Muhtemelen birçoğumuz Türkiye’de bulunan bu doğa harikalarını hiç duymadı. Fakat keşfedilmemiş bu yerler, turizm için güçlü birer potansiyel. Bir turizm cenneti olmadan; keşfetmeye meraklı, alternatif seyahat rotaları arayışında olan bir gezginseniz, kalemi -kâğıdı çıkarın. Size anlatacaklarımız var.

Meke Gölü, Konya

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Gölü, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşmuş. Ortasında adacıklar bulunan göl, yeryüzünün en ilginç göllerinden biri. 800 metre uzunluğundaki göl, adını çevresinde yaşayan meke kuşlarından almış. Göçmen kuşların bir numaralı dinlenme alanı olan Meke Gölü’nde siz de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yaz aylarında gölün kırmızı renkli sularında güneşin batışını izlemek, bu deneyimin hakkını vermek demektir.

meke-golu-konya

Narman Peribacaları- Erzurum

Bu manzara bir yerden tanıdık geliyor değil mi? Kapadokya peribacalarında gördüğümüz manzaranın benzeri Erzurum’da da bulunuyor. Su ve rüzgar erozyonunun milyonlarca yıllık etkisi sonucunda oluşan Narman Peribacaları, halk arasında “Kırmızı Periler” olarak anılıyor. Narman’ın, Arizona kanyonlarına da benzerliği yönünden ilgi görme potansiyeli oldukça yüksek. Hatta Narman peribacaları, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alıyor. Hem Arizona hem Nevşehir’i aynı manzarayla anımsamak isterseniz; seyahatinizi Narman’a doğru yönlendirebilirsiniz.

Ilıca Şelalesi-Kastamonu

Yeşilliklerin arasında gürül gürül sesi ile şarkı söyleyen ve asla detone olmayan bir güzellik Ilıca Şelalesi. Yaklaşık 14 metre yükseklikten dökülen su ve döküldüğü yerde muhteşem bir gölet… Bu gölette yüzmek serbest. Bu yüzden şehirden uzakta, doğanın serin sularına kendinizi güvenle bırakabilirsiniz. Ilıca Şelalesi’nin çevresinde bulunan piknik alanlarını da geziniz esnasında değerlendirebilirsiniz.

ilica-selalesi

Nemrut Kalderası-Bitlis

Dev Nemrut Dağı’nın yarattığı küçük güzelliklerden Nemrut Kalderası, Tatvan’da bulunuyor. Kalderanın içinde tam 5 göl ve 6 tane mağara bulunuyor. Buraya ulaşmak oldukça kolay. Özel araçlarınız ile kalderanın yakınlarına kadar gelebiliyor ve göllerin üzerinde kayıklar ile tur atabiliyorsunuz.

nemrut-golu

Frig Vadisi-Afyon

Bir arkeolojik harika olarak tanınan Frig Vadisi, Afyon il sınırları içinde bulunuyor. Binlerce yıl önce doğal kayaları şekillendiren Frigler’in oluşturduğu bu muhteşem manzara, şimdilerde biz modern zaman insanlarını büyülemekle meşgul. Tarihi açıdan zengin olan bu vadi, doğa açısından da iddialı. Uzun yürüyüşlere ve kaya tırmanışlarına müsait olan vadi, her geçen yıl ziyaretçilerini arttırıyor.

frig-vadisi

Yenice Ormanları-Karabük

Karabük’te bulunan Yenice’nin tropik bölgeler hariç, dünyada eşine az rastlanan el değmemiş ağaçları ve muhteşem bitki örtüsüne sahip ormanları var. Kırmızı ve sarı yapraklı ağaçların arasında, yeşilin her tonunu görebileceğiniz Yenice ormanlarında 21 ayrı yürüyüş parkuru ve 292 kilometrelik bir de dağ bisikleti rotası bulunuyor. Safranbolu’ya oldukça yakın olan bölge, daha çok günübirlik turlar için tercih ediliyor.

Yorumlar