Edirne'de Görülmesi Gereken 22 Yer

Boylu boyunca uzanan kervansarayları, Osmanlı Dönemi’ne ışık tutan gösterişli camileri, tarihi hamamları ve sıcak insanlarıyla Edirne, Trakya Bölgesi’nin en sevilen köşelerinden biri…

Tarihi zenginliği ve doğal güzelliği ile her ziyaretinizde bambaşka bir deneyim yaşatan şehir herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken en özel şehirlerden. Şehri ziyaret edenlerin görmesi gereken yerlerin ise bir sınırı yok!

Eğer siz de yakın zamanda bir Edirne ziyareti planlıyorsanız sizin için derlediğimiz Edirne’de gezilecek yerler listesine göz atmadan yola çıkmayın!

Edirne’de Gezilecek Tarihi Yerler

1. Enez Kalesi

Yüksek bir tepe üzerinde yer alan Enez Kalesi’nin yapım yılı tam olarak bilinmese de duvarlarında kullanılan yapı malzemeleri yapının Bizans dönemi öncesinde yapıldığına işaret ediyor. Tarihçi Prokopios’e göre Balkanlardan gelen tehlikeleri önlemek amacıyla yapılan kalenin, bazı kaynaklara göre MS. VI. yüzyılda Iustinianus tarafından onarıldığı söyleniyor. Edirne’nin Keşan’a bağlı sahil bölgesi Enez’de yer alan yapıyı, Edirne ziyaretinize ekleyeceğiniz bir Enez kaçışı sırasında görebilirsiniz.

2. Hıdırlık Tabyası

Balkan Harbi sırasında Edirne’nin savunması için önemli bir rol oynayan Hıdırlık Tabyası da Edirne’de görmeniz gereken yerlerden biri. Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın karargahı olan tabya, yakın tarih meraklıları tarafından büyük ilgi görüyor.

Hıdırlık Tepesi, Edirne Hıdırlık Tabyası

Balkan Harbi sırasında savunma amacıyla yapılan Hıdırlık Tabyası…

3. Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne merkezinde yer alan Rüstempaşa Kervansarayı, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Rüstempaşa tarafından Osmanlı mimarisinin ustası Mimar Sinan’a yaptırılan kervansarayın içerisinde, dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar bulunuyor. Revaklı avlularıyla dikkat çeken yapı, 1972 yılında renove edilerek otel olarak hizmet vermeye başlıyor. 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü alan Kervansaray, ulaşıma da elverişli konumu ile Edirne’de görülecek yerler listesine mutlaka eklenmeli!

4. Sweti George Bulgar Kilisesi

Edirne’nin Kıyık mevkiinde yer alan Sweti George Bulgar Kilisesi’nin 1880 yılında yaptırıldığı biliniyor. Daha önce burada bulunan bir kilisenin bazı tablolarına ev sahipliği yapan kilise, halk arasında Bulgar Kilisesi olarak biliniyor. Günümüzde de ibadete açık olan kilise, sabah 10.00 itibariyle ziyarete açılıyor.

5. Meriç Köprüsü

Abdülmecit tarafından yaptırılan Meriç (Mecidiye) Köprüsü; Edirne-Karağaç yolunda Meriç Nehri üzerinde yer alıyor. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri bulunuyor. Ortasında mermerden bir yazıt köşkü olan köprü, Edirne’nin sembollerinden biri olmasının yanı sıra Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprü örneklerinden de biri.

Mecidiye Köprüsü, Edirne Meriç Köprüsü

Yapımına 1842 yılında başlanan Meriç Köprüsü, Edirne’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

6. Hacı Adil Bey Çeşmesi

Meriç Köprüsü ziyaretinizin ardından köprü bitimindeki Hacı Adil Bey Çeşmesi’ni de görmeyi unutmayın. 19o4 yılında Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan yapının çizimini Edirne Evkaf Müdürü Sadrettin Bey ile Dr. Rıfat Osman’ın çizdiği biliniyor. Barok tarzdaki çeşmenin, Hacı Adil Bey’in Istranca Dağları’nda Bulgar eşkıyalarca şehit edilen oğlunun anısına yaptırdığı söyleniyor.

