“Mardin’de ne yenir?” diye merak ediyorsanız, bilin ki yenilecek şeyler saymakla bitmez. Eskiden kervan yollarının kesiştiği bir noktada yer aldığı için Mardin’in yemek kültürü oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiş. Gelin beraber Mardin’in zengin mutfağının kapılarını aralayalım.

Mardin’de ne yenir?

Mardin’in En Meşhuru: Kaburga Dolması

Kaburga dolması Mardin’in yöresel tatlarından biri.

 1. Kaburga tarağıyla etinin arası açılır ve içerisine bulgur, sıvı yağ, kuru nane, tuz ve maydanoz konulur.
 2. Sonrasında açılan kısım ip ile dikilir.
 3. Salça ve yoğurt beraber karıştırılır ve kaburganın üzerine sürülür.
 4. Kızgın yağda çevrilerek her yeri mühürlenen kaburgaya biraz su ve tuz eklenir.
 5. 2-3 saat pişirildikten sonra hazır olan kaburga dolması, gerçekten de bulunması zor lezzetler arasında.

Ailece veya büyük bir arkadaş grubu olarak gidiyorsanız, kuzuyu özel olarak sipariş vermeniz mümkün.

2. Mardin Çorbaları

Siz de çorba olmadan yemek yemeyen insanlardansanız, Mardin yemekleri tam size göre. Çok çeşitli çorbalardan damak tadınıza uygun olanı bulmanız oldukça mümkün. Bu çorbalara örnek verecek olursak fark ediyoruz ki birçok çorbaya kulak aşinalığımız var.

Bu çorbaların arasında;

 • Lebeniye,
 • Un çorbası,
 • Mercimek çorbası,
 • Kelle paça,
 • Nohut çorbası,
 • Çörten, 
 • Ginedir çorbası,
 • Domates çorbası bulunmakta.

Tahmin edebileceğiniz gibi çıkış yerleri Mardin olunca çorbaların lezzeti de bir başka oluyor.

Mardin Mutfağı: Mardin Çorbaları

2. Mardin İçli Köftesi

Mardin’de yenilecek şeyler arasında bulunan Mardin içli köftesi lezzetiyle büyülüyor. Haşlama ve kızartma içli köfte olarak iki şekilde bulunan içli köftelerin adları gibi yapılmaları da değişik. Haşlama içli köfteye Mardin’de “ikbebet”, kızartma içli köfteye ise “irok” deniliyor.

Mardin dışında da Mardin usulü içli köftelerin oldukça bilinmesi ise bu tadın nasıl olacağı konusunda bize bir fikir vermekte. Özellikle haşlanmış içli köftesini, yani ikbebeti mutlaka denemek lazım.

Mardin Mutfağı: Mardin İçli Köftesi

4. Dolmalar

“Mardin’de ne yenir?” sorusunun cevaplarından bir tanesi de dolma. Dolmalar sadece kaburga dolmasıyla bitmiyor. Çeşit çeşit dolma bulunan Mardin’de oldukça ilginç tatlara şahit olacaksınız. Patlıcan dolması, biber dolması ve kabak dolması gibi bilindik tatların yanı sıra güvercin dolması, tavuk dolması ve işkembe dolması gibi az bilinen tatları da denemek mümkün.

Mardin Mutfağı: Dolmalar

5. Çekirdekler

Mardin’de çerez kültürü de oldukça gelişmiş. Kervanlara ev sahipliği yapan bir şehirden beklenileceği üzere oldukça enteresan tatlar bulunmakta ve çekirdekler de bu duruma dahil.

Bildiğimiz kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeğinin yanı sıra, kavun çekirdeği ve karpuz çekirdeğinin de tüketildiği Mardin’de kavun ve karpuz çekirdeğini denemeden geçmemek lazım.

Mardin Mutfağı: Çekirdekler

Yorumlar