Seyahat etmeyi seviyorsan ama bütçen kısıtlıysa, ekonomik bir gezi olsun istiyorsan doğru yerdesin! Öncelikle yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerdeki bazı detaylar farklı olsa da biz bu yazıda temel konuları ele aldık. Yazıya başlamadan önce şunu bil ki gideceğin yere tam sezonunda değil de öncesi veya sonrasında gitmek en önemli tasarrufların başında geliyor. Notlarını almaya hazırsan hadi başlayalım!

Ulaşımı Olabildiğince Uyguna Getir

Seyahatler için harcanan paranın önemli bir kısmı yol için gidiyor. Bunun için biletini mümkün olduğunca erken alman önemli. Özellikle uçak biletlerinde ne kadar erken alırsan o kadar avantajlısın. Böylece yola harcayacağın bütçenin kalan kısmını başka şeyler için kullanabilirsin. Bilet fırsatları için Ucuzabilet’e bir bakmak isteyebilirsin. Tabii gittiğin yerdeki şehir içi ve şehir dışı ulaşım da çok önemli. Onun detayını da aşağıda bulacaksın.

Konaklama Uygun Olsun İstiyorsan Konforu İkinci Plana At

Konaklama da aslında ulaşım gibi. Ne kadar erken ayarlarsan o kadar uyguna gelir. Ayrıca lüks ve konfor düşkünü değilsen ki yazıyı okumaya devam ediyorsan olmadığını tahmin ediyoruz, hostel tercih edebilirsin. Hosteller ağırlıklı olarak yurt dışında yaygın olsa da son yıllarda ülkemizde de kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca kiralık odalar, uygun fiyatlı yerel otel ve pansiyonlar da tercih edilebilir. Tüm bunlar için Etstur’a göz atabilirsin.

Yolculuklar İçin İyi Bir Plan Yapmak ve O Plana Uymak Önemli

Ulaşım ve konaklamayı ayarladıysan şimdi eğlence zamanı! Seyahatin nereye olursa olsun iyi bir araştırma ve plan yapmak çok önemli. İlk olarak, geziye başlamadan önce gidilecek ve görülecek yerleri belirlemelisin. Gittiğin yerde gezerken, eğer mümkünse yürümeli, uzak yerlere gideceksen de toplu ulaşım kullanmalısın. Nereye nasıl gideceğinle ilgili bilgi sahibi değilsen de yerel halka sorup en kısa yoldan öğrenebilirsin.

Yemek Masraflarını Uyguna Getirmenin Yolları Neler?

İkincisi ise yemek konusu… Öncelikle fiyat/performans odaklı olmalısın. Bölgenin mutfağını araştırmalı, yemek istediğin ve meşhur olmuş yemekleri nerede bulacağını not almalısın. Bunun için yorumları okumayı ihmal etme! Ayrıca yemek ve mekanlarla ilgili bölge insanından fikir alabilirsin. İnternette çok da denk gelemeyeceğin lezzetleri uygun fiyata bulma ihtimalin yüksek. Eğer bu konuda iyi bir planın yoksa seyahat sırasında sürprizlerle karşılaşabilirsin. Canının çektiği her şeyi yersin, tadarsın ve bir bakmışsın bütçeyi erkenden aşmışsın.

Marketleri Kullan

Yine yemek konusundan devam edecek olursak aperitif şeyleri, örneğin kahvaltı ihtiyacını marketten giderebilirsin. Her defasında bir mekana oturup bir şeyler yemek ve içmektense ihtiyacını marketlerden gidermen bütçeni oldukça rahatlatacak.

Turistik Yerlerde Yapacağın Harcamalara Dikkat Et

Gideceğin yere sezon dışında gittiğini varsayarsak bir de turistik yerlerde yaptığın harcamalara dikkat edersen oldu bu iş! Turistik yerleri tabii ki gez, herkesin gittiği ve gördüğü yerleri tabii ki gör ama bütçene dikkat et. Örneğin hediyelik eşya alacaksan daha yerel yerleri tercih et. “Aman bundan ne olacak” dediğin en küçük ekstra harcamalar bile gün içinde birikip bütçeni zorlayabilir, bizden söylemesi.

Uygun bilet ve konaklama için Ucuzabilet ve Etstur’u ziyaret etmeyi unutma! Planını yaptıysan tatil başlasın.

Yorumlar