Saat sabahın altı buçuğu ve ben ayaktayım. Şehirde uykulara doyamayan biriyimdir ama Koh Phangan’da uyumak yapılacak onlarca şeyden en fuzuli olanı. Başka kaç yerde sabah yüzünüzü yıkamaya giderken bir kelebekle çarpışabilirsiniz ki! Dikkat edin, kelebeklere bakacağım derken bastığınız yerleri toprak diyerek geçmemekte fayda var. Zira ada, rengarenk kelebeklere olduğu kadar yüzlerce çeşit yılana da ev sahipliği yapıyor.
koh-phangan-2 Beyaz Kumdan Fazlası Tayland’ın yüzlerce adasından biri olan Koh Phangan; Tay dilinde “kum adası” anlamına gelen “Ngan” kelimesinden türemiş. “Koh” ise “ada” demek. Phangan Adası, 1980’lerden bu yana yapılan çılgın Full Moon partileriyle tanınıyor. 125 km2’lik bu ada, dolunay zamanı dünyanın dört bir yanından gelen, çoğu sırt çantalı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Benim gibi sakin bir tatil geçirmek isteyenler Thong Sala Limanı’nın kuzeyindeki volkanik yarımada olan Sri Thanu bölgesini tercih edebilirler. Koh Phangan’ı ziyaret etmek için en uygun zaman aralık ile mart ayları arasında kalan dönem. Su seviyesi yüksek olduğundan adanın hemen hemen her noktasında yüzebilirsiniz. Nisan-haziran aylarında ise ada oldukça boş; o güzelim kumsallar suyun çekilmesiyle ıssız bataklıklara dönüşüyor. koh-phangan-3 Dövme mi Dediniz? Koh Phangan’da sıklıkla göreceğiniz manzaralardan biri kolları, bacakları bandajlı turistler. Adada en yaygın ulaşım aracı motosiklet, Taksi bulmak oldukça güç, tuktuk ise buralara hiç uğramamış gibi görünüyor. Trafik yoğun olmamasına rağmen, çoğu ilk kez motora binen turistler sık sık kaza yapıyor. Bu yara izlerine “Phangan dövmesi” deniyor, dolayısıyla dikkatli olmakta fayda var. Adanın her noktasında motosiklet veya bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar var. Tayland’a özgü 2. dövme türü de sak yant olarak bilinen kutsal dövmeler. Sak yant’lar 13. yüzyıldan günümüze kadar uzanan derin ve incelikli bir kültürün simgesi. Eski çağlarda sadece sihirli güçleri olduğuna inanılan rahipler tarafından bambu çubuklarla yapılan bu dövmeler, Tay kutsal geometrisinin sembollerini barındırıyor.  Sak yant’ın özellikle Muay Thai savaşçılarına iyi şans, yenilmezlik ve hatta kurşun geçirmezlik gibi özel güçler kattığına inanılıyor. Günümüzdeyse sadece sak yant yaptırmak için Tayland’a gelen ziyaretçilere (Angelina Jolie gibi) bile rastlamak mümkün.  Geçmişte rahipler tarafından yapılsa da adada bu kutsal dövmeleri uygun bir ücret karşılığında yapan maharetli dövme sanatçıları bulabilirsiniz. koh-phangan-5 Et Yemeyi Bıraktıracak Lezzetler Koh Phangan vejetaryen ve veganlar için tam bir cennet. Dünyanın dört bir yanından gelmiş ve adaya yerleşmiş onlarca aşçı, vegan çikolatadan humusa geniş bir yiyecek menüsü alternatifi sunuyor. Sri Thanu bölgesinde bulunan Green Garden, Orion, Eat&Co, Karma Café, Ananda Love Kitchen bunlardan sadece birkaçı. “Denizden babam çıksa yerim” diyenlerdenseniz hemen hemen her restoranda leziz deniz ürünlerini çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. koh-phangan-1 Yapmadan dönmeyin!

• Adanın en izole sahili Bottle Beach’e yürüyerek ya da sandalla gidin.

• Şnorkelle mercan resiflerini ve tropikal balıkları keşfedin, sahilde deniz kabuğu toplayın. Sualtı yaşamına meraklıysanız Chaloklum Kasabası’nda da birkaç günlük dalış kursları da bulabilirsiniz.

• Günbatımında istiridye toplayan ada yerlilerini izleyin.  Hatta mümkünse hiçbir günbatımını kaçırmayın. Selfie çubuklu turistleri görmezden gelebilirseniz Amsterdam Bar da günbatımı izlemek için şahane bir nokta.

• Hindistan cevizi suyu için, kalan kısmını kaşıkla yemeyi unutmayın. Mango shake deneyin; passion fruit ve dragon fruit da adada bol miktarda bulunuyor.

• Kürek sörfü ya da kano yaparak sahil şeridine denizden bakın.

• Yoga toplulukları tarafından yapılan bhajan’lara (ilahi Hindu şarkıları) katılın.

• The Jam Bar’da dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerin doğaçlama performanslarını dinleyin.

• Thong Sala akşam pazarındaki çeşit çeşit yiyecekle tıka basa doyun. Cumartesi akşamı giderseniz, adanın en büyük pazarına da göz atabilir, hediye alabilirsiniz.

• Kulağa komik gelecek ama pizza yiyin. Adada yaşayan İtalyan şefler sağ olsun, trüf mantarlı pizza bile bulabilirsiniz.

koh-phangan-4

• Eski bir balıkçı kasabası olan Chaloklum’da turlayın, dönüşte denizin içinden yürüyerek ulaşabileceğiniz Koh Ma’da bir günbatımı daha seyredin.

• Dövüş sporlarına meraklıysanız adada sıklıkla düzenlenen Muay Thai gösterilerine katılın. Denemek isterseniz günlük kurslar da mevcut, tabii bolca terlemeye hazırlıklı olun.

Aslı Alkan

Yorumlar