Sabahları şenlendiren boyoz kokulu sokakları, sakız tadının eksik olmadığı tatlıları, eğlencesi hız kesmeyen plajları ve her mevsim damakta bambaşka tatlar bırakan havasıyla Çeşme’ye doğru uzanmanın sizce de vakti gelmedi mi? Bana sorarsanız geldi de geçiyor! Hazır Ot Festivali de yaklaşırken tüm sıcaklığıyla selam çakan Çeşme’nin davetine cevap verin ve bavulları ufaktan toplamaya başlayın.

Mesela ben şimdi, geçen yıl Alaçatı Ot Festivali için gittiğim Çeşme’ye doğru yeniden ufak bir yolculuk yapacağım. Siz de gitmeden önce alıştırma yapmak isterseniz koltuklardan birini boş bırakıyorum. Buradan buyurun…

Ege'nin en güzel kıyıları...

Ege’nin en güzel kıyıları…

Alaçatı’nın Şöhretine İnatla Mütevazı Bir Ege Kasabası…

Alaçatı’yı ziyaret eden herkesin yolu mutlaka Çeşme’den de geçiyor. Tabii benim için de tam olarak böyle oldu. İyi ki Ot Festivali için kaldığım Çeşme’ye zaman ayırmışım diyorum. Yoksa hayatım boyunca denediğim en güzel dondurmayla nasıl tanışırdım!

Sakızlı kurabiye almadan Çeşme'den dönmeyin!

Sakızlı kurabiye almadan Çeşme’den dönmeyin!

Son yıllarda her geçen gün yıldızı biraz daha parlayan Alaçatı’nın aksine Çeşme hep mütevazı… Marina kısmı ışıltılı restoranlara ev sahipliği yapsa da merkez tarafında Ege’nin samimi esnafı karşılıyor bir kere sizi… En içten balıkçı da bu sokaklarda, yılların eskitemediği dondurmacı da, boyozun en hasını yapan pastaneci de! Eğer benim gibi kendinizi günün erken saatlerinde Çeşme sokaklarına atarsanız şanslısınız. Boyoz tezgahlarından dumanı üstünde bir boyoz kapabilirsiniz çünkü. Çeşme’nin ünlüsü Rumeli Pastanesi olsa da, siz başlangıcı Ege Pastanesi’nde yapın ve kendinize otlu bir boyoz ısmarlayın. Pişman olmayacağınıza söz veriyorum. Tabii ki Rumeli’ye de uğrayacağız ama sırası var! Boyoz yanında tavşankanı bir çayla midenizi mutlu ettiyseniz Çeşme keşfinin vakti geldi demektir. Nereden başlayalım? Eğlenceli Aya Yorgi plajları başka bir yazının konusu olsun. Bence bu kez sadece Çeşme’ye vakit ayıralım derim.

Ege Pastanesi'nin enfes tatları...

Ege Pastanesi’nin enfes tatları…

Keşfe Çeşme Marinası’ndan başlayabilirsiniz. Kahvaltının üzerine sade bir Türk kahvesi hiç de fena olmaz mesela… Marinadaki mekanların enfes bir manzarası var ama benim tercihimi sorarsanız Köprü Bistro’nun kahvesini deneyebilirsiniz. Kahvenin ardından marinada tur atıp, marin temalı bir alışveriş yapıp sepetinizi denizi anımsatan hediyeliklerle doldurabilirsiniz. İçinize Ege’nin temiz havasından bir nefes çektiğinize göre Çeşme’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Çeşme Kalesi ve Müzesi ile devam edebilirsiniz gezinize…

Çeşme Kalesi ziyaretçilerine enfes bir manzara vadediyor.

Çeşme Kalesi ziyaretçilerine enfes bir manzara vadediyor.

Ilıca’da Yüzme Molası…

Çeşme’yi baştan başa keşfetmek için iki gün yeterli aslında. Bu iki günde yüzmeye de bol bol vakit ayırabilirsiniz. Tabii ki Aya Yorgi plajlarına da gidebilirsiniz. Ama gürültüden uzak kalmak ve Ege’nin en özel sahiline ayak izlerinizi bırakmak isterseniz, sizi Ilıca’ya doğru alayım. Çeşme’den Alaçatı’ya giden minibüslerle yaklaşık 10 dakika içinde Ilıca Plajı’na ulaşabilirsiniz. Üstelik Çeşme’deki pek çok yere göre Ilıca’da çok daha makul fiyatlarla karşılaşacaksınız. Deniz keyfinize ara vermek içinse mutlaka Kumrucu Hüseyin’e uğrayın. Yediğiniz hiçbir kumruyla kıyaslanamayacak kadar lezzetli. Zaten kumruyla tanışmamızı sağlayan, kumruyu yaratan isim Kumrucu Hüseyin olduğuna göre daha iyisini bulmanız imkansız gibi… İşin sırrı ise gevrek ekmek ve kaşarda… Laf aramızda; Hüseyin’in peynirleri Kars’tan özel olarak geliyor.

Tadı damağınızda kalacak bir kumru denemeye hazırlanın.

Tadı damağınızda kalacak bir kumru denemeye hazırlanın.

Çeşme’de geçirdiğim 3 günden sonra benim aklımda yer eden bunlar oldu. Elbette Çeşme’de yapabileceğiniz şeyler bunlarla sınırlı değil! Ne yazık ki Çeşme benim için yarım kaldı. Bu baharın planlarında ise şimdilik başka yerler var. Kim bilir, belki yaz bitmeden belki yine kesişir yolumuz. Siz hala gitmediyseniz yaz başı mutlaka gidin derim. Hazır gitmişken, sakız kokulu sokaklara selam söyleyin. Unutmadan; “Alaçatı Ot Festivali 2018 ne zaman” diye sorarsanız, 6 Nisan için yerinizi şimdiden ayırtın!

Mağazaları, restoranları ve tekneleriyle Çeşme Marina...

Mağazaları, restoranları ve tekneleriyle Çeşme Marina…

Çeşme’de Ne, Nerede Yenir?

– İstanbul Pastanesi’nde sakızlı kurabiye,

– Rumeli Pastanesi’nde ya da Veli Usta’da Çeşme’nin alamet-i farikası sakızlı dondurma,

– Kumrucu Erol, Hüseyin ya da Şevki’de kumru,

– Yılların eskitemediği Dost Pide’de kıymalı pide yemeyi ihmal etmeyin.

Nilay Kaya

Yorumlar