Her mevsimi ayrı güzellikler sunan İstanbul’da hafta sonu ne yapacağına karar veremiyorsan, yürüyüş yaparak gününe eğlence katabilirsin. Hem yeni yerler keşfedebilir hem de zinde kalma fırsatı bulabilirsin.

İstanbul’da yürüyüş ve koşu yapabileceğin pek çok yürüyüş ve koşu parkuru seni bekliyor. Özellikle de sahil kenarlarında yürüyüş veya koşudan sonra çimlerde piknik yapabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsin.

İşte, İstanbul’da yürüyüş ve koşu yapabileceğin o güzel parkurlar…

Belgrad Ormanı, Sarıyer 

İstanbul’un en gözde yerlerinden biri olan Belgrad Ormanı’nda, farklı uzunluklara sahip yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra, bisiklet yolu ve piknik alanları da bulunuyor. Haftanın her günü ziyaret edebileceğin bu yerde, İstanbul’un içinde doğal yaşama tanıklık edebilirsin.

Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru veya yeni adıyla Fıratpen Koşu Parkuru, toplam 6 kilometre uzunluğunda ve doğa içerisinde huzurlu bir yürüyüş ve koşu imkanı sunuyor.

Maçka Parkı, Beşiktaş

Beşiktaş ve Taksim arasında konumlanan Maçka Demokrasi Parkı da İstanbulluların göz bebeği…

Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında geniş bir alanı kaplayan bu parkta, yürüyüş parkurlarının yanı sıra spor aletleri de bulunuyor.

Emirgan Parkı, Sarıyer

Emirgan-İstinye semtleri arasında bulunan Emirgan Parkı, özellikle her yıl nisan ayında düzenlenen Lale Festivali ile dikkat çekiyor. İstanbul’da yaşayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken park, sabah yürüyüşleri yapmak ve kahvaltı için en ideal bir alternatif sunuyor.

Balat Sahili, Fatih

Atatürk ve Haliç köprüleri arasında bulunan sahil; Balat, Fener, Feshane gibi tarihi semtlerden geçen ve Haliç kıyısında ilerleyen bir sahil yolu olarak biliniyor. 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuru olmasından dolayı keyifli bir yürüyüş yapmana imkan sunuyor.

Bebek Sahil, Beşiktaş

Arnavutköy’den başlayarak Sarıyer’e kadar ilerleyen sahil yolunun Bebek semtine denk gelen bölgesinde, sabah yürüyüşleri için güzel bir alternatif oluşturuyor. Özellikle Arnavutköy’de yan yana dizilen tarihi yalıların yanından geçerek Bebek Parkı’na ulaşmak, Bebek Parkı’ndan sonra Rumelihisarı’na doğru yürümek bambaşka bir keyif… Üstüne bir de boğazın muhteşem manzarası eklenince yürüyüş daha da keyifli bir hal alıyor.

Yıldız Parkı, Beşiktaş

Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta bulunuyor. Palanga Caddesi ve Çırağan Caddesi üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğin bu koru, Malta Köşkü ve Çadır Köşkü gibi tarihi yapılarıyla da oldukça ilgi görüyor. Özellikle yokuşlu olmasıyla yürüyüş severleri ve koşucuları zorlayabilen park, sabah saatlerinde daha sakin oluyor.

Üsküdar Sahili

Yenilenen Üsküdar Salacak Sahili, yeni bisiklet ve yürüyüş rotalarıyla yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler için oldukça güzel bir alternatif… Kız Kulesi‘ne karşı yürüyüş yapmak ve yorulduğunda Kız Kulesi’nin karşısında çay veya kahveni yudumlamak ayrı bir keyif oluşturuyor.

Huzur verici mis gibi sahil havası almak, gün doğumu veya gün batımını bu sahilden izlemek için rotanı Üsküdar Sahili’ne çevirebilirsin.

Moda Sahili, Kadıköy

Kadıköy Rıhtım’dan Pendik’e kadar uzanan sahil yolunun ilk bölümüne Moda Sahili deniyor. Huzurlu bir şekilde yürüyüş veya koşu yapmak, bisiklete binmek veya çimlerde oturup kitap okuyarak dinlenmek istersen Moda Sahili senin için biçilmiş kaftan!

Moda Sahili’nden başlayarak Kurbağalı Dere ve Fenerbahçe üzerinden Kalamış Parkı’na ulaşabilir, bu noktadan daha da ilerlemek istersen de Caddebostan ve Bostancı’ya kadar yürüyüşüne devam edebilirsin.

Caddebostan Sahili, Kadıköy

Kadıköy-Pendik hattının en sevilen bölgesi: Caddebostan Sahili! Burada, ister yürüyüşe veya koşuya çık ister bisiklete binmek için plan yap. Caddebostan Sahili’nde çimlerde oturup piknik yapmak veya çay-kahve içmek için ideal bir yer.

Sen de yürüyüş ve koşu parkurlarından birini seç ve İstanbul’da muhteşem manzaralara tanık olmak için yola çık!

Yorumlar