaziantep’te gezilecek yerler listenizi itinayla oluşturun diye sizler için küçük bir rehber derledik. Leziz bir Antep sofrasında çektiğiniz fotoğrafları gözden geçirirken görülecek yerler listenizi de yanı başınızda bulundurun.

Ne kadar gezerseniz gezin, burada yapılan keşifler hiç bitmiyor.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep Zeugma Müzesi

Gaziantep’te görülmesi gereken yerlerin başında gelen Zeugma Müzesi’nin kapısından girer girmez buranın neden dünyanın sayılı müzelerinden biri olduğunu hemen anlayacaksınız. Yaklaşık 30.000 metrekarelik bir alana yayılan müze, 3 bölümden oluşuyor. Geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzede; 2748 metrekarelik bir mozaik koleksiyonu, 140 metrekarelik duvar resmi, sayısız heykel ve 20 sütun bulunuyor. Eserlerin büyük bir bölümünün Roma ve geç antik dönemine ait olduğu biliniyor.

Gaziantep Zeugma Müzesi: Çingene Kız Mozaiği

Müze içerisindeki en değerli eser ise şüphesiz Çingene Kız Mozaiği. Mozaikte yer alan kişi hakkında çeşitli söylentiler bulunuyor. Yer Tanrıçası Gaia’ya ait olduğu düşünülen figür için bazı araştırmacılar da Büyük İskender’e ait olduğunu söylüyor. Zeugma Müzesi’nde çocuklar için oyun alanının olması ise anne babaların rahatlıkla gezmelerine olanak sağlıyor.

Dülük

Antik yerleşim yerleri dendi mi, akla ilk mağaralar gelir elbette. Bu mağaraların en eskilerinden biri de Gaziantep’te bulunuyor. Dülük Köyü’nde, 30-40 bin yıl önce yaşamış olan insanların barındığı bu mağaraların arasında eski bir yeraltı tapınağı ile de karşılaşacaksınız. Antik dönemde önemli ticaret yollarının yakınında olduğu bilinen şehirde, gördükleriniz karşısında büyüleneceksiniz.

Gezinizi bitirdikten sonra Dülükbaba Mesire Yeri’nde, sedir ağaçlarının gölgesinde piknik yapmak da tatilinize keyif katabilir. Bizden söylemesi!

Rumkale

Eğer Gaziantep’te birkaç gün geçirmeye kararlıysanız Rumkaleyi de gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Nizip ilçesinde yer alan Rumkale, Roma ve Orta Çağ’dan kalma kalıntıların yer aldığı bir yarımada aslında. Yarımada üzerinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı ile birlikte birçok kalıntı bulunuyor.

Hz. İsa’nın havarilerinden olan Johannes’in İncil’i çoğalttığı yer olarak rivayet edilen Rumkale’de, zaman içinde sular altında kalmış antik bir uygarlığın kalıntıları bulunuyor. Bu antik kenti gezmek için tekne kiralayabilir ya da günün belirli saatlerinde düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Rumkale

Yesemek Açık Hava Müzesi

Bu sefer de Hititler’e misafir oluyoruz. Yasemek Açık Hava Müzesi, Hititler’den kalma birçok eseri bünyesinde barındırıyor. Tarihi eserler arasında birçok heykel ve bir de taş ocağı bulunuyor.

1890 yılında Alman Doğu Araştırmaları Kurumu tarafından yapılan araştırmalarla dikkat çeken Yesemek’teki kazılar, 60’lı yıllarla beraber Türkiye tarafından yapıyor. İçeride 300’den fazla heykel bulunması sebebiyle açık hava müzesine dönüştürülmesine karar verilen Yesemek, 2012 yılından beri de UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde.

 

Ömeriye Camii

Halife Hz. Ömer’in torunu Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz’in yaptırdığı düşünülen bu camii, Gaziantep’in en eski camisi. 1200’lü yıllara dayanan tarihi, eşsiz taş işçiliği örnekleri ile cami Gaziantep’te kesinlikle ziyaret edilmesi gereken manevi merkezlerden biri.

Diğer adı Ömereyn olan caminin açılır kapanır minberi ise Ömeriye Camii’ni diğerlerinden farklı kılıyor. Minber, görevini tamamladıktan sonra raylar üzerindeki bir mekanizma ile duvarlar arasındaki yerine tekrar sabitleniyor.

 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep’e gidip de Antep mutfağına hayran kalmayan birini gösterebilir misiniz?

İşte bu hayranlığınızı besleyecek, hatta evinizdeki sofralara kadar taşıyacak değerli bir varlığı var Mutfak Müzesi’nin. Çünkü burada sadece Antep mutfağı kültürünün zarif bir sergisine tanık olmakla kalmayacak, aynı zamanda yemeklerin nasıl yapıldığını da göreceksiniz.

Bakırcılar Çarşısı

500 yıllık tarihin dükkanları arasında süzülüp dolaştığı, zanaatını korumuş ustaların ellerinden çıkma eşsiz bakır eşyaların parıltısına kendinizi bırakın. El işlemeciliğinin hala capcanlı bir şekilde sürdürüldüğü bu dükkanların arasında, dünyanın sayılı çarşılarından birinde gezindiğinizi bilmek gerçekten etkileyici.

