Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu noktada tarihin derin izlerini taşıyan bir metropol yaşıyor. Bol yeşil alanların sağladığı tertemiz havası, uzun yürüyüş yolları, tadı damağınızda kalacak enfes yemekleri ve derin tarih izleri ile ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelen Belgrad, uzun süre aklınızdan çıkmayacak bir şehir. Üstelik burada hayat çok ucuz! Vizesiz ülkeler arasında yer alan Sırbistan’a gitmek için uçak bileti almak ve otel odası ayırtmak dışında uğraşmanız gereken bir şey yok. Hiç aklınızda yoksa acilen kaçamak yapmanız, ‘görülmesi gerekenler’ listenizdeyse süreci hızlandırmanız için kısa bir Belgrad Turu’na çıkalım şimdi…

Skadarlija

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad’da göreceğiniz ilk yerlerden biri Skadarlija olmalı. Belgrad’ın en ünlü caddelerinden biri olan Skadarlija, Cumhuriyet Meydanı’nın alt kısmında, Skadarska Caddesi’nin çevresinde bulunuyor. Şehrin bohem bölgesi olarak nam salan caddeye girdiğinizde bol bol turist görebilirsiniz. Burada yerel yemeklerin tadına bakma imkanı bulabilir, Balkan müziklerini canlı canlı dinleyebilirsiniz.

Belgrad’ın en ünlü caddelerinden biri olan Skadarlija, Belgrad'da ilk gideceğiniz yerlerden biri olmalı.

Belgrad’ın en ünlü caddelerinden biri olan Skadarlija, Belgrad’da ilk gideceğiniz yerlerden biri olmalı.

Kalemegdan Kalesi-Parkı

Belgrad’ın en eski bölgesinde bulunan Kalemegdan Kalesi, yüzyıllar süren mücadeleler ve kuşatmalarda birçok kez yıkılmış ve her seferinde yeniden inşa edilmiş. Kalenin ana girişinde, Osmanlı Devleti’nin izlerini yansıtan Stambol Kapija (İstanbul Kapısı) bulunuyor. Tuna ve Sava’nın müthiş manzarasına ve yemyeşil geniş bir alana sahip Kalemegdan Parkı’nın huzurlu atmosferi eşliğinde bu görkemli eseri gezebilirsiniz. Kalenin en iyi korunan bölümlerinin kapıları ve surları olduğunu da belirtelim. Ayrıca 1928’de yapılan ve Sırbistan’ın simgesi halini alan Pobednik heykeli de çok iyi korunan eserlerden. Osmanlı Devleti ve Avusturya-Macaristan savaşlarında kazanılan zaferlerin anısına yapılmış olan heykel; sol elinde kılıç, sağ elinde ise bir şahinle Tuna ve Sava nehirlerine doğru bakıyor.

Kalenin çevresi zamanla bugünkü Kalemegdan Parkı’na dönüştürülmüş ve hem turistler hem de Belgradlılar tarafından çok sevilen bir bölge haline getirilmiş.

Askeri müze, sanat merkezi, spor alanları, kiliseler, saat kulesi, restoranlar ve hayvanat bahçesinin de bulunduğu meydanda saatlerce sıkılmadan zaman geçirebilirsiniz. Dönüşte dostlarınıza götüreceğiniz hediyelik eşyaları buradan satın alabilirsiniz.

Yüz yıllar süren mücadeleler ve kuşatmalarda birçok kez yıkılmış Kalemegdan yeniden inşa edilip, çevresindeki büyük plato parka dönüştürülmüş.

Yüz yıllar süren mücadeleler ve kuşatmalarda birçok kez yıkılmış Kalemegdan yeniden inşa edilip, çevresindeki büyük plato parka dönüştürülmüş.

Nikola Tesla Müzesi

Sırp kökenli Amerikalı mucit Nikola Tesla’nın müzesinde birbirinden ilginç icatlara şahit olacaksınız. Müzeye giderseniz kesinlikle rehberli turlara katılmalısınız. Rehberin yapacağı deneyler ve anlatacağı hikayelerle şaşırmamanız imkansız! Belgrad’ın her köşesinde bir afiş ya da poster şeklinde karşınıza çıkabilecek Tesla’nın müzesinin pazartesi günleri kapalı olduğunu da hatırlatalım.

