Berlin ilginç şehir… Geçmişi hiç bırakmayarak geleceğe odaklanan, konsantrasyonu oldukça güçlü bir yer. Sanıyoruz bu yüzden Avrupa başkentleri arasında büyük öneme sahip. Berlin’in geçmişin gönlünü alırken, geleceğe kulaklarını açması, bizi gezmesi ve görmesi zevkli bir rotaya kavuşturuyor.

Sabah saatlerinde dünyanın en değerli mimari eserlerini, park ve bahçelerini gezdikten hemen sonra güneş batar batmaz bangır bangır bir gece hayatının içerisine girebiliyorsunuz. Berlin turlarına katılmanıza, acilen Berlin uçak bileti almanıza neden olacak sebepler o kadar fazla ki… Mesela bir tanesinden bahsedelim, Berlin Müzeler Adası. İşte başlı başına Berlin’e gitme sebebi!

Bir Ada 5 Müze

19. yüzyıldan bu yana Berlin’in sanat ile dostluğunu güçlendirmiş harika bir bölge Müzeler Adası. Sadece müze alanı olarak tasarlanan bölgeye sahip çıkılmış ve düşünüldüğü kompozisyonda günümüze kadar gelmiş. Mittle ilçesinden geçen Spree Nehri’nin üzerinde bulunan bu adanın kuzey kısmında dünyaca ünlü 5 müze bulunuyor. 1999’dan beri UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bölgenin oluşturduğu müzeler, sadece barındırdıkları koleksiyonları ile değil, mimarileri ile de görenleri büyülüyor.

Berlin’de, Müzeler Adası’nda yer alan Alte Nationalgalerie'yi mutlaka görmelisiniz.

Berlin’de, Müzeler Adası’nda yer alan Alte Nationalgalerie’yi mutlaka görmelisiniz.

Çok Güçlü, Pek Gizemli

Berlin Müzeler Adası’nda yer alan müzeler az önce de belirttiğimiz gibi dünyanın en önemli müzeleri arasında bulunuyor. Müzeler adasında antik çağlardan günümüze kadar merak ettiğiniz her şey karşınıza çıkabiliyor. Eğer dünya tarihine dair soru işaretleriniz varsa hepsine tek tek cevap verecek güçte olan bu müzeler, verdikleri cevaplarla yepyeni soruların ortaya çıkmasını sağlayacak kadar da gizemliler. Çok konuştuk, Müzeler Adası’nda bulunan müzelerden tek tek bahsedince ne söylemek istediğimizi anlayacaksınız.

Müzeler Adası, Berlin’in sanat ile dostluğunu güçlendirmiş harika bir bölge...

Müzeler Adası, Berlin’in sanat ile dostluğunu güçlendirmiş harika bir bölge…

Adanın Sanat Bekçileri

Ada tarihi boyunca çok badireler atlatmış. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) 2. Dünya Savaşı’nda zarar gören fakat yılmayan ve sanat tarihini çok değerli tablolarıyla tek tek anlatan eski bir ulusal galeri. Resim meraklıları burayı mutlaka görmeli. Müzede Türk ressam Osman Hamdi Bey’e ait 2 esere de rastlayacaksınız. Antik Mısır Medeniyeti ağırlıklı olmak üzere Antik dönemin eserlerini sergileyen Neues Museum, yeni müze diye de anılıyor. Fakat böyle anılması, yeni inşa edilmesinden dolayı değil, sağlam bir restorasyon sonrası 2009 yılında aramıza katılmasından. Pergamonmuseum yani Bergama Müzesi, diğer dört müze arasında en çok dikkat çeken bölge. Klasik Antik Çağ Koleksiyonu, Antik Yakın Doğu Müzesi, İslam Sanatı Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşan müzenin en beğenilen parçası, Zeus Sunağı. Alte Nationalgalerie’de  (Eski Ulusal Galeri)  Joachim H. W. Wagener tarafından bağışlanan 19. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor. Bode Müzesi ise, Bizans sanatına ağırlık veriyor. Madeni paralar ve madalyalar gibi Anadolu’da arkeolojik kazılarda bulunan pek çok eseri sergileyen müze, adanın en kuzeyinde. Mutlaka görülmesi gereken bu 5 müze sayesinde, Berlin ve sanat ikilisi arasındaki muhteşem diyaloğu görmenin keyfine sonuna kadar varabilirsiniz.

berlin-muzeler-adasi-2

Pergamonmuseum yani Bergama Müzesi, Müzeler Adası’nın en dikkat çekici bölgesi.

Yorumlar