Gaziantep’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Bakırcılar Çarşısı’nda keyifli bir turun tadını çıkarmanın yanı sıra burada, Gaziantep seyahatinizi hatırlatacak şeyler de satın alabilirsiniz.

 

Tarihi Bey Mahallesi

Gaziantep’in ünlü noktalarından Tarihi Bey Mahallesi, aslen Selanik doğumlu olan Atatürk’ün resmi nüfusta kayıtlı olduğu yer. Bu mahallede 1500’lü yıllardan kalan pek çok taş ev bulunuyor.

Gaziantep’in dinler beşiği olmasında büyük bir rol oynayan mahalle, 20. yüzyıla kadar Müslümanlar ile Ermenilerin bir arada yaşamasıyla biliniyor. Günümüzde pek çok restoran ve kafe bulunan mahallede; Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Etnografya Müzesi ve Hamam Müzesi bulunuyor.

Atatürk Anı Müzesi

Atatürk’ün Gaziantep nüfusuna kaydolmasından ve her yıl burayı düzenli olarak ziyaret etmesinin ardından Bey Mahallesi’nde, Konukoğlu Ailesi’ne ait bir ev müzeye dönüştürülüyor.

Geleneksel bir Antep evi olan müzenin avlusunda, Atatürk’ün nüfus kaydını gösteren bir cüzdan örneği ve Gaziantep’e verilen İstiklal Madalyası’nı görebilirsiniz. Müze içerisinde kapsamlı bir Atatürk araştırması ve Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kullandığı eşyaları görmeniz mümkün.

Almacı Pazarı

Günümüzde Elmacı Pazarı olarak da bilinen Almacı Pazarı, Gaziantep’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Antep’in medarı iftiharı fıstığın en tazesini burada bulabilirsiniz. Pazar içerisinde envai çeşit kuruyemiş ve kuru gıda bulunuyor. Antep’e özgü bir alışveriş yapmak için bu pazardan daha iyi bir seçenek olmaz bize göre…

İçeride kuru gıdaların yanı sıra bakır ürünler de bulunuyor. Ancak bir şey alırken birkaç dükkana sorup pazarlık yapmanızda fayda var. Pazar içerisindeki dükkanlarda fiyatlar oldukça değişkenlik gösteriyor çünkü.

Gaziantep Botanik Bahçesi

Yeşili seviyorsanız Gaziantep Botanik Bahçesi’ni Gaziantep’te gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 2009 yılında açılan botanik parkı, Gaziantep’in ilk botanik parkı olma özelliğini taşıyor. Türkiye florasına ait birçok bitkiyi görebileceğiniz park içerisinde gölet de bulunuyor. Akşam saatlerine kadar açık olan parkı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

Bir zamanlar şehri koruma görevi üstlenmişken, restore edilip müze olarak ziyarete açılmış. Tarihi ise oldukça eski. Bizi tam 4 bin yıl öncesine götüren bir mazisi var Gaziantep Kalesi’nin. İçerideki Kurtuluş Savaşı canlandırmaları ise, Gaziantep’in “Gazi”liğine yakışır bir nitelikte.

Yaklaşık 6000 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen kalenin, kimler tarafından yapıldığı ise bilinmiyor. Günümüzde 12 gözetleme kulesinin göründüğü kale için Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde 36 ayrı burç olduğu yazıyor. 

 

Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Sizi Türkiye’nin ilk cam eserleri müzesi ile tanıştıralım! Eğer cam sanatına merakınız varsa Gaziantep’e yolunuz düştüğünde Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. İçeride tarihi Tunç Çağı’ndan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan pek çok cam ve toprak eser bulunuyor.

Müze içerisinde atölyeler de yapılıyor. Eğer cam ya da seramik konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız önceden yer ayırtmak kaydıyla bu atölyelere katılabilir, Gaziantep gezinize keyif katabilirsiniz.

Zincirli Bedesten Çarşısı

17. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yapılan Zincirli Bedesten Çarşısı, Gaziantep’te alışveriş yapabileceğiniz en keyifli noktalardan. Kara Basamak Bedesteni olarak da bilinen çarşı içerisinde baharatlar, kuru gıdalar ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar bulunuyor. Buradan Gaziantep seyahatinizi anımsatacak pek çok şey alabilirsiniz.

Zincirli Bedesten Çarşısı’nın günümüzde faaliyet gösteren sayılı bedestenlerden biri olması sebebiyle çarşıyı görmeden Gaziantep’ten dönülmemesi gerektiğini hatırlatmamızda fayda var.

Tahmis Kahvesi

Gaziantep’e giden herkesin mutlaka bir kahve içmek için soluğu aldığı Tahmis Kahvesi’ni ziyaret etmeden Antep’ten dönülmez!

1635 yılında açıldığı söylenen Tahmis Kahvesi’nde; zahter çayı, dibek kahvesi ve geleneksel Türk kahvesi oldukça meşhur. Gaziantep’in ruhunu yansıtan otantik atmosferiyle dikkat çeken Tahmis’in açık ve kapalı alanları bulunuyor. Eğer geziniz sırasında biraz soluklanmak istiyorsanız çayınızı ya da kahvenizi burada içebilir, Instagram hesabınızda paylaşmak üzere sayısız kare çekebilirsiniz.

 

Yorumlar