İlk yurt dışı seyahatimi şubat ayında Etstur ile Amsterdam’a yaptım. İlk yurt dışı deneyimim olmasından mıdır yoksa sokakların büyüsünden midir bilinmez, kesinlikle tekrar gelmeliyim dedim ve temmuz ayında tekrar buradayım.

amsterdam 3

Şubat ayında yoğun yağmurlar eşliğinde gezmemize rağmen çok keyif aldığım Amsterdam, temmuz ayında tam bir masallar şehri oldu benim için. Sokaklar, çiçekler, köprüler, kanallar… Hayranlıkla izlenecek manzaralar barındırıyor her köşesi. Fotoğraf çekmek için her köprüde durabiliyor insan, hepsinin havası bir başka. Her köşe başında partiler, eğlenen gençler…

amsterdam 1

İnsanların özgürce dolaştığı ama kimsenin birbirini rahatsız etmediği bir ülke burası. Özellikle hafta sonları çevre ülkelerden turist akını yaşanıyor. Sokaklar, kafeler, parklar, müzik ve eğlence sesleri ile insanı büyülüyor. Yazın havanın 23.00’te kararması sebebiyle de uzun günler sizi bekliyor. Her yeri görmek, deneyimlemek istiyor insan. Şehirde sokaklar inişli yokuşlu olmadığı için saatlerce rahatlıkla yürüyerek dolaşabiliyorsunuz. Tüm caddeleri yürüyerek bitirebilirsiniz. Genellikle bisiklet kullanılsa da şehri araçsız olarak da gezebilirsiniz. Bisiklet kullanmayı sevenler kiralama ile uygun fiyatlara şehri gezebilirler.

amsterdam 2

Şehrin merkezi Dam Meydanı… Burası merkez nokta. Dam Meydanı’nı takip ederek rahatlıkla yolunuzu bulabilirsiniz. Caddeleri ve meydanı gezmenin haricinde yapılabilecek çok şey var Amsterdam’da. Parklarını gezebilirsiniz mesela. Vondelpark (En bilindik parkı) ve Oosterpark, keyifle kahvenizi yudumlayabileceğiniz, kafeleriyle huzur verici yerler arasında. Tekne gezilerine katılabilirsiniz, her kanalı gezdirmeleri sebebiyle gizli kalmış tüm noktaları keşfedebilirsiniz.

amsterdam 7

Ve tabii ki müzeler; Amsterdam tam bir müzeler şehri. Nereye baksanız biz müze sizi selamlıyor. Rijks, Van Gogh ve Madame Tussuad müzeleri ilk aklıma gelenler…

İlk defa yurt dışına çıkacaksanız Amsterdam doğru bir tercih. İngilizce bilen, bilmeyen herkesin rahatlıkla gezebileceği bir şehir. Pizza yemek için girdiğiniz bir restoranda bile Türk bir çalışanla karşılaşmanız mümkün.

amsterdam 5

Amsterdam’a Yakın Gezilecek Yerler
Amsterdam’a geldiyseniz civardaki kasaba ve kentleri mutlaka görmelisiniz. Etstur ile geldiyseniz ekstra turlar ile çevredeki kasabaları kolayca gezebilirsiniz. Görülmesi gereken yerlerin başında Marken ve Volendam geliyor. Buralar küçük sahil kasabası, özellikle Amsterdam’da yaşayan ailelerin hafta sonları vakit geçirdikleri yerler. Çok lezzetli balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Hediyelik eşya alışverişi için Volendam’ı tercih edebilirsiniz, fiyatları diğer yerlere göre daha uygun. Waffle konusunda da çok başarılı olduklarını belirtmek isterim. Çeşitler arasında kaybolabilirsiniz.

amsterdam 4

Hollanda’ya gelmişken peynirlerinin tadına bakmadan dönmek olmaz elbette… Volendam’daki peynir çiftliğine mutlaka uğramalısınız. Etstur’un ekstra turu ile Volendam’a giden ara bir yolda peynir çiftliğine ulaşmanız mümkün. Çeşitlerine şaşıracağınız onlarca peynir alarak ayrılacağınıza eminim.

Rotterdam, Delft, Haarlem ve Zaans (Değirmen Köyü) Etstur’un ekstra turları ile gidebileceğiniz diğer yerler arasında. Hepsi birbirinden farklı ve huzur dolu yerler.

İrem Baysal

Yorumlar