Bu sömestirde çocuklarınızla beraber Ankara’da olmayı planlıyorsanız ve tatilin her anı dolu dolu geçsin istiyorsanız, fikir sahibi olabileceğiniz öneriler bu yazıda sizi bekliyor! Tüm Ankara’yı keşfetmek için hatırı sayılır bir zamana ihtiyacınız olsa da kısa bir zamanda birçok yeri görebilirsiniz.

Ankara Gezinize Hemen Başlayabilirsiniz!

İlk olarak Ankara gezinize nereden başlayacağınız oldukça önem taşıyor. Uçakla Ankara’ya geldiyseniz eğer Akyurt’a yakın bir konumda bulunan ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Höyüktepe’yi, ardından harika bir doğal çevreye sahip Kızık Göleti’ni ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle tatil serüvenine hızlı bir giriş yapmış olursunuz.

Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Esenboğa Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir içi otobüs hatlarını kullanacaksanız eğer yolculuğunuzun süresi yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Otobüslere binmek için havalimanın gelen yolcu çıkış kapısının önünden 442 numaralı otobüs hattını kullanmalısınız. Ankara’da gezilecek yerlerin birçoğu şehrin merkezinde konumlanıyor. Şehir merkezine gelirken ister araç kiralayabilir isterseniz toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

Başkent Ankara, şehir içi ulaşımda oldukça fazla seçenekler sunuyor. Metro, otobüs, minibüs, hafif raylı sistemler hatta teleferik gibi toplu taşıma araçları bulunuyor.  Otobüs hatları ulaşım araçlarından en çok kullanılanı olarak göze çarpıyor. Kolay ulaşım imkanı sayesinde Ankara’da, az zamanda çok daha fazla turistlik yer keşfedebilirsiniz.

Şehirde Gezme Zamanı! 

Şehri kalbine geldiğinizde önünüzde seçebileceğiniz çok fazla rota bulunuyor. Ankara’ya turistlik bir seyahat için gelenlerin genelde ilk durağı Anıtkabir oluyor. Anıttepe semtinin içerisinde yer alan Anıtkabir, çocuklarınızla birlikte yapmayı planladığınız bir seyahatin en güzel başlangıç rotalarından biri…

Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı için yapılan Anıtkabir’e, Tandoğan kapısından girerseniz, anıtın sembolü haline gelen aslanlı yolu görebilirsiniz. Buradaki 24 aslan heykeli 24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Sonra göze çarpan heykel ve kabartmalar; Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet tarihimizden ve Atatürk’ün hayatından belli kesitler sunuyor.

Anıtkabir’in en önemli ziyaret noktası olan Mozele Bölümü, Şeref Holü’nü geçtikten hemen sonra karşınıza çıkıyor. Bu bölümde; Cumhuriyet’in 10. yıl dönümüne dair nutuk, Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve taş kabartmaların üzerine altın yaldızlarla yazılı yer alıyor.

Anıtkabir gezinize her biri Türkiye Cumhuriyeti için ayrı önem arz eden kavramlardan oluşan toplam 10 adet kuleyi ziyaret ederek devam edebilirsiniz. Kule gezilerini tamamladıktan sonra Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden yola çıkarak yapılan Barış Parkı gezmeniz gereken yerlerden biri… Barış Parkı’nda ülkemizden ve dünyanın birçok bölgesinden gelen 48.500 bitki ve ağaç türü bulunuyor.

Ankara Kalesi

Şehir merkezine yakın yerlerde tarihin nabzını tutabileceğiniz bir başka rota ise Ankara Kalesi… Ankara’nın önemli sembollerinden olan bu kalenin kesin olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Büyük medeniyetlerin hepsinde önemli bir kale kenti olan Ankara’nın, geçişmişine dair büyük izleri ailece keşfedebilirsiniz.

Şehrin göbeğinde bulunan kalenin etrafında, trafik zaman zaman problem yaratabiliyor. Yolda fazla vakit kaybetmemek için mümkünse sabahın erken saatlerinde kaleyi ziyaret etmekte fayda var. Ankara Kalesi, oldukça merkezi bir konumda olması sebebiyle etrafında da gezilebilecek birçok yer bulunuyor.