7. Beyazıd Köprüsü

Edirne’nin en gösterişli köprülerinden biri olan Beyazıd Köprüsü’nün yapımına Mimar Hayrettin tarafından 1488 yılında başlandığı biliniyor. 78 metre uzunluğundaki köprünün yanında ise Yalnızgöz Köprüsü bulunuyor. Edirne ziyaretiniz sırasında bu iki köprüyü de ziyaret edip Osmanlı tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

8. Edirne Büyük Sinagogu

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın ise en büyük üçüncü sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nun, Avrupa’daki baskılardan kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Seferad Cemaati aracılığı ile 1942 yılında yaptırıldığı biliniyor. 1983 yılına kadar faaliyette olan sinagog bir dönem kullanılmasa da 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek yeniden ibadete açıldı.

Edirne’de Görülmesi Gereken Camiler

1. Selimiye Camii

Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan Selimiye Camii, Edirne’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı caminin yapımına, 1568 yılında başlandığı biliniyor. Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği cami, 8 dayanaklı cami planının da en başarılı örneği. Mimarisiyle olduğu kadar taş, mermer, çini ve ahşap sedef gibi süsleme sanatlarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen caminin geniş dış avlusunda; Darül-Sübyan, Darül-Kur’a ve Darül-Hadis yapıları bulunuyor.

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, Edirne’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden…

2. Eski Camii

Edirne’nin merkezinde yer alan Eski Camii de Edirne’de ziyaret edebileceğiniz en önemli camilerden biri. Yan kapısı üzerinde bulunan kitâbeye göre; mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim. Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan en eski anıtsal yapı olan caminin yapımına 1403 yılında Sultan Süleyman döneminde başlansa da 1414 yılında Çelebi Sultan Mehmet döneminde bitiriliyor.

3. Üç Şerefeli Cami

Sultan II. Murat tarafından yaptırılan Üç Şerefeli Camii, İslam dünyasının en önemli ibadethanelerinden biri. 1443-1447 yılları arasında yapıldığı bilinen cami, Selçuklu mimarisindeki çok kubbeli dönemden tek Kubbeli döneme geçişin de ilk örneklerinden. Selimiye Camii yapılana kadar en büyük minarelere sahip olan cami, kubbelerinde orijinal kalem işleri ve renkli camları ile Edirne’de mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

4. Muradiye Camii

Mimarının kim olduğu hakkında kesin bir bilgi olamayan Muradiye Camii, Edirne’nin en güzel camilerinden biri. Sultan II. Murat tarafından yaptırılan cami, Bursa Muradiye Camii’nin planının daha küçük ölçülerdeki tekrar edilmesi ile öne çıkıyor. Çini işlemeleri ile göz kamaştıran camiyi Muradiye Mahallesi’nde görebilirsiniz.

Edirne Muradiye Camii

Bursa’daki Muradiye Cami’nden ilham alınarak yapılan Edirne Muradiye Camii…

Edirne’nin Turistik Merkezleri

1. Kırkpınar Er Meydanı

Edirne seyahatiniz temmuz ayına denk geliyorsa şanslı sayılırsınız! Her yıl temmuz ayında yapıla Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’ni izleyebilirsiniz çünkü… Hakkında çeşitli efsaneler olan Kırkpınar güreşleri Osmanlı Dönemi’nden bu yana yapılıyor. Eğer bu sıra dışı sporu tam yerinde izlemek isterseniz temmuz ayında Edirne’ye gidebilir, bu şenliğe ortak olabilirsiniz.

2. Karaağaç Tren Garı

1. Abdülhamit döneminde yapılan Karaağaç Tren Garı günümüzde, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak hizmet veriyor. İstanbul’daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılan garın mimarı ise Mimar Kemalettin Bey. Bahçesinde bir vagonun da sergilendiği Karaağaç Tren Garı’nı Edirne ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası, Edirne Karaağaç tren Garı

Edirne’nin sembolü haline gelen treni , Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası önünde görebilirsiniz.

3. Selimiye Arastası

III. Murat tarafından Selimiye Camii’ne gelir sağlamak için yaptırılan Selimiye Arastası’nın mimarı Osmanlı Dönemi’nde yapılan pek çok yapıda izi olan Davut Ağa. 256 m uzunluğunda ve 73 kemerli olan arasta günümüzde de faal olarak hizmet veriyor. Arasta içerisinde hediyelik eşyadan kıyafete kadar pek çok alternatifin yer aldığı mağazalardan alışveriş yapmak mümkün.

