Seyahatlerin en çetrefilli kısmı uçak yolculuklarıdır. Yetişkin olarak bizler bile bu yolculukların çarçabuk geçmesini isterken, kanları kaynayan çocuklardan birkaç saat sabit bir şekilde oturmalarını istemek uslu bir ütopya. Fakat bu ütopyayı hayata uyarlamak biraz da sizin elinizde. Bunun için size birkaç önerimiz olacak.

Bu önerileri bir deneyin. Olmadı mı? Birkaç kere derin nefes alın, soğuk bir şeyler söyleyin, sonrasında acil çıkış kapısına doğru yönelerek kendinize bir paraşüt ayarlayın. Ama inanın bu maddeleri uyguladığınız sürece buna gerek kalmayacak. İçiniz rahat bir şekilde uçak biletlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Uçuş Saatlerine Dikkat

Pürüzsüz bir yolculuk için minik yolcunun iyi dinlenmiş olması gerekiyor. Bu yüzden uçak biletlerinizi alırken saatlere dikkat edin. Çok erken ya da çok geç saatlerde alınan uçak bileti onun uyku düzenine de zarar verecektir. Sadece uçakta değil, uçak sonrası yaşayacağınız maceraları da düşünün. Uykusuz bir çocuk, ağzından alevler çıkaracak güce sahiptir.

Koltuk Seçimini Akıllıca Yapın

Koltuk seçimi kesinlikle önemli. Koridor koltuklarından ziyade, pencere kenarları onların daha fazla dikkatini çekecektir. Bu koltuklarda uykuya dalma ihtimalleri de bir hayli yüksek. Fakat yolculuk sırasında çocuğunuzun çok sık tuvalet ihtiyacı olacağını düşünüyorsanız, koltuğunuz lavaboya yakın ve koridor kenarında olmalı. Bu arada kanat arkasında bulunan koltuklar daha fazla darbe ve türbülans deneyimi eğilimindedirler. Bu koltuklar son çareniz olmalı.

Çocuklarla seyahat etmenin inceliklerini bildiğinizde, hayat çok daha eğlenceli!

Çocuklarla seyahat etmenin inceliklerini bildiğinizde, hayat çok daha eğlenceli!

İlaç Stokunuz Yanınızda Olsun

Evet, seyahate giderken tüm ilaçları yanınıza almış olabilirsiniz. Peki, o ilaçlar şuan bagajda mı? Bu gerçekten büyük bir hata. İşte şimdi küçük yolcuyu kızdırdınız! Eğer çocuğunuzun alerjik reaksiyonları varsa, bu kendini mide bulantısı ya da ishal olarak gösterecektir. Bu tepki ile uçakta da karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ilaçlarınız mutlaka el bagajında bulunmalı.

O Ayıcıklı Pijama Aslında Bir Kahraman

Uzun uçak yolculukları için kurtarıcı bir öneri bu. Kesinlikle abartı değil. Çocukların uyuması için kendilerini rahat hissetmeleri gerekiyor. Bu yüzden onu evde nasıl uykuya hazırlıyorsanız, uzun uçak yolculuklarında da bu düzeni yaşatmalısınız. Pijamasını giyinen çocuk, rahatlayacak ve uyku moduna geçecektir.

Yolculuk sırasında çocukların rahat etmesi, mışıl mışıl uyumaları için oldukça önemli.

Yolculuk sırasında çocukların rahat etmesi, mışıl mışıl uyumaları için oldukça önemli.

Favori Oyuncağı ile Sürpriz Yapın

Seyahatten birkaç gün önce, en sevdiği oyuncak neyse onunla oynamasını biraz sınırlayın. Oyuncağını özlemesini sağlayın. Yolculuk başladıktan sonra onu oyuncak ile kavuşturun. Gerçekten onunla birlikte uzun bir süre geçirecektir. Hain bir plan gibi durduğunun farkındayız ama kesinlikle işe yarıyor.

Yanınızda Aperitifler Bulundurun

Minik yolcunun canı çubuk kraker çekiyor! 30.000 feet yükseklikten bir koşu bakkala gidemeyeceğinize göre, canının isteyeceği şeyleri şöyle bir tahmin edin ve aralarından birkaç tanesini yanınızda bulundurun. Sadece huzursuzlukları önlemek için küçük bir adım diyebiliriz.

Yemek zamanı! Bu zamanı eğlenceli hale getirebilmek de oldukça önemli.

Yemek zamanı! Bu zamanı eğlenceli hale getirebilmek de oldukça önemli.

Yorumlar