Nikola Tesla Müzesi'nde rehber eşliğinde gezdiğinizde pek çok şaşırtıcı deneye şahit olabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi’nde rehber eşliğinde gezdiğinizde pek çok şaşırtıcı deneye şahit olabilirsiniz.

Gezebileceğiniz Diğer Noktalar:

*Araç trafiğine kapalı olan Knez Mihailova Caddesi; Belgrad’ın en hareketli ve canlı bölgesi diyebilirim. Sadece yayaların girebildiği caddede birçok alışveriş dükkanı bulunuyor. 1870’lerden kalma tarihi binaların da yer aldığı caddede gezerken yabancılık çekmeniz imkansız, çünkü burası İstiklal Caddesi’ne çok benziyor. Bu caddenin üzerinde pek çok otel bulabilirsiniz.

*Sinema, tiyatro, kafe ve müzesi ile hareketli anların yaşandığı Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Caddesi’ne yakınlığı ile adeta Kadıköy’ün boğası gibi pek çok insanın buluşma noktası, birçok turun başlangıç yeri olarak belirleniyor.

*Tasmajdan yani Taş Meydan şehrin en büyük parklarından biri olup, Belgrad’daki birçok önemli yapının inşasında kullanılan taşların buradaki taş ocaklarından alındığı söyleniyor. Meydanda bulunan Sırbistan’ın en büyük kiliselerinden St. Mark Kilisesi ve Rus Ortodoks Kilisesi’ni mutlaka görün.

Şehrin en büyük parklarından olan Taş Meydan...

Şehrin en büyük parklarından olan Taş Meydan…

Gelelim Gece Hayatına

Belgrad, Balkan ülkeleri arasında en iyi gece hayatına sahip şehirlerin başında geliyor. Parti ve festival havası bahar ve yaz aylarında maksimum noktaya ulaşıyor fakat şehir yıl boyunca da çok farklı değil. Sabaha kadar süren eğlenceler, disko ve barlardan yükselen müzik sesi hatta nehirde yüzen clubları ile her an enerjik olabilen renkli bir şehir burası. Gece hayatını seviyorsanız Belgrad çok iyi bir tercih olacak!

Balkan ülkeleri arasında en hareketli gece hayatının yaşandığı yer tartışmasız Belgrad.

Balkan ülkeleri arasında en hareketli gece hayatının yaşandığı yer tartışmasız Belgrad.

Peki Ne Yenir Belgrad’da?

Öncelikle diyetteyseniz sizi bir konuda uyarmak isterim, burada her şey çok lezzetli ve fiyatı da çok uygun olduğu için yüksek ihtimalle her şeyin tadına bakmak isteyeceksiniz. Bu konuda sınırınızı aşmamanızı öneririm.

Yemeklerin hemen hemen hepsinin içinde bir lezzet unsuru olarak kaymak kullanılıyor. Bu size başta kötü gelebilir fakat denedikçe seveceksiniz. Belgrad’ın yerel lezzetlerinden yanında kaymakla sunulan pide veya ekmek arası köfte yani Cevapcici’yi deneyebilirsiniz. Srpski Duvec, Belgrad mutfağının başrolünde bulunan toprak kaplar ile pişirilmiş et ve sebzelerden yapılır. Sırp hamburgeri olarak bilinen pljeskavica’ları da denemeden dönmeyin.

Tüm bu yemeklerin üstüne güzel bir Sırp tatlısı iyi gider. İçine ve üstüne krema konularak hazırlanan kalın keklerini (Krempita) ya da karamel sosu ve krema ile servis edilen Urma cake’i (hurmalı kek) afiyetle yiyebilirsiniz. Tüm bunları midenize götürürken eşsiz Balkan müzikleri dinleyebileceğiniz bir mekan seçerseniz aldığınız keyif iki katına çıkabilir.

Sırp hamburgeri olarak bilinen kaymak eşliğinde sunulan pljeskavica’ları denemeden dönmeyin.

Sırp hamburgeri olarak bilinen kaymak eşliğinde sunulan pljeskavica’ları denemeden dönmeyin.

Cansu Yıldız

Yorumlar