Yenilenen web sitemizle devam etmek ister misin? YENİ SİTEYE GİT
Aylar
Özel Dönemler

Isparta Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Isparta Otelleri

Sonuçları filtrele
28 / 28
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Isparta Otelleri

Akdeniz bölgesinin gül kokan şehri Isparta, kışın kayak turizmiyle, yazın ise tarihi eserleri ve doğa harikası gölleriyle misafirlerini bekliyor. Eğridir Gölü ile hayat bulan şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra lavanta tarlalarıyla Fransa Provans'ın tahtına göz kırpıyor.

Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyinde, Göller Bölgesi'nde yer alan Isparta, doğuda Konya, batıda Burdur, güneyde Antalya ve kuzeyde Afyonkarahisar ile komşu. Bölgede yerleşimin ilk çağlara uzandığı biliniyor. Milattan Önce 2000'li yıllarda Luvi ve Arzava topluluklarının yaşadığı bölge, daha sonra Frigler, Lidyalılar ve Perslerin hakimiyetine giriyor. Büyük İskender'den sonra Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetine de giren Isparta tüm bu kültürlerden izler taşıdığı için Türkiye'nin önemli kültür ve tarih turizmi rotalarından biri olmayı sürdürüyor.

Isparta'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü, Isparta'daki en popüler tatil rotaları arasında yer alıyor. Isparta şehir merkezine yarım saat mesafedeki gölde muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde balık yemek, hatta yaz aylarında yüzmek mümkün. Ayrıca yöre halkından Isparta'nın alametifarikası olan gül yağı ve Isparta halıları satın alabilirsiniz.

Yerleşimin tarih öncesi çağlarda başladığı Isparta'da tabii ki önemli antik kentler de bulunuyor. Pisidia Antik Kenti olarak da bilinen Antiocheia Antik Kenti, dev antik tiyatrosuyla, su kemerleriyle ve 5 kilometre güneydoğusundaki ünlü Men Tapınağı ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Sütçüler ilçesinde bulunan Adada Antik Kenti de Helenistik dönemden kalma bir antik kent olma özelliği taşıyor. O dönemde para basım merkezi olan bölgede yapılan kazılarda çıkarılan ve üzerinde Zeus tasvirleri bulunan sikkeler halen Isparta Müzesi'nde sergileniyor.

Isparta sınırları içinde yer alan ve mutlaka görmeniz gereken yerler bu kadar değil. Zindan Mağarası, Kızıldağ Millî Parkı, Hızırbey Camii, Yalvaç Müzesi ve tarihi çınar ağacı, Dündarbey Medresesi ve Yeşil Ada Kilisesi olarak da bilinen Aya Stefanos Kilisesi de Isparta'da görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Isparta'da Yapılacak Şeyler

Isparta'da yemyeşil doğanın tadını çıkarabileceğiniz Yazılı Kanyon Tabiat Parkı da Adada Antik Kenti gibi Sütçüler ilçesinde yer alıyor. Bu tabiat parkında doğayla baş başa vakit geçirebilir, akarsu boyunca yürüyüş yapabilir, alabalık yiyebilir ve dilerseniz yazın ortasında dahi buz gibi olan akarsuya girebilirsiniz. Ayrıca kanyona "Yazılı" adının verilmesine neden olan ve üzerinde Epiktetos'un bir şiiri bulunan yazıtı görmeyi unutmayın.

Eğer temmuz-ağustos aylarında yolunuz Isparta'ya düşerse mutlaka Lavanta Vadisi'ne uğramalısınız. Kuşçular, Ardıçlı, Aydoğmuş ve Kuyucak köylerine giderek mosmor lavanta tarlaları arasında huzurlu vakit geçirip muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Tabii ki lavantaların o müthiş kokusunu ciğerlerinize doldurmayı da ihmal etmeyin.

Isparta'da Ne Yenir?

Isparta'da zengin bir mutfak sizleri bekliyor. Pastırmayla yapılan Isparta usulü keşkek, burada tadabileceğiniz ilginç yemekler arasında bulunuyor. Ayrıca sazan dolması, haşhaş helvası, şalgamlı börülce ve gül şerbeti de Isparta'da tatmanız gereken yemeklerden.  

Isparta'da Nerede Kalınır?

Isparta'ya kış aylarında kayak yapmak için gidiyorsanız Davraz'da konaklayabileceğiniz lüks oteller bulunuyor. Bahar ve yaz aylarında Eğirdir butik otellerini tercih edebileceğiniz gibi, Isparta merkez otellerinde daha klasik yapıda yılın her mevsiminde konaklayabilirsiniz. Isparta'daki oteller Sadece Oda konseptinin yanı sıra Tam Pansiyon Plus seçeneklerine kadar her bütçeye uygun konaklama alternatifleri sunuyor.  

Isparta'da Kayak Turizmi

Isparta'nın son yıllarda kış aylarında da popüler bir tatil rotası haline gelmesini sağlayan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Süleyman Demirel Havalimanı'na sadece 50 kilometre uzaklıkta olması da Davraz'ı hafta sonu tatili için ideal bir nokta haline getiriyor. Uludağ ve Palandöken'den başka bir kayak merkezini denemek isteyen birçok kayak meraklısı son yıllarda Isparta Davraz otellerine de şans veriyor.