Kaleiçi görülmesi gereken ilk yerlerden… Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu semtte, tarihi evlerin büyüsü özellikle çocukların ilgisini çekiyor. Tarihi evlerin birçoğunda oteller ve restoranlar bulunuyor. Gezinize ara verip burada güzel lezzetler tadabilirsiniz. Bu restoranlara gidenlerin özellikle tercihleri kebap ve et yemekleri oluyor. Ankara Kalesi’nde dört dörtlük bir gezi sizi bekliyor!

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi ( I. TBMM Binası)

1915 yılında inşasına başlanan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, Ankara’nın ulus meydanında bulunuyor. Türk mimarisinin en belirgin özellikleriyle karşılaşacağınız bina, 23 Nisan 1920’de kullanıma açılıyor. 4 yıl meclis görevlerinin yürütüldüğü 1. TBMM Binası, 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla yeniden ziyarete açılarak günümüzdeki halini alıyor.

Müzede ilk olarak sizi 42 metre uzunluğunda bir koridor karşılıyor. Koridorun sağında ve solunda Atatürk ve Türk süvarileri içi yapılmış tabloları görebilirsiniz. Mescit, Reis (Başkan) Odası, Genel Kurul Salonu, İstiklal Marşı Anı Odası gibi müzenin geri kalan birçok bölümlerini gezebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte keşfedebileceğiniz birçok şey sizi bu müzede bekliyor.

Ankara’nın en merkezi noktasında bulunan müzeye, kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulus Meydanı durağından geçen tüm metro, otobüs ve dolmuşlara binebilirsiniz. Duraktan indikten sonra birkaç dakika yürüyerek Kurtuluş Savaşı Müzesine gidebilirsiniz!

Müze gezisinden sonra Ulus’tan hemen ayrılmayın! Ankara’nın tam kalbinde keşfedilecek çok şey var. Bölgeye yakın bir konumda bulunan; Mithat Paşa Anıtı’nı, Augustus Tapınağı’nı, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ni, gezebilirsiniz. Şehir merkezinin yoğun temposundan dolayı yorulursanız, Ankara Gençlik Parkı’nda dinlenebilirsiniz. Gezme işini tamamladıktan sonra bol seçenekli restoran ve lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Ulus’ta, her bütçeye uygun lezzetli yemeklerle kolaylıkla buluşabilirsiniz. Ankara’nın bu semtinde özellikle tavuk döner ve et döner çeşitlerinin beğenildiğini söyleyelim.

Eymir Gölü

Şehirdeki müze ve tarihi anıtları gezdikten sonra biraz daha kafa dinleyebileceğiniz huzur dolu anlar sizi Ankara’nın büyük ve düzenli parklarında bekliyor. Bu doğal güzelliklerle buluşmak için rotanızı hemen Eymir Gölü’ne çevirmelisiniz!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin içerisinde yer alan Eymir Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alıyor. Kıyılarında balıkların bulunduğu gölde, tam 160 kuş türünün yaşadığı biliniyor. Bu türleri eğer açıksa gölde bulunan bir gözlem evinden de rahatça izleyebilirsiniz. Eymir Gölü’nü besleyen ve oldukça yakın bir konumda olan Morgan Gölü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

Güzel bir bisiklet ve yürüyüş yoluna sahip olan bu gölde, bisiklet kiralayarak çocuklarla birlikte doğanın tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Bu muhteşem manzaranın içerisinde ateş yakmamak şartıyla piknik yapabilirsiniz. Özel aracınızla göle gelecekseniz üniversiteye ait bir otopark alanı da bulunuyor. Gölde piknik yapma fikri size uymuyorsa çevresinde bulunan birçok kafe ve restoranda manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Yerel halk burayı daha çok sabah kahvaltıları için tercih etse de restoran ve kafelerde; yöresel yemekleri, Türk mutfağından başka lezzetleri, balık ve ızgara çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Doğal güzellik açısından birçok seçenek sunan Ankara’da, Seğmenler Parkı ve Mavi Göl gibi eşsiz yerleri de görebilirsiniz. Çocukların bayılacağı bu doğa gezilerini Ankara’da kolayca yapabilirsiniz.

Ankara, çocuklarınıza ve size kısa zamanda çok fazla eğlence fırsatı sunuyor. Türkiye’nin başkentinde ailece unutulmaz bir tatil yaşamak için Ankara Otelleri’ni inceleyebilirsiniz.

Yorumlar