4. Adalet Kasrı

Edirne Sarayı’nın ayakta kalan tek parçası olan Adalet Kasrı, Sarayiçi semtinde yer alıyor. Saraya Kanuni Sultan Süleyman zamanında ekletilen yapıda, padişahın ünlü kanunlarını yazdığı söyleniyor. Osmanlı tarihine ilginiz varsa Edirne Sarayı’na ait bu güzel yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

5. Edirne Kent Ormanı

Meriç Irmağı kıyısında yer alan Edirne Kent Ormanı, Trakya’nın en büyük yeşil alanlarından biri. Karaağaç Mahallesi’nde yer alan Kent Ormanı, Edirnelilerin de hafta sonu tatillerinde sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer. İçerisinde çeşit çeşit ağaçların yer aldığı ormanda pek çok kahvaltı salonu da hizmet veriyor. Güne yeşillikler arasında harika bir başlangıç yapmak isterseniz bu restoranlardan birini seçebilir, harika bir kahvaltının ardından orman içerisinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

6. Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne’nin en kalabalık noktalarından biri olan Saraçlar Caddesi, şehrin kalbi olarak kabul ediliyor. 2008 yılında araç trafiğine kapatılan caddede pek çok mağaza, kafe ve şekerleme dükkanı yer alıyor. Edirne ziyaretiniz sırasında mutlaka gezmeniz gereken cadde üzerinde yılın belirli zamanlarında sergiler de açılıp konserler de veriliyor. Eğer bu döneme denk gelirseniz Edirne tatilinize keyifli bir deneyim de katabilirsiniz.

Hepsini gezdiyseniz karnınız açıkmış olmalı, meşhur Edirne lezzetlerini öğrenmek için buraya tıklayın!

Edirne’nin Plajları

1. Enez Sahili

Edirne’de denize girebileceğiniz pek çok sahilin olduğunu biliyor muydunuz? Birçoğu Keşan ilçesine bağlı olan Edirne plajlarında, yaz boyunca denize girip, sıcak kumsallarda güneşlenebilirsiniz. Bu plajların başında ise Enez Sahili geliyor. Eğer Edirne ziyaretiniz yaz aylarına denk geldiyse bir gününüzü bu Enez’e ayırabilir, serin suların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Edirne Otogarı’ndan yaz aylarında, sabah erken saatlerde Enez’e giden otobüsler olduğunu da buraya not düşelim.

2. Yayla Sahili

Keşan’a bağlı olan şirin mi şirin bir tatil beldesi Yayla Sahili… Doğal güzelliğinin bozulmadığı sahil kenarı, Edirneliler ve Keşanlılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ters akıntı sebebiyle deniz suyunun bir hayli temiz olduğu Yayla’yı, Edirne tatilinizi uzun tuttuysanız siz de mutlaka görmelisiniz. Hatta bir balıkçı limanına da ev sahipliği yapan Yayla Sahili’ni ziyaret ederseniz balıkçı motorlarından birine atlayıp Saros Körfezi’ni de turlayabilirsiniz.

3. Erikli Plajı

Edirne’de deniz girebileceğiniz en güzel sahillerden biri de Erikli Plajı. Edirne’den yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Erikli Sahili’ne yaz boyunca kolaylıkla otobüs bulabilirsiniz. Diğer Edirne plajlarına göre daha canlı olan  Erikli’de, gece hayatı da bir hayli hareketli. Temiz deniz suyu ile dikkat çeken sahilin çevresinde ise pek çok koy bulunuyor.

Erikli Sahili, Edirne Erikli, Erikli Plajı

Eğlenceli gece yaşamı ve temiz plajıyla Erikli Sahili, Edirne’nin en popüler tatil merkezlerinden…

4. İbrice Koyu

Keşan Belediyesi’ne bağlı Mecidiye Köyü’nde yer alan İbrice Koyu, Saros Körfezi’nin en özel noktalarından biri. Kendi kendini temizleme özelliği ile bilinen Saros Körfezi’nin bu özelliğinden nasibini alan koyda, 144 cins balık ile 78 tür deniz bitkisi yaşıyor. Sualtı zenginliği ile Kaş ve Kalkan’ı aratmayan koyda tüplü ve tüpsüz sualtı dalışları yapılıyor. Eğer dalış sporuna meraklıysanız Edirne ziyaretinize ara verip birkaç gününüzü İbrice Koyu’na ayırabilirsiniz.

Hepsini deneyimleyebilmeniz için Edirne’ye bir kaç gün ayırın. Şehirde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otellere ulaşmak için buraya tıklayın!

 

Yorumlar