Bangkok’a vardığınızda karşınıza çok lüks gökdelenler çıkacak, her köşe başında gerçek olduğuna inanamayacağınız mimarlık harikası tapınaklara rastlayacaksınız. Turuncular içindeki Budist rahipleri keserken, gözünüze beyaz kulaklığı ve karizmatik takım elbisesiyle çok modern bir plaza erkeği takılacak. Bir şey mi yanıyor? Hayır! Burnunuza gelen koku, sokakta pişirilen lezzetler.

Gökdelenler ve ihtişamlı tapınaklar etrafınızı sarmışken, nehrin diğer yanında derme çatma evleri göreceksiniz. Lüks otomobillerin size yol verdiğini hissedip onlara gülümsediğinizde; toplu taşıma aracı tuk tuklar dikkatinizi çekecek. Bangkok gezinizde şaşırmadığınız, yeni şeyler öğrenmediğiniz bir an bile olmayacak. Her şeyin bir arada fakat apayrı olduğu bu şehirde, iki şey aklınıza takılacak: Bu kadar renk bir şehre nasıl sığar? Bu şehir en kolay yoldan nasıl keşfedilir? Size biraz yardımcı olalım…

Sanatla Özdeş Manevi Yaşam

Düşününce, Bangkok’un siluetini kesinlikle tapınaklar oluşturuyor. Çünkü en çok turist çeken, fotoğraflara konu olan şeyler tapınaklar. İnsanlar haklı, hayal ettiğimiz o pasta kaplı evlerin, betondan ve demirden yapılmış versiyonu bu tapınaklar. Kendilerine has tarzı ile oluşturulmuş bu zengin mimariler, Uzak Doğu’nun ruhunu yansıtıyor. Bir sanat anlayışının din ile özdeşlemesi ve en sonunda şehirle kaynaşması kadar harika bir şey yokmuş, bunu Bangkok’ta öğreneceksiniz. Bangkok’ta yapılacaklar listenizin en başına tapınak ziyaretlerini yerleştirin. Listede Bangkok’un en ünlü tapınakları, sedef taşlı 5 metre yüksekliğinde ayaklarıyla uzanmış yatan Buda Heykeli ile Wat Pho, muhteşem mimarisi ile Wat Arun ve Zümrüt Buda’ya ev sahipliği yapan Wat Phra Kaew de olmalı. Muhteşem mimari mi dedik? Grand Place’ı ve bünyesinde barındırdığı görkemli buda heykellerini anlatmaya muhteşem sözcüğü bile az kalır. Unutmadan,  Budist tapınaklarını ziyaret ederken, omuzlarınızın ve dizlerinizin kapalı olmasına dikkat edin.

Bangkok’ta yapılacaklar listenizin en başına tapınak ziyaretlerini yerleştirin.

Bangkok’ta yapılacaklar listenizin en başına tapınak ziyaretlerini yerleştirin.

Kanallar ve Hayatlar

Bangkok’ta, zengin ve fakir insanlar yan yana yaşar. Şaşırmamanız normal çünkü aslında bu durumu biz de yaşıyoruz. Ama burada olay biraz farklı. İki yaşam arasındaki çizgi fazlasıyla sert. Az önce gezdiğiniz caddelere hiç benzemeyen, mimarisine hayran kaldığınız yapıların yanından bile geçmediği nehir üstüne kurulmuş evler, sizi çok şaşırtacak. Bu iki dünya arasındaki farkı, düzenlenen kanal gezileriyle deneyimleyebileceksiniz. Bu gezi sayesinde, hem çok farklı iki hayatı karşılaştıracak hem de Bangkok köylülerinin yaşam tarzlarını açık bir şekilde görebileceksiniz.

Bangkok'ta kanal turu yaparken birbirinden farklı hayatlara şahit olabilirsiniz.

Bangkok’ta kanal turu yaparken birbirinden farklı hayatlara şahit olabilirsiniz.

Sokak Lezzetleri

Bangkok mutfağı, en az kendisi kadar ilginç ve çeşitli lezzetleri barındırıyor. Lüks restoranlar var ve gerçekten çok iyiler. Fakat Bangkok’ta yemek, sokakta yenir. Tayland’ın en meşhur lezzetleri olan Pad Thai, Tom Yum ve Gai Satay sokakta yarattıkları mis kokularla sizleri bekliyorlar.

Bangkok'un kendine has sokak lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

Bangkok’un kendine has sokak lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

Sıra Dışı Alışveriş

Tayland gerçekten ucuz bir şehir. Yeme, içme ve alışveriş konusunda size özgürlük tanıyor. Bangkok’ta alışverişin sırrı; pazarlık. Seyahate çıkmadan önce Kapalı Çarşı’da biraz prova yapsanız iyi olur çünkü burada bulunan esnaflar sıkı pazarlıkçı. Lüks alışveriş deyince akla gelen ilk duraklar Ferrari ve Porsche gibi markaların da içinde bulunduğu Siam Paragon, 2000’den fazla mağazayı içinde bulunduran MBK Plaza ve World Trade Center olacaktır. “İçimiz şişti AVM’lerden yok mu ilginç bir şeylerin?” derseniz, size Bangkok’un yüzen pazarlarını tavsiye ederiz. Bindiğiniz teknelerle kanallar arasında dolaşıyor, hemen kıyıda yer alan dükkanlardan alışveriş yapabiliyorsunuz. Teknelerde satılan tropik meyveleri tatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Rengarenk çiçekleriyle Pak Khlong Talad Flower Market ve şaşkınlık verecek kadar ürün çeşitliliği bulunan Chatuchak Weekend Market de alışveriş aşkınızı karşılıksız bırakmayacak adresler.

Bangkok'taki sıra dışı alışveriş tarzını seveceksiniz!

Bangkok’taki sıra dışı alışveriş tarzını seveceksiniz!

Bünyemizin Aşık Olacağı O İki Kelime; Thai Masajı

Bangkok’u keşfetmek yorar. Fakat bunun bir çaresi var, Thai masajı. Geleneksel bir masaj yöntemi bu. Ziyaretçiler genellikle Wat Pho Masaj Okulu’nun uyguladığı masaj programlarını tercih ediyorlar. Buranın çok kalabalık olduğunu düşünebilirsiniz, Bangkok’ta çeşitli büyüklüklerde olan ve farklı fiyat seçenekleri ile hizmet veren pek çok masaj salonu bulunuyor. Mekan önemli değil, nerede olursanız olun, vücudunuza ve ruhunuza bu güzelliği mutlaka yapmalısınız.

Geleneksel Thai Masajı ile rahatlayın ve Bangkok maceranızdan aklınızda kalanları gözden geçirin.

Geleneksel Thai Masajı ile rahatlayın ve Bangkok maceranızdan aklınızda kalanları gözden geçirin.

Yorumlar