Roma hiç 24 saatte gezilir mi? İmkanınız varsa bu muhteşem kenti tabii ki günlere yaymalısınız. Fakat vaktinizin sınırlı olduğunu düşünecek olursak, bunu yapmak asla imkansız değil. Gün boyu Roma’yı gezmek hayatınızda geçirdiğiniz en ilginç gün olacaktır. Fazla uzatmayalım, geri sayım başladı. Roma’yı keşfetmek için tam 24 saatimiz var!

Sabah

Roma’da seyahatçilerin uğradıkları ilk durak Colosseum’dur. Colosseum; hani internete Roma hatta bazen İtalya yazar yazmaz çıkan, seyahat acentelerinin broşürlerinde sürekli gördüğümüz o muhteşem yapı. Roma bir marka olsaydı (ki kesinlikle marka bir şehir),  logosu Colosseum olurdu. Kent tarihini en iyi hissedeceğiniz yer Colosseum, önereceğimiz ilk durak. Malum zamanınız sınırlı bu muhteşem güzelliği en ön sıralara koymalısınız.

Milattan sonra 80 yılında tamamlanan bu antik yapı, aslında bir arena. İmparatorlar burada hem kendi hem de halkın eğlence ihtiyacını gidermek için gladyatör ve hayvan dövüşleri düzenlerlermiş. Tabii infazlar da burada yapılırmış. Bu yapıyı evinizin salonu gibi düşünebilirsiniz. Eğer bir yerde toplanılacaksa, tüm kent burada bulunurmuş. Dünyanın 7 harikasından biri olan Colosseum’un hemen yanında bir başka tarihi güzellik, Roma Forumu bulunuyor. Burası ibadetin, ticaretin ve adaletin Roma’daki başkenti… Günümüzde mükemmel bir arkeoloji alanı olan bu harika sütun ve tapınak cennetini bir rehberle gezmeniz tüm ayrıntıları görmenizi sağlayacaktır.

Roma'da uğranılan ilk durak; Colosseum!

Roma’da uğranılan ilk durak; Colosseum!

Öğle

Roma, tarihi olarak oldukça zengin bir kent. Vatikan ise tarihi en güzel yansıtan yerlerin başında geliyor. Roma’da tarihi yerlere olan geziniz, öğle saatleri yaklaştıkça Vatikan’a doğru devam edebilir. Burada bulunan Vatikan Müzesi ve St. Peter Bazilikası, Roma turunuzu unutulmaz bir hale getirecektir. “Zamanımız yok, hep müze mi gezeceğiz?”  diyenleri duyar gibi olduk; Vatikan Müzesi, adamlar yapmış cinsinden, dünyanın en zengin ve nefes kesen müzesi bizce. St. Peter Bazilikası ise Hristiyanlık tarihinin en büyük kilisesi… Kısacası Roma bu yapılardan sorulur.

Yorulduğunuzun farkındayız. Vatikan’da dinlenebileceğiniz ve kazınan midenizin gönlünü alacağınız müthiş restoran ve kafeler bulunuyor. Roma’da öğle yemeği yenilebilecek en güzel mekanlara burada ulaşabilirsiniz. O bol malzemeli, meşhur sandviçlerden bizim için de yiyin.

Dünyanın en zengin ve nefes kesen müzesi...

Dünyanın en zengin ve nefes kesen müzesi…

Akşam

Henüz hava kararmamış ve kapanmasına az bir süre varken Pantheon’a uğramanız gerekiyor. Hem içi hem dışı muhteşem güzellikte olan, tarih boyunca kendini korumayı bilmiş “Tüm Tanrıların Tapınağı” olarak bilinen bu muhteşem yapıyı görmeden Roma gezisi olmaz.

Şimdi bir “oh” çekebilirsiniz. Çünkü kapanış saatleri gelmeden Roma’nın en önemli yerleri ile tanıştınız. Yazının başından beri, “Hani bir çeşme vardı, oraya ne zaman gideceğiz?” diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte o çeşmedeyiz, Trevi Aşk Çeşmesi. Muhteşem aydınlatması, eşsiz mimarisi ile Roma’nın en ünlü bölgesi burası. Bu çeşmeyi seyre daldıktan biraz sonra, boy boy fotoğraflar çekilecek ve biraz ötedeki turisttik stantlardan sevdiklerinize ve kendinize küçük hediyeler almak isteyeceksiniz.

Roma’da akşam yemeği yemek için,  Piazza Navona’ya ulaşın. Burası sokak sanatçılarının, sokağa taşan kafelerin, renk renk çiçeklerin, alışveriş stantlarının bulunduğu muhteşem bir meydan. Yemeğinizi burada bulunan düzinelerce restoranlardan birinde yiyebilirsiniz. Roma’da ucuz yemek yemek gibi bir gayeniz varsa, ara sokaklarda bulunan pizzacıları da değerlendirebilirsiniz.

Roma'nın en ünlü yeri; Trevi Aşk Çeşmesi...

Roma’nın en ünlü yeri; Trevi Aşk Çeşmesi…

Gece

Piazza Navona’nın muhteşem enerjisi ve hareketliliği sizi zaten büyülemişken, güzel bir gece geçirmenin sırası geldi. Roma’da gece hayatı azımsanmayacak kadar eğlenceli. Bir Berlin havası yok tabii ama kaliteli müzikler dinleyip, dans edebileceğiniz mekanlar mevcut.  Fakat çok yorulduğunuzu tahmin ediyoruz. Bu yüzden Roma’yı sonuna kadar hissedebileceğiniz sakin ve keyifli bir gece için sizi İspanyol Merdivenleri’ne davet ediyoruz. Roma’nın en eğlenceli gece aktivitesi olan İspanyol Merdivenleri’nde sizin gibi içecekleri ya da dondurmalarıyla Roma’nın tadını çıkartan pek çok insan göreceksiniz.

Artık, “Ne gündü ama…” deyip otele dönme vakti geldi. Tatlı yorgunluğunuzu biraz yatıştırmak için birkaç saat uyku ile 24 saati doldurmalısınız çünkü sabah erkenden unutulmaz anları biriktirmiş olmanın lezzetiyle Türkiye’ye dönüyoruz!

En eğlenceli gece aktivitesi İspanyol Merdivenleri'nde Roma'nın keyfini çıkarmak.

En eğlenceli gece aktivitesi İspanyol Merdivenleri’nde Roma’nın keyfini çıkarmak.

Yorumlar